Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krtek iz hýýýr. Historická, senzační TV událost prošla téměř bez povšimnutí. Šlo přitom o skutečný zázrak

18.04.2018
Krtek iz hýýýr. Historická, senzační TV událost prošla téměř bez povšimnutí. Šlo přitom o skutečný zázrak

Foto: ČT / repro

Popisek: Daniel Stach a Indira Feustel ve studiu, Andrew Feustel ve vesmíru. A krtek

Česká televize o víkendu odvysílala zcela výjimečnou událost. Podařilo se jí totiž, a to vůbec poprvé ve své historii, spojit s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice a zprostředkovat tak první nepozemský přenos. Záznam senzačního rozhovoru s americkým kosmonautem Andrewem Feustelem, který vedl moderátor Daniel Stach, byl uveden v sobotním večerním pořadu Hyde park civilizace na ČT 24. A stál opravdu za to. Je jen škoda, že mu ve stejnou dobu konkurovaly Zázraky přírody a že tento skutečný zázrak proto nesledovalo více diváků.

Každý, kdo interview z vesmíru náhodou viděl, musel být  překvapený, jak moc americký kosmonaut fandí naší zemi. Oblékl si tričko, připomínající letošní sté výročí vzniku Československa a zároveň století trvání česko-amerických vztahů. Jako další projev sympatií si vzal do kosmu již podruhé Nerudovy Písně kosmické legendární postavičku Krtečka, který se mimochodem během vysílání ztratil a našel se až na úplném konci (s výkřikem „Krtek is here, krtek je tady“). Andrew Feustel Čechům z oběžné dráhy poděkoval, že se zajímají o  vesmírný program a připomněl také osobu prvního Čecha ve vesmíru Vladimíra Remka. 

Z kosmu  do ČT

Ale hlavní projev přízně spočíval v tom, že bylo České televizi vůbec umožněno něco podobného realizovat. Dramaturgyně  ČT 24 Gabriela Cihlářová se prozradila, že  uskutečnit  tento unikátní projekt trvalo více než rok a půl  a nakonec se to podařilo právě zásluhou Andrewa Feustela. Šlo přitom o technicky nesmírně náročnou záležitost. Vzhledem ke vzdálenosti vesmírné stanice a rychlosti, jakou se pohybuje, nebylo možné pro spojení využít pozemní radioteleskopy a signál byl proto přenášen  přes  několik družic až do Nového Mexika a odtud satelitem do  ČT.  Celkem přitom urazil přes 220 tisíc kilometrů.

 

Feustel si s sebou na první misi vzal Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku, protože jeho manželka má po své mamince ze Znojma české předky. Andrew Feustel je ženatý s Indirou Devi Bhatnagarovou, s kterou má dvě děti - starší syn se jmenuje Ari a mladší Aden. Feustelova rodina má kořeny v Německu, rodina jeho ženy v Indii a v České republice, Feustel také velmi sympatizuje s Židy, bať prameny uvádějí, že sám židovského původu není – na svou nynější třetí misi s sebou vzal také kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v terezínském židovském ghettu. Feustel prohlásil, že chce výběrem obrázků z časopisu Vedem uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu musel žít dva roky, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v Osvětimi (kopii obrázku Měsíční krajinavzal s sebou do vesmíru už Ramon v roce 2003 při letu raketoplánu Columbia. Tato mise ale skončila tragédií, když se raketoplán při návratu na Zemi rozpadl a celá posádka zahynula).

Vesmírné salto

Diváci mohli také poprvé  vidět, jak vypadá život uvnitř vesmírné stanice, která letí rychlostí 27 tisíc kilometrů za hodinu. Andrew Feustel souběžně odpovídal na řadu zvídavých otázek. Bylo  zajímavé, že tento kosmonaut se již na palubě stanice, připomínající operační sál, nepohyboval ve skafandru, ale vznášel se prostorem pouze v kalhotách a zmíněném bílém tričku.  Na požádání  také udělal díky mikrogravitaci vesmírné salto. Když se Daniel Stach zajímal, co vidí z okna, tak mu to  názorně popsal: „Teď jsme nad Zemí a já vždy vidím jenom celé kontinenty... A právě teď se mi zdá, že jsme nad Atlantickým oceánem na cestě do Jižní Afriky. “

 

Kalhoty na měsíc

Diváci ČT, kteří mohli posílat dotazy, se ptali, jak se ve vesmíru udržuje hygiena. Feustel prozradil, že to je velmi náročné. Spodní prádlo si může vyměnit jednou za tři dny, tričko a ponožky za týden a kalhoty až za měsíc. Pak se špinavé prádlo vyhodí se stanice a ve vesmíru shoří. Zajímavé je, že se zde na sto procent recykluje voda, včetně moči. Z té se během tří dnů stane znovu čistá pitná voda.  Kosmonauti si na ISS vypěstovali také zelený salát, chutná prý úplně stejně jako ten pozemský.

 

Pyšná rodina

Vzhledem k tomu, že pro rozhovor byla vyčleněno pouze dvacet minut, zbylý čas ve studiu ČT 24 vyplnila Feustelova manželka Indira, která má mimochodem české předky a prohodila také pár slov v naší řeči.  Přiznala se, že je na svého muže velmi pyšná. Z kanadského Montrealu se pak připojili synové Ari a Eden.  Také ti se netajili obdivem ke svému otci, který je pro ně prý obrovskou inspirací, tím spíše, že jde již o jeho třetí vesmírnou misi. Navíc jsou hrdí na to, jak Andrew umí pracovat v týmu.  Prozradili též, že s ním mohou komunikovat e- mailem a on jim z vesmíru posílá obrázky. Je to pro ně velmi důležité, protože je tentokrát ve vesmíru celého půl roku. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace