Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Krásný, prostorově zajímavý´ herec to v lecčem má jako Lumír Nykl. I jeho dcera má jiného tátu a… Tajnosti slavných

14.04.2018
´Krásný, prostorově zajímavý´ herec to v lecčem má jako Lumír Nykl. I jeho dcera má jiného tátu a… Tajnosti slavných

Foto: DnV / Viktor Kronbauer

Popisek: Václav Svoboda: Proslavila ho sice role Lumíra Nykla v Ulici, herec je ale také členem Divadla na Vinohradech. Snímek je z vinohradské zkoušky

FOTO Václav Svoboda patří k nejoblíbenějším postavám oblíbeného seriálu TV Nova Ulice, v němž hraje již druhou dekádu podnikatele a politika Lumíra Nykla. Diváky baví dialogy se svou všetečnou matkou Vilmou, dojímá je péčí o malého synka Lexu, love story s manželkou Světlanou nebo s vtipnými přestřelkami s bývalým starostou Hložánkem. Zatímco většina dějových linek je samozřejmě smyšlená, ta která se týká jeho dcery, je až nápadně podobná jeho vlastnímu životu.

Stejně jako seriálovou dceru  Vendulu ji totiž nevychovával a ona žila se svou matkou a novým tatínkem mimo Prahu, na Moravě. A ještě jeden příběh je podobný. Tak jako Vendula, která se o svém otci dozvěděla až v dospělosti a začala ho tajně hledat v Praze (z čehož autoři Ulice vytěžili několik napínavých scén), měla problémy  najít práci. A to přesto, že je vyučenou kadeřnicí. Je docela možné, že se Václav  sám na vývoji své postavy podílí. V chatu pro Českou televizi se před časem přiznal, že může do jisté míry ovlivňovat děj Ulice. Zhruba půl roku dopředu prý ví, co bude s Lumírem dál. 

Jídlo, pivo a  ženy...

Vůbec nejvíce však život Václava Svobody připomíná Lumíra Nykla v jeho slabosti  pro jídlo, a jak přiznává, i pro ženy. V několika rozhovorech ale prozradil, že jeho milostné vztahy často ztroskotaly a bývalé partnerky, včetně matky jeho dcery, ho opustily. Nyní ale, jak se zdá, prožívá krásný vztah s půvabnou blondýnkou. Příliš o svém soukromí ale nemluví, přiznává pouze, že je šťastně zadán.  Zřejmě právě proto se rozhodl radikálně zhubnout, i když jeho zálibu v dobrém jídle stále prozrazuje pořádné bříško. Je přitom poněkud překvapující, že dalším jeho koníčkem je sport, především tenis a fotbal, po němž si ovšem s kamarády rád zajde na pivo. Jako jedlík Venoš se proslavil v dnes již kultovní filmové sérii o Básnících, kde se ládoval dobrotami z balíků od příbuzných.  Ostatně, na natáčení této série vzpomíná jako na jeden velký mejdan.  Díky vypapanému  vzhledu  získal i jednu z rolí v komedii Jedlíci, aneb Sto kilo lásky. Sám sebe charakterizuje jako „krásného, prostorově zajímavého herce“. 

 

S přítelkyní...

Splněný dětský sen

Jak už to bývá, filmové a televizní   role  Václava Svobody  zastínily jeho velmi úspěšnou divadelní kariéru. Říká, že hercem chtěl být už od svých deseti let a svoje přání si záhy splnil.  Právě v deseti letech totiž začal účinkovat v Dětském studiu legendárního brněnského Divadla Na provázku a po základní škole ihned zamířil na hereckou konzervatoř.  A odtud se vrátil zpět Na provázek, kde hrál v řadě slavných inscenací, ať už jde o Hamleta nebo Havlovu Zahradní slavnost. Ostatně, v angažmá tam byl téměř třicet let. Pak začal pendlovat mezi Brnem a Prahou a v roce 2000 zakotvil v Divadle Na Fidlovačce, které jeho výrazný vzhled i komediální talent využilo na maximum.  U publika bodoval například jako Čochtan v muzikálu Divotvorný hrnec či popelář Doolitle v  My Fair Lady.

 

Na vinohradském jevišti (s Jaroslavem Satoranským)

V dobré společnosti

Nyní je ovšem společně s dalšími hereckými kolegy z Ulice členem prestižního Divadla Na Vinohradech (například s Terezou Bebarovou, Otakarem Brouskem ml., Tomášem Dastlíkem, Hanou Maciuchovou,  Šárkou Vaculíkovou, Zuzanou Vejvodovou,  Pavlem Rímským aj.).

Vložil: Adéla Hofmanová