Babišem proti Babišovi? To nefunguje, tvrdí komentátor. Hledá se politik s pozitivní vizí. Z Lidovců, Starostů a Topky nebude
13.04.2018
Foto: Facebook
Popisek: Babiš v tom prostě umí chodit
Protibabišovské demonstrace jsou relativně velké. Desítky tisíc demonstrantů je dost, ale zároveň i málo, zamýšlí se Petr Honzejk z Hospodářských novin. Počet lidí na demonstracích podle něj ukazuje, že je ve státě něco v nepořádku, ale nemá dostatečnou sílu na to, něco změnit. V čem je problém? Co chybí? Na takové otázky se ve svém textu pokusil Petr Honzejk odpovědět.
„Zatím neexistuje silná nebabišovská alternativa. Demonstranti říkají, že ´ANO ne´, ale není už jasné, co tedy ano,“ napsal Petr Honzejk a dodal, že pro mnoho lidí je liberální demokracie příliš abstraktní pojem, za který není potřeba vyrazit do ulic. Ač mnohým lidem na Babišově politice něco vadí, není alternativa, která by nabízela řešení. Která by ukázala něco, co Babiš neslibuje, ale která by zároveň dávala lidem naději na lepší budoucnost.
Abstraktní liberální demokracie
„Jenže pro většinu populace jsou to všechno abstraktní záležitosti, a i když jim třebas některé věci vadí, není to tak silné, aby Babiše razantně odmítli. Od politiky chtějí hlavně výsledky, nebo aspoň jejich zdání, zlepšení života, či aspoň perspektivu zlepšení. Babiš se dokáže prezentovat jako ten, kdo to všechno nabízí. Proto také může demonstrace zatím bagatelizovat s tím, že na náměstích jsou sice desetitisíce lidí, ale on získal milion a půl hlasů,“ publikoval Petr Honzejk v Hospodářských novinách.
Babišem proti Babišovi? Nefunguje to
Jde Babiše porazit negací Babiše? Petr Honzejk si myslí, že určitě ne. A jako příklad uvádí ODS, která svůj předvolební boj nepostavila na odsuzování Babiše. Stejně tak jde vidět, podle Honzejka, i česká pirátská strana, která se jeví jako mladá, progresivní a trestající padni komu padni.
„Ne náhodou je druhou nejsilnější stranou ODS, která pracuje na programu a oslovuje přesně cílenou skupinu lidí. Spojíte si ji s hájením podnikatelů a živnostníků proti Babišově státofirmě, s hájením iniciativních lidí proti molochu, který ´to prostě zařídí´. Není to pouhé ´ne´, je to něco pozitivního. A dál: Ne náhodou jsou třetí nejsilnější stranou Piráti, kteří přinášejí pozitivní emoci: mládí a čerstvost, jisté buřičství a rozdávání ran na všechny strany, ale i technologický optimismus a pohled do budoucnosti. I to je něco, za čím je možné se seřadit. Proto i Piráti rostou,“ napsal Honzejk pro Hospodářské noviny.
Ochránci demokracie proti oligarchovi
Potom zabrousil Petr Honzejk do dalších stran parlamentu. STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Tři strany, které se prohlásily za obránce proti oligarchizaci politiky z rukou Andreje Babiše. Ochrana ústavnosti a demokratických hodnot, jak píše Honzejk, je záslužná, ale pro předvolební boj neúčinná.
Následně se autor pozastavil nad špatným marketingem zmíněných tří stran, které tak nedokázaly oslovit většinu obyvatel. „Je to atraktivní jen pro lidi, kteří chápou abstraktnější základy politiky, včetně toho, jak se propisují do politiky praktické (třeba tak, že liberální demokracie je vždy efektivnější než autoritářství). Takových lidí bohužel není mnoho, a proto se tyto strany potácejí na hranici volitelnosti,“ napsal Honzejk pro HN.
Foldyna je nácek?
Následně Honzejk ve svém textu označuje ČSSD za další příklad špatné politiky. Podle autora se ČSSD snaží odchytit pro příští volby voliče Okamurovy SPD tím, že se přizpůsobuje jeho argumentaci. Honzejk tak zcela očividně naráží na to, že si členská základna ČSSD zvolila za místopředsedu Jaroslava Foldynu, jehož slovník i témata občas korespondují s Okamurovou SPD.
V závěru pak Honzejk volá po tom, aby povstala pozitivní politická osobnost, která se stane Babišovi hodnotným vyzivatelem. „Alternativu musí už obstarat někdo, kdo vstoupí do politického souboje, přičemž bude důvěryhodný a nabitý pozitivním programem a emocí. Když se nikdo takový nenajde, dopadneme jako v Maďarsku. Rozdrobená opozice, křičící ne-ne-ne, a vítězící autoritář, který si bude privatizovat stát a z občanů dělat své zaměstnance, kteří nakonec budou z nedostatku lepší perspektivy vděčně pojídat jeho koblihy.“
Vložil: Štěpán Cháb