Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišem proti Babišovi? To nefunguje, tvrdí komentátor. Hledá se politik s pozitivní vizí. Z Lidovců, Starostů a Topky nebude

13.04.2018
Babišem proti Babišovi? To nefunguje, tvrdí komentátor. Hledá se politik s pozitivní vizí. Z Lidovců, Starostů a Topky nebude

Foto: Facebook

Popisek: Babiš v tom prostě umí chodit

Protibabišovské demonstrace jsou relativně velké. Desítky tisíc demonstrantů je dost, ale zároveň i málo, zamýšlí se Petr Honzejk z Hospodářských novin. Počet lidí na demonstracích podle něj ukazuje, že je ve státě něco v nepořádku, ale nemá dostatečnou sílu na to, něco změnit. V čem je problém? Co chybí? Na takové otázky se ve svém textu pokusil Petr Honzejk odpovědět.

„Zatím neexistuje silná nebabišovská alternativa. Demonstranti říkají, že ´ANO ne´, ale není už jasné, co tedy ano,“ napsal Petr Honzejk a dodal, že pro mnoho lidí je liberální demokracie příliš abstraktní pojem, za který není potřeba vyrazit do ulic. Ač mnohým lidem na Babišově politice něco vadí, není alternativa, která by nabízela řešení. Která by ukázala něco, co Babiš neslibuje, ale která by zároveň dávala lidem naději na lepší budoucnost.

Abstraktní liberální demokracie

„Jenže pro většinu populace jsou to všechno abstraktní záležitosti, a i když jim třebas některé věci vadí, není to tak silné, aby Babiše razantně odmítli. Od politiky chtějí hlavně výsledky, nebo aspoň jejich zdání, zlepšení života, či aspoň perspektivu zlepšení. Babiš se dokáže prezentovat jako ten, kdo to všechno nabízí. Proto také může demonstrace zatím bagatelizovat s tím, že na náměstích jsou sice desetitisíce lidí, ale on získal milion a půl hlasů,“ publikoval Petr Honzejk v Hospodářských novinách.

Babišem proti Babišovi? Nefunguje to

Jde Babiše porazit negací Babiše? Petr Honzejk si myslí, že určitě ne. A jako příklad uvádí ODS, která svůj předvolební boj nepostavila na odsuzování Babiše. Stejně tak jde vidět, podle Honzejka, i česká pirátská strana, která se jeví jako mladá, progresivní a trestající padni komu padni.

„Ne náhodou je druhou nejsilnější stranou ODS, která pracuje na programu a oslovuje přesně cílenou skupinu lidí. Spojíte si ji s hájením podnikatelů a živnostníků proti Babišově státofirmě, s hájením iniciativních lidí proti molochu, který ´to prostě zařídí´. Není to pouhé ´ne´, je to něco pozitivního. A dál: Ne náhodou jsou třetí nejsilnější stranou Piráti, kteří přinášejí pozitivní emoci: mládí a čerstvost, jisté buřičství a rozdávání ran na všechny strany, ale i technologický optimismus a pohled do budoucnosti. I to je něco, za čím je možné se seřadit. Proto i Piráti rostou,“ napsal Honzejk pro Hospodářské noviny.

Ochránci demokracie proti oligarchovi

Potom zabrousil Petr Honzejk do dalších stran parlamentu. STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Tři strany, které se prohlásily za obránce proti oligarchizaci politiky z rukou Andreje Babiše. Ochrana ústavnosti a demokratických hodnot, jak píše Honzejk, je záslužná, ale pro předvolební boj neúčinná.

Následně se autor pozastavil nad špatným marketingem zmíněných tří stran, které tak nedokázaly oslovit většinu obyvatel. „Je to atraktivní jen pro lidi, kteří chápou abstraktnější základy politiky, včetně toho, jak se propisují do politiky praktické (třeba tak, že liberální demokracie je vždy efektivnější než autoritářství). Takových lidí bohužel není mnoho, a proto se tyto strany potácejí na hranici volitelnosti,“ napsal Honzejk pro HN.

Foldyna je nácek?

Následně Honzejk ve svém textu označuje ČSSD za další příklad špatné politiky. Podle autora se ČSSD snaží odchytit pro příští volby voliče Okamurovy SPD tím, že se přizpůsobuje jeho argumentaci. Honzejk tak zcela očividně naráží na to, že si členská základna ČSSD zvolila za místopředsedu Jaroslava Foldynu, jehož slovník i témata občas korespondují s Okamurovou SPD.

V závěru pak Honzejk volá po tom, aby povstala pozitivní politická osobnost, která se stane Babišovi hodnotným vyzivatelem. „Alternativu musí už obstarat někdo, kdo vstoupí do politického souboje, přičemž bude důvěryhodný a nabitý pozitivním programem a emocí. Když se nikdo takový nenajde, dopadneme jako v Maďarsku. Rozdrobená opozice, křičící ne-ne-ne, a vítězící autoritář, který si bude privatizovat stát a z občanů dělat své zaměstnance, kteří nakonec budou z nedostatku lepší perspektivy vděčně pojídat jeho koblihy.“

Vložil: Štěpán Cháb