Neuvěřitelné. Cynický šíbr porazil i SuperStar. To byl super vodvaz, tak se už nemračte
10.04.2018
Foto: Facebook
Popisek: Prezident Blaník; snímek z filmu
Statistika sledovanosti televizních stanic přináší stále častěji mnohá překvapení. Tak především signalizuje, jak se lidé od tradičních kanálů postupně odvracejí a využívají jiná média. Překročit hranici milionu diváků se pro většinu pořadů stává zbožným přáním. Dokazují to výsledky víkendového měření, kdy této mety nedosáhl ani jeden jediný titul. Platí to dokonce i pro páteční Všechnopárty Karla Šípa a kdysi tolik populární talentovou show SuperStar.
Hned za Všechnopárty se na žebříčku víkendové sledovanosti umístila premiéra filmu Prezident Blaník, kterou Česká televize vysílala na svém prvním programu v neděli. To, že do „prime time“ zařadila satirickou komedii o největším lobbistovi současnosti, prošpikovanou řadou vulgárních výrazů, byl do jisté míry riskantní krok, ale veřejnoprávnímu kanálu se nakonec vyplatil. Na diskusním fóru ČT sice vyvolal značnou nevoli, nicméně je evidentní, že zvědavost části publika porazila averzi vůči jeho aktérům i obsahu.
Exhibice havloidů?
Jedno z mála satirických děl, které se u nás v televizi objevilo, vyprovokovalo k ostrým reakcím především odpůrce tzv. pražské kavárny. Jsou rozzuřeni, že se z koncesionářských poplatků financují „politické exhibice havloidů“. Jejich názory dokazují, že Česká televize, kdysi proslulá natáčením geniální České sody, přestala diváky k satiře vychovávat a ti tak zcela ztratili nad tímto žánrem, který je v jiných zemích obvyklý a velmi úspěšný, nadhled i pověstný český smysl pro humor. Někteří dokonce tvrdili, že jdou odhlásit televizi. Možná ale netuší, že mnohem více než oni na financování tohoto filmu přispěly několika miliony více než tři tisíce fanoušků Tondy Blaníka. Stejně tak zřejmě nevědí, že celý projekt vznikl především díky soukromé internetové televizi Stream, která se politické satiře bohužel věnuje podstatně více než Česká televize.
To byl super vodvaz, tak se už nemračte!
Neplatí to však zdaleka o všech divácích. Druhá část totiž nešetří superlativy a na Tondu Blaníka coby prezidentského kandidáta nadšeně reagují: „Jedním slovem super! To byl vodvaz.“ Dokonce i ti co o sobě píší, že jsou slušně vychovaní, nemluví vulgárně a nesnáší vulgarity, tak ty, které vypustil buran Blaník, tolerovali: „Jako satira mně to přišlo vtipné a navíc si tento film dělal legraci jak z lobbistů, tak ze všech, nebo skoro ze všech kandidátů na prezidenta. Tak se už nemračte vy, kterým se to nelíbilo,“ vyzývá naštvané kritiky diskutující A.K.
Plave i Tonda
I když je film Prezident Blaník většinou recenzentů hodnocen jako průměrný či lehce nadprůměrný, oceňují právě fakt, že jde o vzácný počin v oblasti politické satiry. Marek Čech také vyzdvihuje, že se režisér Marek Najbrt ohlíží za prezidentskou kampaní, poukazující na její populistický ráz a na podbízení se voličům prostřednictvím absurdních hesel. Divácký potencionál podle něj násobí fakt, že vychází ze skutečných kauz.
Autor svoji rozsáhlou analýzu na Avmanii e15.cz končí slovy: „V rozjitřelé atmosféře se snaží o léčbu rozdělené společnosti satirickým humorem, ukazujícím, že i ten cynický šíbr Tonda Blaník plave v tom, kam by naše společnost měla směřovat.“
Vložil: Adéla Hofmanová