Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V dětství jí ‘zavařili‘ nacisté, pak komunisté. A největší lásku jí přebrala Brejchová. Tajnosti slavných

09.04.2018
V dětství jí ‘zavařili‘ nacisté, pak komunisté. A největší lásku jí přebrala Brejchová. Tajnosti slavných

Foto: Facebook / TV Barrandov

Popisek: Kamila Moučková na aktuálním snímku

První výslechy zažila již ve dvanácti letech, a přestože k politice nikdy netíhla, doplácela na ni celý život. A pokud jde o lásku, takové kotrmelce by pro jednu hrdinku nevymyslel ani autor těch nejdivočejších románů... V neděli 8. dubna oslavila devadesáté narozeniny.

Práci milovala, a tak vše ostatní ustupovalo na druhou kolej. Koneckonců měla tenhle přístup po kom zdědit, i když si to nejspíš neuvědomovala. Jejím soukromým světem neustále otřásala nějaká zemětřesení. Poprvé ji vyslýchali už v dětství, pak si na ní smlsli i komunisté. Populární televizní hlasatelka se stala legendou a symbolem odporu proti srpnové okupaci v roce 1968, odplata ale přišla vzápětí. A ani v lásce se jí nedařilo zaplout do poklidného přístavu. O víkendu se Kamila Moučková dočkala devadesátin, i oslavu jí ale nakonec osud zhatil na poslední chvíli.

Dětství jako na houpačce

Narodila se 8. dubna 1928 v Jihlavě, od prvopočátku ale na ni doma nikdo neměl čas. Už v té době byl totiž její tatínek Vilém Nový nadšený komunista. Podílel se na zakládání strany na Vysočině, poletoval po schůzích a táborech lidu a zamilovaná maminka ho všude následovala. Ještěže tu byla babička, která o ni láskyplně pečovala. V šesti letech měla Kamila konečně začít žít s rodiči a chodit do školy v Praze, ztráta jistoty, kterou pro ni znamenala babička, na ni ale tak dolehla, že na druhé pololetí putovala zpátky do Jihlavy. To se opakovalo i později, když se rodina přestěhovala do Olomouce a poté do Ostravy. Vztahy se zaneprázdněnými rodiči se nedařilo navázat a stesk vítězil. Situace se začala trošku lepšit až poté, co se v roce 1936 narodila mladší sestra Věra. Jenže jenom nakrátko. Po okupaci v roce 1939 musel otec jako vysoký komunistický funkcionář co nejrychleji zmizet.

V historicky prvním studiu Televizních novin

V historicky prvním studiu Televizních novin

Otec jim pořádně zavařil

Původně měla emigrovat celá rodina, jenže malá Věra onemocněla spálou, a tak odešel přes Polsko do Anglie jenom otec a maminka s dcerami se stěhovala do Jihlavy k babičce. Nový se stal zpravodajem londýnské rozhlasové BBC, jenže na rozdíl od kolegů, kteří vysílali pod pseudonymem, hlásil jako jediný pod vlastním jménem. Proč, těžko říci. Díky tomu ale Němci jeho ženu brzy našli a zavřeli. A Kamila se v pouhých dvanácti letech poprvé ocitla u výslechu na gestapu, kde měla vypovídat proti vlastním rodičům. Maminku uvěznili nejprve v Jihlavě, pak ji převezli do Brna na Cejl, kde měla být popravena. Jak unikla smrti, zůstalo tajemstvím. V roce 1942 byla převezena do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Jihlavské gymnázium Němci zavřeli, a tak se Kamila vyučila u manžela matčiny kamarádky zubní techničkou a právě s ní začala také hrát ochotnické divadlo.

Místo štěstí další drama

Maminka koncentrák přežila, vrátila se ale s podlomeným zdravím, vážila prý tenkrát jen dvaatřicet kilogramů. Neustálé odloučení způsobilo, že pro dceru byla spíš jakousi vzdálenou příbuznou. A ani vytoužené rodinné štěstí nakonec nepřišlo. Otec, který se vrátil z Londýna s exilovou vládou přes Moskvu, si totiž přivezl z Anglie novou ženu. Stal se krajským tajemníkem strany v Ostravě, dostal tam byt a požádal o rozvod. Rodiče se dohodli, že starší Kamila půjde s ním, ta ale odmítla. Chtěla na konzervatoř, jenže ji nepřijali, protože válečné ročníky měly přednost, a tak se po krátkém angažmá v teplickém divadle nakonec vrátila za matkou do Jihlavy. Dvě sezóny hrála v tamním Horáckém divadle, kde ztvárnila řadu krásných rolí. A poznala také svoji první velkou lásku, mladého herce Miloše Williga. V devatenácti se vdávala a o rok později porodila dceru Kateřinu.

Jednadvacet let nesměla na obrazovku

Jednadvacet let nesměla na obrazovku

Místo svatby kriminál

V zajetí lásky a mateřských radostí prý tehdejší politické zvraty ani příliš nevnímala, přestože jí otec již k osmnáctinám nadělil členství v KSČ. V roce 1948 se část souboru jihlavského divadla přesunula do Divadla S. K. Neumanna v pražské Libni, dnešního Divadla pod Palmovkou, a Kamila s dítětem manžela následovala. V novém prostředí se cítila osamocená, přestože se prý Miloš velmi snažil. A pak kde se vzal, tu se vzal – v jejich společnosti se objevil medik Josef Moučka. Kamila se zamilovala, rozvedla a vzápětí znovu provdala. A Willig prý rozvod velmi těžce nesl. „Byla jsem naivní a hloupá. Je mi strašně líto, že jsem mu ublížila,“ svěřila se v jednom rozhovoru. Na druhé svatbě měl být i její otec, jenže i s manželkou záhadně zmizel. Marně po něm Kamila pátrala, šuškalo se, že snad emigroval… Jeho žena se objevila až po roce, mlčela ale jako hrob. Až později vyšlo najevo, že byl Vilém Nový odsouzen ve vykonstruovaném procesu a strávil pět let za mřížemi. Mezitím Kamila porodila v roce 1951 dceru Báru, coby matka v domácnosti se ale příšerně nudila. Jednoho dne zaslechla v rozhlase, že vyhlašují konkurz na hlasatele, a tak se přihlásila.

Neustále v poklusu

V lednu 1956 porodila syna Ondřeje, takže na ni doma čekaly už tři děti. Na podzim 1956 zahájila spolupráci s nově vznikajícím televizním zpravodajstvím, z rozhlasu ji ale nechtěli pustit, a tak pracovala souběžně na dvou místech. Není divu, že se koncem roku zhroutila vyčerpáním. Díky tomu ji z rozhlasu přece jen pustili a od počátku roku 1957 se mohla stát první televizní hlasatelkou zpravodajství v Evropě. A brzy také jednou z nejpopulárnějších tváří Československa. Vždy elegantní, dokonalá, v obraze… Neustále na sobě tvrdě pracovala a práce ji bavila. Jen třísměnný provoz a noční návraty domů notně komplikovaly rodinný režim. Manžel se mezitím vypracoval na špičkového kardiologa, a tak byli oba neustále v poklusu a doma se střídaly slečny na hlídání.

S Jiřím Zahajským

S Jiřím Zahajským

Perfektní chůva

Manželé se střídali v zajišťování domácnosti a víceméně se potkávali ve dveřích. Situace se uklidnila až s příchodem mladičké chůvy, která se o děti starala přímo perfektně. Stejně skvěle se ale časem postarala i o Kamilina manžela. „Tehdy poprvé se projevila moje povaha naprostého ignoranta, který není schopen vycítit a rozpoznat náznaky nějakého partnerského problému. V té době jsem dost pracovala a na hlídání jsme měli ani ne šestnáctiletou dívku, která u nás bydlela. Manžel, slovutný pan primář a šéflékař Ústavu leteckého zdravotnictví, si s ní začal poměr a nakonec odešli a já zůstala sama s dětmi. Byla to hrozná ostuda, cítila jsem se strašně,“ povzdychla si před časem v rozhovoru pro ona.idnes.cz.

Zamilovaný podnájemník

Další tři roky žila pouze s dětmi, než ji kamarádka Jiřina Švorcová seznámila se třetím osudovým mužem, hercem Jiřím Zahajským. „Nastoupil do Divadla na Vinohradech, a protože neměl kde bydlet, tak mě poprosila, jestli by u mě nemohl nějakou dobu zůstat. Byla jsem sama s dětmi, tak jsem souhlasila, dala mu klíče a on si je nechal na jednatřicet let,“ zavzpomínala. Byla o jedenáct let starší, a tak nevěřila, že by vztah mohl vydržet. Navíc se potřetí vdávat nechtěla. S Jiřím prožila nejhorší období. Jako první ohlásila 21. srpna 1968 z obrazovky invazi vojsk Varšavské smlouvy a vysílala, dokud ji ze studia nevyvedli vojáci. Dne 17. dubna 1970 pak vydala vláda dekret, jímž ji oficiálně odvolala z vysílání. Krátce pak působila v dabingu, než ji z televize definitivně propustili. Pracovala jako kantýnská v hereckém klubu Komorního divadla, jako uklízečka, prodavačka i servírka. Když už nesehnala nic jiného, lepila doma pytlíky. Současně se angažovala v disentu, pomáhala šířit zakázanou literaturu a stala se jednou z prvních signatářek Charty 77.

Kamila Moučková zřejmě odhalila tajemství, jak popřít čas

Nestárnoucí Kamila Moučková zřejmě odhalila tajemství, jak popřít čas

Jak se rodí nenávist

Poté co jednadvacet let nesměla na obrazovku, zjistila v listopadu 1989, že na ni lidé nezapomněli. Znovu se objevila v televizi, kandidovala a posléze pracovala v zastupitelstvu Prahy 1. V roce 1993 ale přišla další tvrdá rána – Zahajský se zamiloval do Jany Brejchové, s níž se v roce 1997 oženil. Kamila to nesla velmi těžce, nakonec mu přece jen odpustila. Ale až po jeho smrti. „Jirka byl ten, který odešel, on byl vázaný, Jana svobodná. Měla bych to tedy vyčítat spíš jemu, ale on v té době už dost pil a Jana toho využila. Náš partnerský vztah byl tehdy poznamenaný jeho pitím, vznikl mezi námi jakýsi klín, do kterého se ona napasovala,“ povzdychla si. „Kolikrát si říkám, jak jsem nemožná, že jsem v životě zažila tři muže, a dodnes o nich vím tak málo.“ Smutek léčila prací. Nejprve rozjela televizní pořad pro seniory, pak se v roce 1995 přestěhovala z Mnichova do Prahy Svobodná Evropa, kde pracovala následujících dvanáct let jako zprávařka, četla komentáře a věnovala se i režii. Navzdory přibývajícím létům vypadá Kamila Moučková stále úžasně, jakoby objevila recept na věčné mládí. Přesto i ji trápí zdravotní problémy. V neděli 8. dubna měla oslavit devadesátiny, strávila je ale v nemocnici. Již delší dobu ji totiž sužují urputné bolesti zad. K významnému jubileu jí tudíž nelze popřát než hodně zdraví.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská