Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lucka Bílá po něm tehdy chtěla fotku, tak jí vytrhl z občanky. Kamarád vzpomíná na Tomáše Holého

10.04.2018
Lucka Bílá po něm tehdy chtěla fotku, tak jí vytrhl z občanky. Kamarád vzpomíná na Tomáše Holého

Autor: ČT

Popisek: Tomáš Holý ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny

Není a nebylo u nás větší herecké hvězdy, než byl Tomáš Holý, u kterého se perfektně křížila roztomilost s neuvěřitelným hereckým nadáním. Bohužel, život mu přeťala autonehoda v jeho pouhých dvaceti. Jeho kamarád Ota Kars o něm napsal loni knihu Jmenuju se Tomáš a své vzpomínky sdělil také magazínu MF Dnes.

Jeho vzpomínky dávají nahlédnout do Tomášovy skutečné povahy. I u něj totiž platí, že ačkoliv hrál hlavně komediální role rozšafných kluků, uvnitř to byl introvert, který ani dobře nenesl obří popularitu: „Do televize mu chodily tuny dopisů, holky prosily o autogram. Nejdřív jim fotku podepisoval, ale pak ho to přestalo bavit a dělala to za něj maminka. S Tomášem jsme jako Nuseláci chodili do základky, ale sblížili jsme se až na gymnáziu. Jeden čas jsme spolu seděli i v lavici. S hraním skončil už na základce a možná se na tomhle jeho rozhodnutí podílela i ta všeobecná pozornost,“ uvádí Oto Kars důvody, proč se Tomáš Holý nesnažil přeorientovat z dětského herce v herce profesionálního.

Díky mamince byl tak milý

Tomášovi rodiče se rozvedli, což dítě neneslo úplně dobře. Vyrůstal s maminkou a právě ona zřejmě mohla za jeho milou povahu: „Po ní měl myslím tu svoji opravdovost a lidskost. Byla to velice charismatická žena a pro jeho kamarády, včetně mě, taková druhá maminka. Když jsme byli u nich doma, pečovala o nás, všechny nás nasytila, nechala nás i přespat. S Tomášem, až na dočasné po-byty přátel, bydleli sami. Novou rodinu už založit nechtěla,“ konstatoval Ota Kars v MF Dnes. Po tatínkovi měl prý jiskru v oku a rošťáctví: „I to rošťáctví měl asi po něm, ale ještě spíš po babičce Božence, ta byla generál a velké číslo. Kouřila denně spousty startek. Žlutých, bez filtru. Kouření byla jejich velká rodinná neřest, i Tomáš později hulil jako fabrika,“ prozradil hercovu neřest Ota Kars.

Marie Poledňáková chtěla pokračování

Tomáš Holý se v dospělou hvězdu nepřerodil, s herectvím skončil ve třinácti. Hraní a hlavně popularita ho totiž unavovala: „Několik lidí si například vzpomíná, jak ho jednou ve vlaku poznali. Řekl jim, že není tím slavným hercem, ale že si ho s ním pořád pletou,“ prohlásil Ota Kars. Jeho dvorní režisérka Marie Poledňáková to ale nechtěla připustit: „Marie Poledňáková chtěla po úspěchu těch dvou komedií po deseti letech natočit pokračování Jak Anděla viděla anděla. To už byl Tomáš na právech a odmítl. Režisérka mu přitom nabídla několik verzí. Údajně souhlasil jen s malou roličkou, kdy ho scénář hned v úvodu pošle na námořní akademii. Já si však myslím, že odmítl i tu,“ vyvrací tak Ota Kars známou fámu o tom, že o Tomáše prý ztratili zájem režiséři, protože vyrostl a nebyl už tak roztomilý.

Tomáš Holý na „stará kolena"

Vyžehlený elegán

Ačkoliv byl Tomáš Holý jedním z nejznámějších herců, před dívkami se styděl, a to i za hereckou kariéru. Přesto chodil s Lucií Bílou, která byla tehdy známá díky hitu Neposlušné tenisky: „Já se s ní Pod Terebkou seznámil a zároveň jsem věděl, že Tomáš je sám, tak jsem mu u Lucky udělal obrovskou reklamu. Dal jsem jí jeho číslo a ona mu skutečně hned druhý den zavolala. A hned se sešli,“ vypráví Ota Kars v rozhovoru pro MF Dnes.

Tomáš Holý si prý dával záležet na svém vzhledu: „Nosil většinou perfektně vyžehlené košile a džíny. Později i trička. V té době už sice byly deodoranty, ale antiperspiranty skoro ne, vozila se jen „fáčka" z Maďarska. On je ale bůhví odkud měl. Vzpomínám, jak jsme jeli na hory, bylo nám asi sedmnáct. Já jen s baťůžkem, zato Tomáš táhl obří zápaďáckej kufr na kolečkách - takové u nás ještě nebyly – plný vyžehlených věcí,“ uvádí Ota Kars.

Myslela si, že jeho smrt je vtip

Přes role v nejznámějších filmech nebyl Tomáš Holý namyšlený: „Nikdy se nad nikým nevyvyšoval. Obyčejní lidé, se kterými se seznámil, si ho hned zamilovali. Pravda, občas mu někteří záviděli a vyvolali konflikt. Na jedné svatbě jsem byl svědkem, že do něj kluci z prominentních rodin šli, jakmile se dozvěděli, o koho jde. Přitom byl skromný a nedával najevo, že je ten Tomáš Holý. Za jeden natáčecí den bral úplné minimum, sto dvacet korun, a ty mu babička ukládala,“ říká Ota Kars.

Tomáš Holý zemřel 8. března 1990, kdy měl autonehodu. Když to policisté přišli jeho mamince oznámit, myslela, že jde o žert. A to si mysleli mnozí Tomášovi známí ještě během pohřbu: „Skoro jako by čekali, že odklopí víko, vyskočí z rakve a řekne svoji oblíbenou belmondovskou repliku: Ještě jsem nevykouřil svou poslední cigaretu.“

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace