Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lucka Bílá po něm tehdy chtěla fotku, tak jí vytrhl z občanky. Kamarád vzpomíná na Tomáše Holého

10.04.2018
Lucka Bílá po něm tehdy chtěla fotku, tak jí vytrhl z občanky. Kamarád vzpomíná na Tomáše Holého

Foto: ČT

Popisek: Tomáš Holý ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny

Není a nebylo u nás větší herecké hvězdy, než byl Tomáš Holý, u kterého se perfektně křížila roztomilost s neuvěřitelným hereckým nadáním. Bohužel, život mu přeťala autonehoda v jeho pouhých dvaceti. Jeho kamarád Ota Kars o něm napsal loni knihu Jmenuju se Tomáš a své vzpomínky sdělil také magazínu MF Dnes.

Jeho vzpomínky dávají nahlédnout do Tomášovy skutečné povahy. I u něj totiž platí, že ačkoliv hrál hlavně komediální role rozšafných kluků, uvnitř to byl introvert, který ani dobře nenesl obří popularitu: „Do televize mu chodily tuny dopisů, holky prosily o autogram. Nejdřív jim fotku podepisoval, ale pak ho to přestalo bavit a dělala to za něj maminka. S Tomášem jsme jako Nuseláci chodili do základky, ale sblížili jsme se až na gymnáziu. Jeden čas jsme spolu seděli i v lavici. S hraním skončil už na základce a možná se na tomhle jeho rozhodnutí podílela i ta všeobecná pozornost,“ uvádí Oto Kars důvody, proč se Tomáš Holý nesnažil přeorientovat z dětského herce v herce profesionálního.

Díky mamince byl tak milý

Tomášovi rodiče se rozvedli, což dítě neneslo úplně dobře. Vyrůstal s maminkou a právě ona zřejmě mohla za jeho milou povahu: „Po ní měl myslím tu svoji opravdovost a lidskost. Byla to velice charismatická žena a pro jeho kamarády, včetně mě, taková druhá maminka. Když jsme byli u nich doma, pečovala o nás, všechny nás nasytila, nechala nás i přespat. S Tomášem, až na dočasné po-byty přátel, bydleli sami. Novou rodinu už založit nechtěla,“ konstatoval Ota Kars v MF Dnes. Po tatínkovi měl prý jiskru v oku a rošťáctví: „I to rošťáctví měl asi po něm, ale ještě spíš po babičce Božence, ta byla generál a velké číslo. Kouřila denně spousty startek. Žlutých, bez filtru. Kouření byla jejich velká rodinná neřest, i Tomáš později hulil jako fabrika,“ prozradil hercovu neřest Ota Kars.

Marie Poledňáková chtěla pokračování

Tomáš Holý se v dospělou hvězdu nepřerodil, s herectvím skončil ve třinácti. Hraní a hlavně popularita ho totiž unavovala: „Několik lidí si například vzpomíná, jak ho jednou ve vlaku poznali. Řekl jim, že není tím slavným hercem, ale že si ho s ním pořád pletou,“ prohlásil Ota Kars. Jeho dvorní režisérka Marie Poledňáková to ale nechtěla připustit: „Marie Poledňáková chtěla po úspěchu těch dvou komedií po deseti letech natočit pokračování Jak Anděla viděla anděla. To už byl Tomáš na právech a odmítl. Režisérka mu přitom nabídla několik verzí. Údajně souhlasil jen s malou roličkou, kdy ho scénář hned v úvodu pošle na námořní akademii. Já si však myslím, že odmítl i tu,“ vyvrací tak Ota Kars známou fámu o tom, že o Tomáše prý ztratili zájem režiséři, protože vyrostl a nebyl už tak roztomilý.

Tomáš Holý na „stará kolena"

Vyžehlený elegán

Ačkoliv byl Tomáš Holý jedním z nejznámějších herců, před dívkami se styděl, a to i za hereckou kariéru. Přesto chodil s Lucií Bílou, která byla tehdy známá díky hitu Neposlušné tenisky: „Já se s ní Pod Terebkou seznámil a zároveň jsem věděl, že Tomáš je sám, tak jsem mu u Lucky udělal obrovskou reklamu. Dal jsem jí jeho číslo a ona mu skutečně hned druhý den zavolala. A hned se sešli,“ vypráví Ota Kars v rozhovoru pro MF Dnes.

Tomáš Holý si prý dával záležet na svém vzhledu: „Nosil většinou perfektně vyžehlené košile a džíny. Později i trička. V té době už sice byly deodoranty, ale antiperspiranty skoro ne, vozila se jen „fáčka" z Maďarska. On je ale bůhví odkud měl. Vzpomínám, jak jsme jeli na hory, bylo nám asi sedmnáct. Já jen s baťůžkem, zato Tomáš táhl obří zápaďáckej kufr na kolečkách - takové u nás ještě nebyly – plný vyžehlených věcí,“ uvádí Ota Kars.

Myslela si, že jeho smrt je vtip

Přes role v nejznámějších filmech nebyl Tomáš Holý namyšlený: „Nikdy se nad nikým nevyvyšoval. Obyčejní lidé, se kterými se seznámil, si ho hned zamilovali. Pravda, občas mu někteří záviděli a vyvolali konflikt. Na jedné svatbě jsem byl svědkem, že do něj kluci z prominentních rodin šli, jakmile se dozvěděli, o koho jde. Přitom byl skromný a nedával najevo, že je ten Tomáš Holý. Za jeden natáčecí den bral úplné minimum, sto dvacet korun, a ty mu babička ukládala,“ říká Ota Kars.

Tomáš Holý zemřel 8. března 1990, kdy měl autonehodu. Když to policisté přišli jeho mamince oznámit, myslela, že jde o žert. A to si mysleli mnozí Tomášovi známí ještě během pohřbu: „Skoro jako by čekali, že odklopí víko, vyskočí z rakve a řekne svoji oblíbenou belmondovskou repliku: Ještě jsem nevykouřil svou poslední cigaretu.“

Vložil: Michaela Špačková