Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kašlat na to, jak vypadám. Dřív jsem o sebe dbala, nalíčila si aspoň řasy… Herečka zažila fakt drsné natáčení

10.04.2018
Kašlat na to, jak vypadám. Dřív jsem o sebe dbala, nalíčila si aspoň řasy… Herečka zažila fakt drsné natáčení

Foto: Facebook

Popisek: Jenovéfa Boková ve filmu Sofie Šustkové Do větru, který měl ve čtvrtek premiéru

FOTO Herečka Jenovéfa Boková se aktuálně objevuje v novém celovečerním filmu Do větru. V rozhovoru pro časopis Xantypa se dotkla nejenom tohoto filmu mladé režisérky Sofie Šustkové, ale také své rodiny, která je pro ni důležitá.

Jenovéfa je zástupcem těch, kterým se říká mileniálové, tedy mladí lidé, kteří si oproti svým rodičům mohou vybírat z mnoha možností, co v životě dělat: „Pokud nejste člověk, který stoprocentně ví, co chce, tak čím víc možností máte, tím víc je to matoucí. Já to vidím sama na sobě, dělám dvě věci a obě zkouším dělat pořádně – housle a herectví – a zároveň jsou ještě možnosti dělat další věci, láká mě to… ale myslím, že jde o to rozhodnout se, co opravdu chcete. Ale zároveň si říkám, že můj otec celý život dělal různá povolání a našel to, co opravdu chtěl dělat, až ve čtyřiceti, takže to zkoušení a experimentování je dobré,“ prohlásila v rozhovoru pro Xantypu.

 

Film je čerstvě v kinech

Svobodu máte v sobě

Film Do větru se velmi úzce dotýká tématu svobody, která je pro Jenovéfu a její rodinu velmi důležitá: „Moji rodiče žili ve svobodě, i když to bylo za komunismu, táta leccos nemohl, ale pořád měl kolem sebe kruh lidí, se kterými se cítil svobodný – a to je podle mě důležité, to vám nikdo nesebere, když to máte v sobě. Žijeme teď v nejlepší době, v jaké můžeme žít, nemáme tady válku, nemůžu si na nic stěžovat, můžu se zítra sebrat a odjet do Berlína, nikdo mi to nezakáže, záleží na mně. Když se podíváte na Ukrajinu nebo někam dál, tak tam je to už fakt horší, ale my tady v Čechách… sice máme Babiše a Zemana, ale můj otec třeba vůbec neztrácí naději a pozitivní myšlení,“ uvedla v rozhovoru pro časopis Xantypa.

 

Při natáčení se Jenůfka, jak se jí říká, spřátelila s režisérkou snímku, Sofií Šustkovou 

Na jachtě se jí dělalo špatně

Na natáčení s režisérkou Sofií Šustkovou, které se odehrávalo v Řecku, vzpomíná Jenovéfa ráda i přes jeho náročnost: „Sofie o tom umí hezky mluvit a umí dost předat, co přímo chce. V Řecku to bylo hodně náročné, měsíc s pětadvaceti cizími lidmi… Když jsem byla malá, tak byl boom reality show a já jsem si říkala, jak bych to já dala, kdybych takhle někde byla. A vlastně takovou reality show jsem trochu zažila v Řecku: jste pořád se stejnými lidmi, musíte jim důvěřovat, že se o vás postarají, protože se nemůžete sebrat a jen tak zničehonic odjet domů, do toho vedro, mně se na té jachtě dělalo špatně… Nikdy předtím jsem na jachtě nebyla, tak jsem byla trošku hysterická, ale zároveň jsem si potvrdila, že jsem nekonfliktní člověk. Ten film taky vznikl díky tomu, že jsme všichni potlačili svoje ega a asi v půlce natáčení jsme si řekli, že to zvládneme, i když už nemůžeme, a taky kvůli tomu, že Sofii mám ráda. Nejhorší byla únava. Někdy jsme vstávali v šest, někdy šli spát ve čtyři ráno; to si vlastně neodpočinete. Zároveň na to natáčení vzpomínám s největší láskou a jsem hrozně vděčná, že jsem tam mohla být,“ popisovala strasti natáčení v rozhovoru pro časopis Xantypa.

Ve filmu Do větru partneří s Vladimírem Polívkou

Romantika se nekonala

Ačkoliv se natáčelo v romantickém Řecku, příliš romantiky si během natáčení neužili. Spíš pořádnou dřinu a vyčerpání: „Ten první týden byla taková euforie, to bylo fakt krásný, přijeli jsme do krásné vily, kterou pronajali, no a do toho v průběhu noci zjistíte, že nebudete točit dvanáct hodin, ale osmnáct, takže ta romantika se velmi rychle vytratí. Ale určitě mám krásný momenty, kdy točíme sami na pláži na pustým ostrově, pak se jdeme v noci vykoupat…“ zavzpomínala Jenovéfa Boková pro časopis Xantypa.

 

Natáčení bylo tvrdé, přesto na něj všichni rádi vzpomínají

Kašlala na to, jak vypadá

Film se odehrává na jachtě, s jachtařením neměla Jenovéfa vlastně zkušenost: „Jednou nebo dvakrát jsme měli předtím kurs na jachtě, než jsme tam jeli, takže jsem uměla vytáhnout plachty a trochu jsem řídila. Ale že bych odjela na jachtu a mohla ji sama řídit, to fakt ne. Spali jsme na pevnině, ale přes den – pořád je všude sůl, musíte kašlat na to, jak vypadáte. To jsem se tam třeba naučila, předtím jsem na sebe dost dbala, vždycky jsem si nalíčila aspoň řasy, ale když jsem přijela po měsíci z Řecka, tak mi bylo jedno, jak vypadám, protože jsem byla spokojená a vlastně mě to naučilo být v tomhle volnější. Celé natáčení bylo hodně náročné, ale pro mě obohacující zkušenost,“ prohlásila Jenovéfa.

 

Dcera Johna Boka ze spolku Šalamoun

Jenovéfa Boková je dcera aktivisty a chartisty Johna Boka (jeho maminka byla Angličanka a otec válečný pilot) a sochařky Jitky Bokové. Jenovéfa je nejenom herečka se zajímavě zastřeným hlasem, ale také houslistka, housle ostatně vystudovala a plánuje koncerty: „V květnu budu koncertovat s Janem P. Muchowem, budeme hrát jeho filmovou muziku,“ pochlubila se Jenovéfa.

 

Jenovéfu jste mohli poprvé zaregistrovat ve filmu Občanský průkaz, větší roli měla třeba v Revivalu. S divadlem zkušenosti neměla, až ji oslovil Miroslav Krobot pro neobvyklé představení Honey: „Mirek Krobot mě oslovil na dovolené v Řecku, přišla mi od něj zpráva, jestli bych nechtěla něco zkusit – hru s La Putykou a Dejvickým divadlem. Pak jsem se s Mirkem sešla, ale rovnou jsem mu říkala, že jsem to nikdy nedělala, že mám strach z výšek a klaustrofobii. A on se na mě podíval a řekl: To dáš. Tak jsem řekla, že jo. No a naučila jsem se to, přestala jsem se bát výšek, lítám tam ve vzduchu, zlepšila jsem si i fyzičku.“

 

Vložil: Michaela Špačková