Když na vás vytáhnou nůž, použijte pistoli. Šéf pražské mordparty vysvětluje. A vzpomíná
05.04.2018
Foto: Show Jana Krause
Popisek: Josef Mareš
Do červené pohovky Jana Krause usedl před pár týdny i kriminalista Josef Mareš. Šéf mordparty, oficiálně vedoucí 1. oddělení, které se právě vraždami zabývá. Kromě jiného jde o spoluautora dobře hodnoceného seriálu České televize Případy 1. oddělení.
Začátek letošního roku je bohužel na vraždy poměrně dost štědrý, nicméně pražská mordparta je zatím skoro bez práce: „Vrtalo mi to hlavou, proč jste mě sem pozval, protože my v Praze nemáme žádnou. Může se to stát náhodně, loni se stalo přes 50 000 trestných činů, z toho bylo vražd 148, to je strašně malé číslo. Klesají jak trestné činy, tak vraždy, v Praze ale ne. Když vezmu Budějovice, které toho mají jinak málo, tak ti mají už za první víkend plno,“ řekl Josef Mareš Janu Krausovi.
Radši basa než problémy s družkou
Josef Mareš je zvyklý jednat s nelítostnými vrahy, stalo se mu ale i to, že si někdo vraždu přišil na triko sám, ačkoliv byl nevinný: „Jednou se nám to stalo. Byla to souhra náhod, ale nejhorší bylo, že se nám přiznal, ale pak byla ta genetika a všechno ostatní a nám to dávalo smysl, že to nemohl udělat, že tam byl jiný pachatel. Toho jsme chytli, ten se už kvalifikovaně přiznal. Teď jsme jeli za tím, co se přiznal a řekli jsme mu, že to neudělal. On řekl, když já jsem viděl, že vám to udělalo radost, že se přiznávám… On měl nějaký problém s družkou a jemu vyhovovalo, že je v base,“ prohlásil Josef Mareš v Show Jana Krause. Nebyl to jediný případ, kdy se někdo nevinný přiznal k vraždě: „Lidé se někteří přiznávají, protože chtějí být slavní. Pak už nám ale neříkají ty detaily a tenhle se do toho docela i trefil. Lidé chtějí být slavní, ale ve finále to vezmou zpátky.“
Domácí zabijačky
Mordparta řeší i domácí vraždy, které se stanou kvůli momentální situaci a zejména partnerským hádkám. Těm se prý dá předejít: „Určitě bych doporučil nehádat se v kuchyni. Tam jsou nože, sekáčky, obývák se lepší, pokud nejste sběratelem sečných zbraní. Ložnice je ideální,“ uvedl Josef Mareš. Typickým pachatelem je žena: „Nejhorší je, když žena krájí cibuli a on jí řekne, že dělá něco špatně. Ona se otočí, ani netuší, že má ten nůž v ruce a vy to máte v břiše. Ony ale většinou pak volají tu záchranku a přiznávají se k tomu. Když je ten muž hrdina, tak ještě říká, já jsem si na něj naběhl sám, ona za to nemůže.“ Tyto případy jsou ale většinou zcela jasné: „Vztahy gradují. Pokud s těmi ženami mluvíte a jsou to ty „domácí zabijačky“, tak kdyby ti lidé mohli, tak by to vrátili zpátky,“ sdělil Josef Mareš.
Nejčastěji vraždili bezdomovci
Ne všechny případy jsou tak jasné: „Pak máme „případ, který nám byl čert dlužen“, tam ten pachatel není. To je nejtěžší. Tak koukáme, jestli není cedule Praha – konec, že bychom to strčili Středočechům a byl by pokoj,“ smál se v Show Jana Krause kriminalista Josef Mareš. Překvapivě většina vražd není pro nějaké velké peníze: „Když jsem se díval na statistiky za loňský rok, tak nejvíce vražd bylo mezi bezdomovci. Ti nemají majetek, ti se pohádají jen o to, kdo komu sežral psa a máte to tam stejně.“
Přiměřená obrana je už volnější
Josef Mareš radil v případě ohrožení se aktivně bránit: „Když máte pistoli, tak je to lepší, protože pistole je víc jak nůž. Loni byl případ, který byl hodně medializovaný, že člověk s nožem vletěl do prodejny zbraní, kterou chtěl přepadnout, dokonce chytil jako rukojmí prodavače a zcela v souladu se zákonem ta prodavačka, spolumajitelka toho obchodu, toho člověka zastřelila. My jsme to šetřili, ten člověk byl podezřelý z pokusu vraždy, protože toho prodavače říznul do krku. Nicméně jsme šetřili i tu přiměřenou obranu, která byla vyhodnocena. Nutná obrana byla v devadesátých letech koncipovaná tak, že to musí být úplně přiměřené, teď už je to o krok dál, že nesmí být jen zjevně nepřiměřená. Když na vás někdo použije nůž, vy můžete použít pistoli. Musí se logicky dokázat, že vy jste byl ohrožen na životě,“ vysvětlil Josef Mareš. Nicméně nejlépe je se jakémukoliv násilí vyhnout: „Já jsem dělal bojové sporty a učili nás, že nejlepší je se tomu souboji vyhnout. Pokud se mu nemůžete vyhnout, musíte bojovat tak, aby se příště ten protivník vyhnul vám.“
Josef Mareš vystudoval původně kybernetiku na ČVUT a Policejní akademii. Právě Josefa Mareše oslovil novinář Jan Malinda, když hledal policistu, který by se s ním podělil o skutečné případy, které mordparta řešila. Josef Mareš se posléze stal spoluautorem celého seriálu Případy 1. oddělení. Jednotlivé epizody seriálu byly vytvořeny na základě skutečných událostí. Josef Mareš dokonce přiznal, že po odvysílání jedné epizody se mu ozval skutečný pachatel, který za epizodu požadoval autorské honoráře. V prvním dílu seriálu si zahrál Josef Mareš epizodní roli policisty, který ověřuje nález lidského torza v popelnici.
Vložil: Michaela Špačková