Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Temné tajemství. Hodně jich zažilo znásilnění, ale žádná ho neohlásila. Tereza Nvotová o Špíně a…

03.04.2018
Temné tajemství. Hodně jich zažilo znásilnění, ale žádná ho neohlásila. Tereza Nvotová o Špíně a…

Foto: Facebook

Popisek: Tereza Nvotová při natáčení temného filmu Špína

FOTOGALERIE Tak mladá a kolik toho už herečka a režisérka Tereza Nvotová dokázala. Nedávno představila dcera herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty nový film Špína, který získal ocenění České filmové kritiky coby nejlepší film. Po řadě zajímavých dokumentů je to její první hraný film. Nejenom o něm povyprávěla v magazínu Ona Dnes.

Tereze bylo letos třicet, první film natočila před deseti lety, jako dvacetiletá. Od té doby vede velmi rozmanitý život vyplněný filmem a cestováním: „Moje máma říká, že vždycky chtěla cestovat, ale svoje mládí prožila v bývalém režimu za zavřenými hranicemi. Její bratr emigroval, tak ji nepouštěli daleko. Asi to máme v povaze, rády objevujeme nová místa. Dnes se už dá cestovat hodně levně, tak mi vlastně přijde normální nesedět pořád doma,“ prohlásila v rozhovoru Tereza Nvotová. 

Vede se nám dobře

Tereza byla na mnoha místech, i dost nebezpečných, strach o život ale prý nemá: „Jednou nás s kamarády okradly děti s mačetami v Nikaragui, ale to byla naše hloupost. Byli jsme unavení z dvacetipětihodinové cesty autobusem. Díky cestování a poznávání jiných kultur jsem tolerantnější a také vím, že lidé řeší daleko větší problémy než my tady,“ uvedla Tereza Nvotová v Ona Dnes. Tereza si prý všímá toho, jak dobře se u nás oproti zbytku světa máme: „To je jeden z hlavních poznatků mého cestování. Ale tím, že se nám vede dobře, a nevšimli jsme si, že jsme v tmavé uličce, kde tak velmi rychle panikaříme z neznámých věcí, jsou všechny domy oplocené ostnatými dráty.  A také bohužel blbneme,“ dodala Tereza Nvotová. 

Na české turisty dělají vtipy

Prozradila také, že čeští turisté nemají na Slovensku tu nejlepší pověst: „Na Slovensku se často dělají vtipy o českých turistech, protože ročně jich v Tatrách ze všech návštěvníků umře nejvíc. Nebojí se medvědů, lavin, srázů. Ignorují místní varování, protože přece nejsou tak daleko od domova. Já si dávám pozor i doma v Praze,“ přiznala Tereza Nvotová v magazínu Ona Dnes. 

Čemu dokáží lidé věřit?

Tereza si dobře uvědomuje, že lidé přemýšlejí stále méně a sociální sítě je velmi často ohlupují: „Na lidi má dnes obrovský vliv internet a sociální sítě. Najednou nevidíme jenom své okolí, ale srovnáváme se s celým světem, a máme pocit, že toho nemáme dost. A problém taky je, že neumíme nová média číst, nepoužíváme kritické myšlení, podléháme konspiračním webům a totálně vymyšleným zprávám. Vždycky se divím, čemu jsou lidé schopni uvěřit, ale je to tím, že je bohužel nikdo nenaučil média rozlišovat,“ prohlásila v rozhovoru pro Ona Dnes. 

Za uprchlíky sama vyrazila

Tereza věří vždy vlastnímu úsudku. Před pár lety se tak vypravila sama podívat zblízka na tehdejší uprchlickou krizi, aby zjistila, jaká je skutečnost: „Česká média lidi jen strašila a ti pak měli na všechno názor bez toho, že by viděli jediného uprchlíka. A to se dosud nezměnilo. Uprchlíci sem nechodí, ale stále jsou tu obrovské protiuprchlické nálady, které jsou rozdmýchávány každými volbami. Kvůli tomuto nesmyslnému strachu tu máme znovu Miloše Zemana a strany jako SPD. Já jsem se odmítala bát a v té největší uprchlické vině jsem se v roce 2015 vydala na pět dní na hranice,“ uvedla Tereza Nvotová v rozhovoru. 

Znásilnění nenahlásí

Nejenom cestováním je živa Tereza Nvotová. Nejnověji představila film Špína, který natáčela pro HBO. Pojednává o problematice znásilnění: „Dělala jsem na něm tři a půl roku a největší motivací byli moji blízcí. Hodně z nich zažilo znásilnění, ale skoro nikdo ho neohlásil. Pro ně a jejich rodiny je to temné tajemství. Když jsem se pak podívala na statistiky, zjistila jsem, že to není jen problém mého okolí. Policie denně zaznamená dva až tři případy znásilnění, podle zjištění se jich ale odehraje desetkrát víc a pachatelé jsou často blízcí oběti. To je přece šílené. Filmem Špína jsem chtěla poukázat na to, co lidé prožívají, když se jim něco takového stane,“ řekla Tereza Nvotová v rozhovoru.  

Proč oběti mlčí?

Tereza se nestydí mít jiný názor na kampaň #MeToo, kterou Češi šmahem odsoudili: „To zřetelně ukázala kampaň #MeToo, která chtěla na tento problém poukázat. Ženy po celém světě sdílely svoje traumatické zážitky a upozorňovaly tak na nebývalý rozměr problému. A v Česku a na Slovensku přišel hysterický odpor. Četla jsem komentáře, že každá oběť #MeToo si tyhle věci zaslouží. Všechny tyto reakce vysvětlují, proč oběti mlčí. Radši se pokusí událost vytěsnit a zapomenout, což jde jen těžko. Jako by tady nikdo neviděl roz-díl mezi sexem, který oba partneři chtějí, a násilím,“ připomněla Tereza Nvotová v rozhovoru pro Ona Dnes.

 

Tereza Nvotová se narodila do slovenské filmařské rodiny, její cesta k filmu tak byla jasně předurčena. Poprvé si zahrála ve filmu Zdeňka Týce Malé oslavy, kde účinkovala po boku své maminky a Bolka Polívky. Jejím prvním vlastním filmem byl dokument Ježí je normální, ve kterém předvádí šokující prostředí výchovy malých dětí ke křesťanství.

Před pár lety přišla s dalším šokujícím dokumentem Mečiar o bývalém slovenském premiérovi. Po skandální vraždě slovenského novináře Jana Kuciaka a jeho přítelkyně řekla: „Hodně lidí se mě po premiéře Mečiara ptalo, jestli se nebojím. Tahle otázka mi zněla vždy přehnaně, říkala jsem, že přece už nežijeme v 90. letech, že mocní už operují jinými nástroji. Tak dnes už vím, že jsem se mýlila. A ne, já se o sebe stále nebojím. Bojím se ale, že se Slovensko pod vládou těch, kteří označují novináře za prostitutky, znovu ponořilo do černé díry, kde vládnou zákony džungle.“ Mimochodem, u filmu působí také Terezina sestra, Dorota Nvotová, která je také muzikantka. A cestování miluje stejně jako Tereza.

Vložil: Michaela Špačková