Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsou lidé, kteří nikdy nechodí pozdě a vždy mají čisté boty. A takových lidí není hodně. Korn má další…

29.03.2018
Jsou lidé, kteří nikdy nechodí pozdě a vždy mají čisté boty. A takových lidí není hodně. Korn má další…

Foto: NDM

Popisek: Jiří Korn s kým jiným, než čerstvou nositelkou Thálie v oboru muzikál, Katarínou Hasprovou z Národního divadla moravskoslezského. A to za roli Paní Danversové v mysteriózním muzikálovém hitu Rebecca.

Jiří Korn má nově další cenu Thálie, tentokráte rovnou celoživotní... Nad fenomenálním zpěvákem a tanečníkem Jiřím Kornem si pamětníci jeho začátků nejspíše postesknou, jak ten čas letí a leckdo s překvapením zjistí, že mu příští rok bude sedmdesát let. Všestranně nadaný umělec má za sebou mimořádně úspěšnou kariéru, zdaleka nejen u nás, ale také v zahraničí. O šířce jeho talentu nejlépe vypovídají různá ocenění, nejen v oblasti umění. Velký respekt si získal nejen díky svým muzikálovým rolím, za něž získal již dvě Ceny Thálie, ale také jako špičkový hráč kulečníku.

Tak například v roce 1972 získal na mezinárodním festivalu v Drážďanech Cenu publika a o čtyři roky později zvítězil na hudebním festivalu v Paříži se svým hitem Robinson. V roce 1979 zase vyhrál festival  Cavan v Irsku, tentokrát s hitem Žal se odkládá. V Německu ho publikum doslova  zbožňovalo díky hitu Yvetta. Prosadil se ovšem nejen jako zpěvák, ale také jako kytarista ve skupině Rebels a Olympic, tanečník, moderátor a herec. Třeba v roli Honzy, který se stal málem králem.  Všechny tyto profese dohromady názorně předvedl v legendární televizní show Možná přijde i kouzelník, dodnes nepřekonané. V poslední době vystupuje především se skupinou 4TET a to jak doma, tak v zahraničí. Tato originální vokální formace byla založena právě z iniciativy Jiřího Korna a již více než patnáct let vydává úspěšná alba a vyprodává  koncerty.  Právě tímto projektem si prý zpěvák splnil jeden ze svých uměleckých snů. 

Mistr muzikálu

Důležitým mezníkem se v Kornově kariéře stal rok 1986, kdy byl angažován do  muzikálu o Andersenovi ve Vídni. Právě v něm upozornil na svůj mimořádný talent pro tento žánr. A když odstartoval muzikálový boom u nás,  zazářil v české verzi legendárního muzikálu Bídníci nebo v tuzemském Dráculovi. Pak už šel z role do role. Za svoje vynikající pěvecké a taneční  výkony v muzikálové tvorbě získal hned dvě ceny Thálie. V roce 2004 se stal v tomto oboru jejím vůbec prvním laureátem, právě za vynikající ztvárnění role Thenardiera v Bídnících.  A letos si odnesl Thálii za celoživotní mistrovství, opět v kategorii muzikál. 

Král  kulečníku

Souběžně  se svou uměleckou kariérou se věnuje i kulečníku a v tzv. poolbilliardu se dokonce stal několikrát seniorským  mistrem  republiky. V rámci Evropy svého času  patřil k deseti nejlepším. V roce 2003 vytvořil světový rekord v počtu zahraných koulí za jednu hodinu. Za svoji velkou vášeň přitom vděčí právě muzikálu Drákula. Když ho před lety hráli v Kongresovém centru, byl tam kulečníkový stůl, a tak si na něm o přestávkách zkoušel zahrát. Nakonec se vypracoval mezi šampiony a pochvaluje si, že je to úžasná hra. 

V poslední době propadl také kouzlu golfu a na jednom z turnajů potkal svoji třetí manželku Renatu, pocházející z ráje golfistů, z Karlových Varů,  s níž se loni oženil. Svatbu pojali stylově, brali se totiž u golfového hřiště a v golfovém oděvu.

 

Takových lidí není hodně

Když Jiřího Korna představoval ve svém pořadu Na plovárně Marek Eben, uvedl ho slovy: „Jsou lidé, kteří  nikdy nechodí pozdě, vždycky mají čisté boty, vždycky jsou perfektně připraveni a něco znamenají. A takových lidí  není hodně.“  Skromně, až plaše vystupující Korn se mu během rozhovoru přiznal, že dodnes trpí hroznou trémou a že za tím, co umí, stojí obrovská dřina. 

Část Kornova talentu zdědila i jeho dcera Kristina (25), která se narodila v manželství s  modelkou Kateřinou Kornovou a dnes již tančí v  baletním souboru Národního divadla. A nemalé sportovní geny má i syn Filip, a to přesto, že se narodil se  zdravotním handicapem.

 

Vložil: Adéla Hofmanová