Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za sexy scénu s Pucholtem dostala ‘pětikilo‘, porazila i italskou hvězdu. Jenže… Tajnosti slavných

24.03.2018
Za sexy scénu s Pucholtem dostala ‘pětikilo‘, porazila i italskou hvězdu. Jenže… Tajnosti slavných

Autor: repro/ČT

Popisek: Hana Brejchová ve slavné komedii Lásky jedné plavovlásky

Za svou životní roli vděčí souhře náhod a infekční žloutence. Díky ní objela se slavným švagrem, režisérem Milošem Formanem, téměř celý svět a na filmovém festivalu v Benátkách dokonce nechala za sebou i Claudii Cardinale. Pak už ale na ni čekaly jen starosti a trampoty.

I v českém showbyznysu jsou krásné sestry, jedna z nich je ale vždy logicky tou úspěšnější. U Hlaváčů trumfla krásná Jana svými výkony Danu, u Brejchů Jana odsunula navždy do stínu Hanu. Přitom o téměř sedm let mladší, přinejmenším stejně půvabná a rovněž plavovláska měla původně našlápnuto na kariéru, o níž se může většině hereček jenom zdát. Poprvé se objevila na filmovém plátně v osmnácti letech, když si ji její tehdejší švagr Miloš Forman vybral jako představitelku Anduly v nesmrtelné romantické komedii Lásky jedné plavovlásky. Hlavní role jí přinesla velkou popularitu. S filmem, nominovaným na Oscara, objela Hana Brejchová jako doprovod režiséra na festivalech téměř celý svět. Na festivalu v Benátkách se umístila na třetím místě v kategorii nejlepší ženský herecký výkon, dokonce nechala za sebou tehdejší hvězdu světového formátu Claudii Cardinale. Pak už ale nabral její život mnohem méně hvězdné rozměry.

Slavný druhý táta

O téměř sedm let mladší sestra Jany Brejchové se narodila 12. prosince 1946 do velmi početné rodiny, v níž žilo osm dětí. Otec pracoval jako řidič dálkové dopravy, a zřejmě i to bylo důvodem, proč se rodiče rozvedli, když jí bylo dvanáct let. Sestra Jana už byla v té době provdaná za režiséra Miloše Formana, maminka se upnula k nejmladší sestře Iloně, která se narodila postižená, a tak Hana trpěla pocitem, že se ocitla ve vzduchoprázdnu. Chyběla jí blízká a chápavá duše, které by se mohla svěřovat se svými problémy i láskami. Nakonec ji našla ve Formanovi, ale až poté co se s ním Jana rozvedla. Stal se jejím kamarádem, učitelem i ‘druhým tátou‘ a jejich přátelství trvá dodnes. Jejich hodně blízký vztah byl zřejmě také příčinou jejího všeobecně známého dlouholetého rozchodu s Janou, přestože to ani jedna z nich nikdy nepřiznala. Jana se k tomuto tématu odmítala vyjadřovat, Hana to vždy vehementně popírala.

S Vladimírem Pucholtem ve filmu Lásky jedné plavovlásky

S Vladimírem Pucholtem ve filmu Lásky jedné plavovlásky

Životní šanci jí přihrála žloutenka

Nápad obsadit do hlavní role v legendární komedii Lásky jedné plavovlásky právě Hanu se zrodil náhodou. Během studií na gymnáziu totiž prodělala v roce 1965 infekční žloutenku, kvůli níž musela přerušit ročník. A tak Forman přišel s návrhem, jestli by si nechtěla zahrát ve filmu. Hana byla ráda, že si během neplánovaného volna alespoň přivydělá nějakou tu korunu. Za jeden natáčení den totiž dostávala 140 korun, tudíž si za celý film vydělala zhruba pět tisíc, což v tehdejší době bylo hodně peněz. „A to mi ještě Miloš za nahou scénu prosadil příplatek 500 korun,“ prozradila Hana v jednom rozhovoru pro ahaonline.cz. Zpočátku vůbec netušila, co všechno ji před kamerou čeká, Forman jí dávkoval informace ‘po kapkách‘. „Vždycky před natáčením scény mi popsal situaci, ale scénář mi nikdy neukázal. Chtěl, abych to zahrála podle sebe, tak jak jsem mu to sama dříve vyprávěla. Takhle jsem natočila celý film, podle svých pocitů a bez scénáře,“ vyprávěla. Kdyby tušila, že bude ve filmu nahá, nikdy by prý nabídku nepřijala.

To kombiné půjde dolů!

I s obsahem slavné erotické scény se seznamovala postupně. „Miloš za mnou jednou přišel a řekl mi, že zítra točíme s Vláďou Pucholtem a já tam budu v kombiné. Hned jsem začala brečet, ale on neustoupil a trval na tom,“ popsala vývoj událostí. Teprve když bylo všechno připravené, Forman prý zavelel: „Hani, to kombiné půjde dolů.“ Hana prý dostala záchvat, nadávala mu, brečela… „Jak já ho v tu chvíli nenáviděla. Ale neměla jsem šanci,“ povzdychla si. Nakonec natáčení nešlo tak rychle, jak Forman původně sliboval, protože se mu neustále něco nelíbilo. „Asi po pátém opakování se ve Vláďovi probudil chlap a došlo ke ztopoření jeho určitých partií. Řekla jsem jen – No, Vláďo! On vstal a řekl: ‘Já se taky na to můžu kur.. vys…!‘ Odešel pryč a Miloš jen koukal,“ dodala s úsměvem.

Životní sen se utopil v alkoholu

Při natáčení se zamilovala do učitele Jaroslava Bařiny, kterého si vzala. Narodila se jí dcera Světlana, která měla být jen počátkem budování velké rodiny se spoustou dětí, o níž Hana odmalička snila. Jenže další potomky jí osud dlouho nechtěl dopřát, takže se po šesti letech marného snažení dohodli s manželem na adopci a do rodiny přibyla Veronika. Jenže Bařina začal pít, a tak se Hana rozvedla, aby před ním děti ochránila. Později se upnula ke Světlaniným dětem a vnukům. Z prvního manželství má hereččina dcera Lucii, z druhého syna Matěje. Pak se ale vdala potřetí a kvůli novému partnerovi se svých dvou dětí vzdala. Manželovi poté porodila ještě dva kluky, paní Hana se tím ale nikdy nepřestala trápit. „Vzdala se svých dětí kvůli chlapovi. Starší dceru Lúcu dala prvnímu manželovi, čtyřletého Matýska druhému. To se neodpouští,“ prohlásila před lety nekompromisně.

Životní role Hany Brejchové

Životní role Hany Brejchové

Vždycky až ta druhá

Jako herečka zůstávala i přes počáteční velkolepý úspěch po celý život ve stínu slavnější sestry. Ve filmové kariéře pokračovala ve dvou bravurně natočených kriminálkách Žirafa v okně a Po stopách krve. Dalším velkým úspěchem se stala v roce 1968 hlavní role v komedii režiséra Jaroslava Papouška Nejkrásnější věk. Ztvárnila v ní mladou maminku Vránovou, která si chce vydělat peníze tím, že stojí sochařům modelem. Počátkem osmdesátých let se ještě objevila v menší roli v komediálním snímku Matěji, proč tě holky nechtějí a po těchto úspěšných filmech se z povědomí diváků úplně vytratila. Její kariéra sice neskončila, větších rolí se už ale nikdy nedočkala, byly to jenom epizodky. V roce 1984 si na ni vzpomněl Miloš Forman a nabídl jí menší roli v excelentním životopisném dramatu Amadeus, který se natáčel v Praze. Naposledy stála před kamerou v roce 1995 v komedii režiséra Milana Muchny Divoké pivo.

S prázdnýma rukama

Další krutá rána ji postihla v roce 2009, když jí vyhořel byt. Přišla téměř o všechno, jen fotografie z natáčení oheň jakoby zázrakem ušetřil. Příčinou byla podle vyšetřovatelů hořící dekorativní svíčka, u níž usnula. Nadýchala se zplodin a kvůli otravě kysličníkem uhelnatým musela být převezena do Nemocnice Na Františku, a poté do Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Po propuštění jí dcera Veronika našla Domov s pečovatelskou službou v Buštěhradu, kde dokonce potkala pozdní lásku. Pávě v době, kdy byla úplně na dně. Dokonce se znovu vdala. I když muž, kterého milovala, byl o dvacet let starší a v roce 2012 zemřel, paní Hana přiznává, že díky němu konečně našla klid a mír. Uvědomila si, že nemusí mít své blízké u sebe, že úplně stačí, když je bude nosit ‘v sobě‘. „Vypovědělo mu srdce a umřel mi v náručí,“ prozradila.

Nekonečný spor se sestrou

Jediný člověk, s nímž se dodnes nedokáže domluvit, je starší a slavnější sestra, dokonce spolu téměř třicet let nepromluvily jediné slovo. Říkávalo se, že jí Hana závidí úspěch, několikrát proběhla médii zpráva, že příčinou jejich averze se stal právě Miloš Forman, to však Hana důrazně odmítá. „I když se všude píše, že jsme se rozkmotřily kvůli Milošovi, není to pravda. Věci se mají jinak, je to mezi námi,“ prohlásila. Hana několikrát učinila první krok ke smíření, nakonec to ale nikdy nedopadlo dobře. A vzhledem k neustále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu kdysi krásné Jany k tomu nejspíš už nikdy ani nedojde.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace