Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za sexy scénu s Pucholtem dostala ‘pětikilo‘, porazila i italskou hvězdu. Jenže… Tajnosti slavných

24.03.2018
Za sexy scénu s Pucholtem dostala ‘pětikilo‘, porazila i italskou hvězdu. Jenže… Tajnosti slavných

Foto: repro/ČT

Popisek: Hana Brejchová ve slavné komedii Lásky jedné plavovlásky

Za svou životní roli vděčí souhře náhod a infekční žloutence. Díky ní objela se slavným švagrem, režisérem Milošem Formanem, téměř celý svět a na filmovém festivalu v Benátkách dokonce nechala za sebou i Claudii Cardinale. Pak už ale na ni čekaly jen starosti a trampoty.

I v českém showbyznysu jsou krásné sestry, jedna z nich je ale vždy logicky tou úspěšnější. U Hlaváčů trumfla krásná Jana svými výkony Danu, u Brejchů Jana odsunula navždy do stínu Hanu. Přitom o téměř sedm let mladší, přinejmenším stejně půvabná a rovněž plavovláska měla původně našlápnuto na kariéru, o níž se může většině hereček jenom zdát. Poprvé se objevila na filmovém plátně v osmnácti letech, když si ji její tehdejší švagr Miloš Forman vybral jako představitelku Anduly v nesmrtelné romantické komedii Lásky jedné plavovlásky. Hlavní role jí přinesla velkou popularitu. S filmem, nominovaným na Oscara, objela Hana Brejchová jako doprovod režiséra na festivalech téměř celý svět. Na festivalu v Benátkách se umístila na třetím místě v kategorii nejlepší ženský herecký výkon, dokonce nechala za sebou tehdejší hvězdu světového formátu Claudii Cardinale. Pak už ale nabral její život mnohem méně hvězdné rozměry.

Slavný druhý táta

O téměř sedm let mladší sestra Jany Brejchové se narodila 12. prosince 1946 do velmi početné rodiny, v níž žilo osm dětí. Otec pracoval jako řidič dálkové dopravy, a zřejmě i to bylo důvodem, proč se rodiče rozvedli, když jí bylo dvanáct let. Sestra Jana už byla v té době provdaná za režiséra Miloše Formana, maminka se upnula k nejmladší sestře Iloně, která se narodila postižená, a tak Hana trpěla pocitem, že se ocitla ve vzduchoprázdnu. Chyběla jí blízká a chápavá duše, které by se mohla svěřovat se svými problémy i láskami. Nakonec ji našla ve Formanovi, ale až poté co se s ním Jana rozvedla. Stal se jejím kamarádem, učitelem i ‘druhým tátou‘ a jejich přátelství trvá dodnes. Jejich hodně blízký vztah byl zřejmě také příčinou jejího všeobecně známého dlouholetého rozchodu s Janou, přestože to ani jedna z nich nikdy nepřiznala. Jana se k tomuto tématu odmítala vyjadřovat, Hana to vždy vehementně popírala.

S Vladimírem Pucholtem ve filmu Lásky jedné plavovlásky

S Vladimírem Pucholtem ve filmu Lásky jedné plavovlásky

Životní šanci jí přihrála žloutenka

Nápad obsadit do hlavní role v legendární komedii Lásky jedné plavovlásky právě Hanu se zrodil náhodou. Během studií na gymnáziu totiž prodělala v roce 1965 infekční žloutenku, kvůli níž musela přerušit ročník. A tak Forman přišel s návrhem, jestli by si nechtěla zahrát ve filmu. Hana byla ráda, že si během neplánovaného volna alespoň přivydělá nějakou tu korunu. Za jeden natáčení den totiž dostávala 140 korun, tudíž si za celý film vydělala zhruba pět tisíc, což v tehdejší době bylo hodně peněz. „A to mi ještě Miloš za nahou scénu prosadil příplatek 500 korun,“ prozradila Hana v jednom rozhovoru pro ahaonline.cz. Zpočátku vůbec netušila, co všechno ji před kamerou čeká, Forman jí dávkoval informace ‘po kapkách‘. „Vždycky před natáčením scény mi popsal situaci, ale scénář mi nikdy neukázal. Chtěl, abych to zahrála podle sebe, tak jak jsem mu to sama dříve vyprávěla. Takhle jsem natočila celý film, podle svých pocitů a bez scénáře,“ vyprávěla. Kdyby tušila, že bude ve filmu nahá, nikdy by prý nabídku nepřijala.

To kombiné půjde dolů!

I s obsahem slavné erotické scény se seznamovala postupně. „Miloš za mnou jednou přišel a řekl mi, že zítra točíme s Vláďou Pucholtem a já tam budu v kombiné. Hned jsem začala brečet, ale on neustoupil a trval na tom,“ popsala vývoj událostí. Teprve když bylo všechno připravené, Forman prý zavelel: „Hani, to kombiné půjde dolů.“ Hana prý dostala záchvat, nadávala mu, brečela… „Jak já ho v tu chvíli nenáviděla. Ale neměla jsem šanci,“ povzdychla si. Nakonec natáčení nešlo tak rychle, jak Forman původně sliboval, protože se mu neustále něco nelíbilo. „Asi po pátém opakování se ve Vláďovi probudil chlap a došlo ke ztopoření jeho určitých partií. Řekla jsem jen – No, Vláďo! On vstal a řekl: ‘Já se taky na to můžu kur.. vys…!‘ Odešel pryč a Miloš jen koukal,“ dodala s úsměvem.

Životní sen se utopil v alkoholu

Při natáčení se zamilovala do učitele Jaroslava Bařiny, kterého si vzala. Narodila se jí dcera Světlana, která měla být jen počátkem budování velké rodiny se spoustou dětí, o níž Hana odmalička snila. Jenže další potomky jí osud dlouho nechtěl dopřát, takže se po šesti letech marného snažení dohodli s manželem na adopci a do rodiny přibyla Veronika. Jenže Bařina začal pít, a tak se Hana rozvedla, aby před ním děti ochránila. Později se upnula ke Světlaniným dětem a vnukům. Z prvního manželství má hereččina dcera Lucii, z druhého syna Matěje. Pak se ale vdala potřetí a kvůli novému partnerovi se svých dvou dětí vzdala. Manželovi poté porodila ještě dva kluky, paní Hana se tím ale nikdy nepřestala trápit. „Vzdala se svých dětí kvůli chlapovi. Starší dceru Lúcu dala prvnímu manželovi, čtyřletého Matýska druhému. To se neodpouští,“ prohlásila před lety nekompromisně.

Životní role Hany Brejchové

Životní role Hany Brejchové

Vždycky až ta druhá

Jako herečka zůstávala i přes počáteční velkolepý úspěch po celý život ve stínu slavnější sestry. Ve filmové kariéře pokračovala ve dvou bravurně natočených kriminálkách Žirafa v okně a Po stopách krve. Dalším velkým úspěchem se stala v roce 1968 hlavní role v komedii režiséra Jaroslava Papouška Nejkrásnější věk. Ztvárnila v ní mladou maminku Vránovou, která si chce vydělat peníze tím, že stojí sochařům modelem. Počátkem osmdesátých let se ještě objevila v menší roli v komediálním snímku Matěji, proč tě holky nechtějí a po těchto úspěšných filmech se z povědomí diváků úplně vytratila. Její kariéra sice neskončila, větších rolí se už ale nikdy nedočkala, byly to jenom epizodky. V roce 1984 si na ni vzpomněl Miloš Forman a nabídl jí menší roli v excelentním životopisném dramatu Amadeus, který se natáčel v Praze. Naposledy stála před kamerou v roce 1995 v komedii režiséra Milana Muchny Divoké pivo.

S prázdnýma rukama

Další krutá rána ji postihla v roce 2009, když jí vyhořel byt. Přišla téměř o všechno, jen fotografie z natáčení oheň jakoby zázrakem ušetřil. Příčinou byla podle vyšetřovatelů hořící dekorativní svíčka, u níž usnula. Nadýchala se zplodin a kvůli otravě kysličníkem uhelnatým musela být převezena do Nemocnice Na Františku, a poté do Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Po propuštění jí dcera Veronika našla Domov s pečovatelskou službou v Buštěhradu, kde dokonce potkala pozdní lásku. Pávě v době, kdy byla úplně na dně. Dokonce se znovu vdala. I když muž, kterého milovala, byl o dvacet let starší a v roce 2012 zemřel, paní Hana přiznává, že díky němu konečně našla klid a mír. Uvědomila si, že nemusí mít své blízké u sebe, že úplně stačí, když je bude nosit ‘v sobě‘. „Vypovědělo mu srdce a umřel mi v náručí,“ prozradila.

Nekonečný spor se sestrou

Jediný člověk, s nímž se dodnes nedokáže domluvit, je starší a slavnější sestra, dokonce spolu téměř třicet let nepromluvily jediné slovo. Říkávalo se, že jí Hana závidí úspěch, několikrát proběhla médii zpráva, že příčinou jejich averze se stal právě Miloš Forman, to však Hana důrazně odmítá. „I když se všude píše, že jsme se rozkmotřily kvůli Milošovi, není to pravda. Věci se mají jinak, je to mezi námi,“ prohlásila. Hana několikrát učinila první krok ke smíření, nakonec to ale nikdy nedopadlo dobře. A vzhledem k neustále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu kdysi krásné Jany k tomu nejspíš už nikdy ani nedojde.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská