Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Životní kotrmelce oblíbeného komika. Kdysi bojoval za fašisty, pak bavil český národ. Tajnosti slavných

22.03.2018
Životní kotrmelce oblíbeného komika. Kdysi bojoval za fašisty, pak bavil český národ. Tajnosti slavných

Autor: repro/ČT

Popisek: Felix Holzmann

VIDEO Určitě si vybavíte třeba jeho „alumííííniový klíček“. Když to drobný mužík, obdařený extrémní nechápavostí a mimořádně nelogickou logikou, rozbalil, všichni se váleli smíchy. Jemu samotnému ale často do smíchu ani trošku nebylo.

Kdo by ho neznal. Zoufale hledá aluminiový klíček, který sice ztratil venku, ale tam je přece tma! Neuvěřitelně naivní chlápek v kloboučku, s obrovskými kulatými brýlemi na nose a šátkem kolem krku, klasický ‘tupoň‘, který se na všechno sáhodlouze vyptává a pálí mu to zatraceně pomalu. Humor nezapomenutelného Felixe Holzmanna měl vždy železnou logiku, každý dialog precizně vystavěl do posledního detailu a vypointoval, a přestože výsledek působil velmi lehce, téměř jako momentální nápad, ve skutečnosti se za ním skrývala doslova mravenčí práce. Všechny scénky byly jeho dílem a s takovým darem bavit lidi se člověk opravdu musí narodit.

Aluminiový klíček:

Nakonec neměl co převzít

Mimořádný komik Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích. Šašek byl odmalička a škola se stala jeho prvním jevištěm. Jeho otec byl vážený podnikatel, takže očekával, že se syn stane jeho následníkem a převezme rodinný podnik – velkoobchod a maloobchod s potravinami a pražírnu kávy. Brzy ale bylo nad slunce jasnější, že na své sny bude muset zapomenout. Felix sice opravdu vystudoval obchodní akademii, nakonec ale stejně neměl co přebírat. Zasáhli Němci, kteří zapečetili sklad, takže neměl co prodávat. Navíc celý život ale skrýval velké tajemství – během druhé světové války údajně bojoval v jednotkách fašistického Wehrmachtu.

Včera, dnes a zítra:

Gulag na vlastní kůži

Do německé armády nenarukoval z vlastního přesvědčení, v podstatě neměl na výběr. Rodina totiž tenkrát žila v Litoměřicích, které se po zabrání Sudet staly součástí německé říše, a tak i pro Felixe platila německá branná povinnost. Tuto etapu svého života ale tajil velmi důsledně a vyhnul se jí i jeho kamarád Ondřej Suchý, který o něm napsal životopisnou knihu. Teprve po Holzmannově smrti a prý až po hodně velkém naléhání přiznal, že komik sloužil v námořním dělostřelectvu u pobřeží Dánska a Švédska, takže byl kvůli tomu po skončení druhé světové války dokonce rok vězněn v ruském gulagu. Nakonec se ale i Suchý od tohoto tématu úplně distancoval, takže toto období komikova života zůstane nejspíš už navždy zahaleno tajemstvím.

Statistika:

Fórky testoval na rodině

Po roce 1948 ho pro změnu připravili o živnost komunisté, Felix byl ale nakonec docela rád. Obchod ho totiž ani trochu nelákal. Zpočátku se uplatnil v poněkud nečekané profesi, když s kamarádem rozjel výrobu košil. Felix stříhal, kamarád šil. A také coby aranžér maloval plakáty. Nejvíc ho ale bavilo psaní vtipných scének a jejich hraní. To ho později proslavilo nejen v Československu, ale i v Německu a dalších zemích. „Absolutně odmítal improvizaci. Už když psal, přesně věděl, jak co řekne, takže nám s mamkou každou novou scénku přehrával. Když jsme se nesmály, přeškrtal to a vyhodil,“ prozradila před časem jeho dcera Irena.

Luštitel křížovek:

Nápady sypal z rukávu

Jeho zlatou érou se stala sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století, kdy se pravidelně objevoval například v Televarieté a jezdil s estrádním pořadem po celé republice. Skvělé dialogy leckdy doslova sypal z rukávu. To byl případ i legendární scénky s Ivou Janžurovou Včera, dnes a zítra, která vznikla za zhruba dvacet minut. Felix zkrátka zaslechl v televizi název filmu, odběhl do pokoje a za chvilku se vrátil s výsledkem. A nezměnil už na něm ani slovo. Při svých vystoupeních dával přednost dialogu a po jeho boku se vystřídala řada více či méně známých osobností. Jeho partnery se stali mimo jiné František Budín, v civilu zaměstnanec ČSD, Viktor Maurer, Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jan Borovička, Jiří Bruder, Zdeněk Dítě, ale například i Karel Gott či Iva Janžurová.

Skleróza:

Největší životní tragédie

Jeho kariéra si vyžádala velmi krutou daň. Manželka Eva velmi těžce snášela jeho pracovní vytíženost, která s ní souvisela. Celé dni byla sama doma, protože byl Felix neustále pryč kvůli vystoupením a dcera Irena studovala na vysoké škole. V roce 1970, v pouhých jednapadesáti letech, už situaci nezvládla, pustila si plyn a spáchala sebevraždu. Několik let po její smrti Felix našel novou klásku. Zamiloval se do německé zpěvačky Barbary ‘Bärbel‘ Greif. Sice byla o čtyřiadvacet let mladší, báječně si ale rozuměli a díky ní se Holzmann stal známým i v zahraničí. Vystupoval i v populární německé televizní show Ein Kessel Buntes a společně s Bärbel i na výletních lodích. Po sérii zdravotních komplikací zemřel 13. září 2002 v německém Chemnitzu, dřívějším Karl Marx Stadtu, na selhání srdce. Bylo mu 81 let.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace