Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslím, že jsem to nepřepískla. Za nejtěžší roli v kariéře české herečce složil poklonu i Alain Delon

22.03.2018
Myslím, že jsem to nepřepískla. Za nejtěžší roli v kariéře české herečce složil poklonu i Alain Delon

Foto: ČT / Mikoláš Křepelka

Popisek: Dagmar Havlová. Snímek je z GENu, který o ní natočili

Tento týden oslaví své 65. narozeniny bývalá první dáma a populární herečka Dagmar Veškrnová-Havlová. I když během své kariéry vytvořila množství velmi náročných rolí, tou nejtěžší byla role první dámy. Známá herečka na ni totiž nebyla vůbec připravená. Navíc se dostala do nelehké situace, když v této pozici nahradila první Havlovu manželku Olgu, která byla u veřejnosti velmi oblíbená.

Většina národa  nemohla Dagmar zapomenout, že se stala manželkou Václava Havla příliš  brzy po smrti Olgy. Navíc se  teprve poté  objevily na veřejnosti  informace, že  spolu navázali důvěrný vztah již v době, kdy byla  Olga vážně nemocná. V uměleckých kruzích se o jejich poměru spekulovalo léta. Prokázáno ovšem je, že je seznámil již v roce 1989 Jiří Suchý v Divadle Semafor. 

Nejkrásnější první dáma

Televizní hvězda, proslavená svými komediálním talentem,  byla navíc pravým opakem nenápadné a skromné paní Olgy Havlové. Jako atraktivní a úspěšná žena byla zvyklá být středem pozornosti a trvalo delší dobu, než se z příliš temperamentní  herečky přehrála do role skutečné dámy. Radikální změnou vizáže a šatníku se  nakonec probojovala mezi  nejobdivovanější první dámy na světě a poklonu jí složil  i slavný francouzský herec Alain Delon.  Ten se nechal slyšet, že z ní vyzařuje zvláštní fluidum, kterému lze jen těžko odolat. A  Havlová mu to záhy oplatila.  V rozhovoru pro server Lidovky.cz se přiznala, že ji Alain Delon (který byl rovněž obdivovatelem Václava Havla), doslova okouzlil. „Je to nesmírně šarmantní člověk.  Okouzlující a charismatický.“ Prozradila též, že  jí skládal poklony a řekl o ní,  že je nejkrásnější první dámou na světě. To, že nešlo vůči Václavu Havlovi a jeho ženě pouze o zdvořilostní fráze, nejlépe dokazuje fakt, že slavný herec se osobně  zúčastnil Havlova pohřbu. 

Urputná zachránkyně

Jak o Václavu Havlovi, tak o jeho ženě platí, že byli mnohem více respektovanější v cizině než doma. Výjimkou byly okamžiky,  když  Dagmar Václavu  Havlovi prokazatelně zachránila život. S nebývalou urputností trvala na tom, že je prezident vážně nemocný a nechala ho okamžitě dopravit do nemocnice. „Je pravda, že mi několikrát zachránila život. Zasloužila se o to, že jsem přežil různé nepříjemnosti a dovedla velmi energicky zmobilizovat lékaře i v okamžiku, kdy oni říkali, že mi nic vážného není, a jen ona vycítila, že to může být něco velmi nebezpečného. Donutila je k té péči a získala si u nich autoritu,“ uvedl před časem Václav Havel v rozhovoru pro televizi Prima.

 

Trapas na Hradě

Do dějin vstoupila i tím, jak za svého muže bojovala v době, kdy čelil při volbě prezidenta v posvátném Španělském sále nechutným útokům politických konkurentů. Neváhala se kvůli němu dopustit určitého „faux pas“, když  na urážky poslance Jana Vika zareagovala hlasitým pískáním. A přesto, že jí to lektoři dobrého chování vyčítají, jiní jsou toho názoru, že ona jediná se tehdy zachovala jako chlap. A sama Dagmar Havlová v reakci na kritiku, kterou svým radikálním gestem vyvolala, prohlásila: „Proti tomu, co zaznívalo z úst některých poslanců, mám pocit, že jsem to nepřepískla.“

 

Služba veřejnosti

Nejvíce obdivuhodná je však její bohatá charitativní činnost, kterou vykonává dodnes.  V Nadaci Vize 97 prosadila mimořádně prospěšný program na prevenci rakoviny tlustého střeva a podílí se i na řadě dalších dobročinných projektů. Při nich využila i svou hereckou popularitu. V roce 1997 uspořádala sedm představení inscenace Královna Kristina a výtěžek pět milionů korun byl věnován na výstavbu domova pro staré lidi, kteří byli v tomto roce postiženi povodněmi.

Vložil: Adéla Hofmanová