Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odešel jeden z nejvzdělanějších Čechů. Ale nebyla s ním nuda. Tajnosti slavných

19.03.2018
Odešel jeden z nejvzdělanějších Čechů.  Ale nebyla s ním nuda. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Zdeněk Mahler točil pro ČT

V sobotu zemřel, v požehnaném věku 89 let, známý český spisovatel, scénárista a muzikolog Zdeněk Mahler. Jeho tvůrčí činnost byla nesmírně rozmanitá, psal knihy, divadelní hry a podílel se rovněž na televizních a filmových scénářích, mimo jiné i na legendárním filmu Amadeus Miloše Formana nebo na rakouském televizním seriálu, věnovaném dynastii Straussů. Zvláštní pozornost věnoval tvorbě W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera. Mimochodem, on sám byl vzdáleným příbuzným tohoto geniálního skladatele.

Svůj vlastní osud shrnul do vzpomínkové knihy, nazvané „… ale nebyla to nuda“, která výstižně charakterizuje jeho dlouhý a pestrý život.  Využil v ní své deníkové záznamy, které si   soustavně psal dlouhá léta a dokonce si kvůli nim musel pořídit speciální skříň. V šedesátých letech udělal šťastné rozhodnutí, když se rozhodl odejít na tzv. „volnou nohu“. Díky tomu byl sám sobě pánem a mohl si určovat, co chce či nechce dělat.  Pochvaloval si, že si mohl postavy svých příběhů volit svobodně. Klíčem však bylo, že šlo o postavy něčím inspirativní. 

Jen s koňakem

Byl například velkým obdivovatelem Emy Destinnové a napsal scénář k filmu Božská Ema, který tuto legendární operní divu připomněl široké veřejnosti. Je velmi rád, že se nakonec její podobizna ocitla na naší bankovce v hodnotě dvou tisíc korun, což svědčí o mimořádném významu této umělkyně a vlastenky. Svůj skvělý vypravěčský talent předvedl v mnoha televizních pořadech a vystoupeních. V populární talk show Všechnopárty před několika lety vyprávěl právě o Destinnové a publikum přitom řvalo smíchem.  Zároveň si ovšem neopomněl rýpnout do  debilizace současné  kultury.  V dalším rozhovoru pro Český rozhlas si posteskl, že si k televizi sedá s koňakem, aby to přežil. Ostatně, smyslem pro humor byl Zdeněk Mahler pověstný. Vždyť je také podepsaný pod námětem a  scénářem jedné z nejlepších českých komedií vůbec, Svatby jako řemen, kterou režíroval Jiří Krejčík.

 

Tajemství popularity

Tajemství jeho značné popularity vysvětlil v reakci na Mahlerovo úmrtí  hudební skladatel a publicista Lukáš Hurník. Podle něj mají Mahlerovy knihy a pořady  tu velkou cenu, že je napsal spisovatel a nikoliv historik, a proto jsou tak atraktivní. Uměl propojovat historické události a osobnosti velmi kreativním způsobem a často neváhal použít ani fikci. „Dokázal oslovit  lidi každého věku. Byl to moderní mediální člověk, který věděl jak se před kamerou chovat,“ uvedl Lukáš Hurník pro Radiožurnál.

 

Kauza Amadeus

Příkladem toho, jak Mahler kreativně zacházel s fakty, je jeho spolupráce na slavném filmu Miloše Formana Amadeus, v němž je postava údajného Mozartova soka Antonia Salieriho vylíčena v rozporu se skutečností. Je paradoxem, že  právě tak vzdělaný muzikolog, jakým Zdeněk Mahler byl, přiživil světově proslulým filmovým hitem mýtus o tom, že  Salieri Mozarta  otrávil a že on sám byl neúspěšným skladatelem. Přitom se řada jeho oper se s velkým úspěchem hrála na světových operních scénách a oba skladatelé spolupracovali na společných dílech, nemluvě o tom, že  Salieri Mozartovi mnohokrát pomohl. V jednom rozhovoru Zdeněk Mahler  přece jenom zalitoval, že film Amadeus postavil Salieriho do špatného světla.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace