Odešel jeden z nejvzdělanějších Čechů. Ale nebyla s ním nuda. Tajnosti slavných
19.03.2018
Foto: ČT
Popisek: Zdeněk Mahler točil pro ČT
V sobotu zemřel, v požehnaném věku 89 let, známý český spisovatel, scénárista a muzikolog Zdeněk Mahler. Jeho tvůrčí činnost byla nesmírně rozmanitá, psal knihy, divadelní hry a podílel se rovněž na televizních a filmových scénářích, mimo jiné i na legendárním filmu Amadeus Miloše Formana nebo na rakouském televizním seriálu, věnovaném dynastii Straussů. Zvláštní pozornost věnoval tvorbě W. A. Mozarta, Antonína Dvořáka nebo Gustava Mahlera. Mimochodem, on sám byl vzdáleným příbuzným tohoto geniálního skladatele.
Svůj vlastní osud shrnul do vzpomínkové knihy, nazvané „… ale nebyla to nuda“, která výstižně charakterizuje jeho dlouhý a pestrý život. Využil v ní své deníkové záznamy, které si soustavně psal dlouhá léta a dokonce si kvůli nim musel pořídit speciální skříň. V šedesátých letech udělal šťastné rozhodnutí, když se rozhodl odejít na tzv. „volnou nohu“. Díky tomu byl sám sobě pánem a mohl si určovat, co chce či nechce dělat. Pochvaloval si, že si mohl postavy svých příběhů volit svobodně. Klíčem však bylo, že šlo o postavy něčím inspirativní.
Jen s koňakem
Byl například velkým obdivovatelem Emy Destinnové a napsal scénář k filmu Božská Ema, který tuto legendární operní divu připomněl široké veřejnosti. Je velmi rád, že se nakonec její podobizna ocitla na naší bankovce v hodnotě dvou tisíc korun, což svědčí o mimořádném významu této umělkyně a vlastenky. Svůj skvělý vypravěčský talent předvedl v mnoha televizních pořadech a vystoupeních. V populární talk show Všechnopárty před několika lety vyprávěl právě o Destinnové a publikum přitom řvalo smíchem. Zároveň si ovšem neopomněl rýpnout do debilizace současné kultury. V dalším rozhovoru pro Český rozhlas si posteskl, že si k televizi sedá s koňakem, aby to přežil. Ostatně, smyslem pro humor byl Zdeněk Mahler pověstný. Vždyť je také podepsaný pod námětem a scénářem jedné z nejlepších českých komedií vůbec, Svatby jako řemen, kterou režíroval Jiří Krejčík.
Tajemství popularity
Tajemství jeho značné popularity vysvětlil v reakci na Mahlerovo úmrtí hudební skladatel a publicista Lukáš Hurník. Podle něj mají Mahlerovy knihy a pořady tu velkou cenu, že je napsal spisovatel a nikoliv historik, a proto jsou tak atraktivní. Uměl propojovat historické události a osobnosti velmi kreativním způsobem a často neváhal použít ani fikci. „Dokázal oslovit lidi každého věku. Byl to moderní mediální člověk, který věděl jak se před kamerou chovat,“ uvedl Lukáš Hurník pro Radiožurnál.
Kauza Amadeus
Příkladem toho, jak Mahler kreativně zacházel s fakty, je jeho spolupráce na slavném filmu Miloše Formana Amadeus, v němž je postava údajného Mozartova soka Antonia Salieriho vylíčena v rozporu se skutečností. Je paradoxem, že právě tak vzdělaný muzikolog, jakým Zdeněk Mahler byl, přiživil světově proslulým filmovým hitem mýtus o tom, že Salieri Mozarta otrávil a že on sám byl neúspěšným skladatelem. Přitom se řada jeho oper se s velkým úspěchem hrála na světových operních scénách a oba skladatelé spolupracovali na společných dílech, nemluvě o tom, že Salieri Mozartovi mnohokrát pomohl. V jednom rozhovoru Zdeněk Mahler přece jenom zalitoval, že film Amadeus postavil Salieriho do špatného světla.
Vložil: Adéla Hofmanová