Odchod z kapely? Prostě vrátíte klíče. Co se čistky v Chinaski týče, Malátný mluví o tichu v autě cestou na koncert
19.03.2018
Foto: Facebook
Popisek: Michal Malátný. V autě prý kapela hodiny mlčela, neměli si už co říci.
FOTO, VIDEO Jedna z nejpopulárnějších kapel u nás, Chinaski, výrazně obměnila sestavu, z té minulé zůstal jen frontman a lídr Michal Malátný a František Táborský. Ostatní dostali padáka. Co k tomu kapelníka Michala Malátného vedlo, zkoušel vysvětlit v magazínu MF Dnes. Nehovořilo se mu o tom prý snadno…
Kapela na podzim odehrála turné, které vyvrcholilo velkým koncertem v O2 Aréně. Potom přišel pro fanoušky kapely šok, hned tři členové kapely museli odejít. Rozhodnutí učinil právě Michal Malátný: „Jelikož jsem Chinaski před třiceti lety spoluzaložil s bubeníkem Pavlem Grohmanem, který je - bohužel - po smrti, a jelikož jsem hlas i lídr kapely, mám rozhodovací právo trochu silnější,“ vysvětlil v MF Dnes. Další postup je prý jednoduchý: „Domluvíte se, dokdy vyklidí zkušebnu, kdy se odevzdají klíče,“ popisuje rozchod s členy kapely, který tak silně připomíná obyčejný vyhazov z práce.
Dozvěděli se to před turné
Kluci z kapely věděli o vyhazovu ještě před tím, než se turné jelo: „Vzápětí jsem přešel k tomu, že za měsíc začíná turné, a že kdyby ho nechtěli jet, naprosto to respektuju, ale ať to řeknou co nejdřív, ať můžu sehnat náhrady. Kluci řekli - ne, my to dojedeme, jsme profíci a zahrajeme to na sto procent. A zahráli jsme,“ říká Michal Malátný. Na koncertech publikum nic nepoznalo, o to dusněji prý bylo vzadu v šatně. Kapela ani neměla jednu šatnu společnou.
Michal Malátný navenek zářil dobrou náladou, o to hůře mu bylo uvnitř
Odejít chtěl i Malátný
Kapela Chinaski sice vyprodává sály, o fanoušky nemá nouzi, její osud ale visel mnohokrát na vlásku, v její historii bylo poměrně dost krizí. Michal Malátný chtěl odejít už v 90. letech: „Někdy kolem pětadevadesátého roku jsme začali hrát dvě stě koncertů ročně, a to se nedá přežít. Začal jsem pochybovat, jestli takhle chci trávit 'život, trošku se mi z toho podlomila kolena,“ uvedl, tenkrát ho zpět ke kapele přivedl parťák Pavel Grohman. I ten se chtěl pakovat, ale neudělal to: „Faktem je, že nás držel pohromadě. Někdy dost tvrdým způsobem, ale držel.“
Klasická sestava Chinaski. V popředí Michal Malátný, který se občanským jménem jmenuje Novotný a vždy se mu říkalo Gibus, druhý odzadu Pavel ´Hroch´Grohman, bubeník, jenž se zabil na motorce, před ním Petr Rajchert.
S Rajchertem se dodnes nebaví
V kapele se v 90. letech mihl herec Petr Rajchert, tehdy velmi populární tvář ze seriálu Život na zámku. I ten byl z kapely odejit, vztahy s ním se dodnes nenapravily: „Ani jednou jsme se za těch osmnáct let neviděli. Kdykoliv mají Chinaski nějaké větší výročí, vždycky zveme všechny bývalé členy. Na oslavu tisícího koncertu si přišli jednu písničku zahrát dokonce úplně všichni. Kromě Petra,“ prohlásil Michal Malátný v MF Dnes. Jeho další krize přišla v roce 2005: „Natočili jsme Tabáček, vyhráli Českého slavíka, všechno vypadalo navenek úplně super, ale já jsem během dvou let dokázal napsat jedinou písničku. Byl jsem úplně bez motivace, bez nálady, dost se to ve mně mlátilo. A dva roky nato se Hroch zabil na motorce,“ přiznal Michal Malátný v magazínu MF Dnes.
V autě bylo ticho
S vyhozenými členy kapely řešil Malátný například společnou tvorbu: „Když někomu nevezmete písničku, logicky ho tím nepotěšíte. Ta písnička nemusí být nutně špatná - jen se hodí pro žánrově jinou kapelu.“ Výrazně prý vázla komunikace: „Když už jsme tím společným autem jeli, tak prvních sto padesát kilometrů bylo ticho. A zase - to prostě nejde. Kapela je živý organismus, tvůrčí práce, diskuse. Když tam nefungují základní mezilidské vztahy a nemáte si co říct a co rozvíjet, nemůžete pokračovat. Už to bylo k neudržení,“ tvrdil Michal Malátný.
Opravdu?
Vyhozené členy má jako lidi stále rád
Ten se dokázal zbavit v kapele i nejlepšího kamaráda: „I přesto, že saxofonista Štěpán Škoch je můj nejlepší kamarád, tak pro něj nebudeme mít takové uplatnění jako dosud. Loni na jaře uzrálo to, že jsem se rozhodl o změně.“ Rozhodnutí, které Michal Malátný učinil, bylo konečné: „Jakmile to jednou zlomíte, tak to nejde. My jsme klukům nabídli, že v létě budeme hrát pár festivalů jako headlineři a že by v některých písničkách trumpeta se saxofonem byla dobrá, takže když na to přistoupí, třeba si v létě spolu zase zahrajeme. Já bych je viděl rád, jako lidi je mám rád pořád... „
Jako když jdete na rande s novou holkou
Kapela nabrala nové členy a jede dále. Michal Malátný je z obměny patřičně nadšený: „Když se rozejdete a pak jdete na rande s novou holkou, je to taky dobrodružství. A i kdyby to rande nedopadlo nejlépe, je to nová zkušenost. Rocková muzika je taky založená na vzrušení, na emocích, hledání nových cest. Žádné jistoty, smrádek a teplíčko.“
Kapelu Chinaski založil Michal Malátný s Pavlem Grohmanem v roce 1987 ještě pod názvem Starý hadry. O dva roky později do kapely přišli Michalovi spolužáci z DAMU, mezi nimi i herec Petr Rajchert. Kapela se po pár letech přejmenovala a vystřelila v popularitě až někam k vrcholu, což podpořil ještě klip Pojď si lehnout od Jana Hřebejka. Kapela obdržela mnoho různých cen, ať už popularity, nebo od odborné kritiky, jejich skladby jsou jedny z nejhranějších v českých rádiích. Občas se ale navenek dostanou informace o tom, že vztahy v kapele nejsou nejrůžovější.
Vložil: Michaela Špačková