Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protesty proti Zemanovi a Babišovi byly absurdní, podpora ČT mimo. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.03.2018
Protesty proti Zemanovi a Babišovi byly absurdní, podpora ČT mimo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Demonstrace

Demonstrace na Václavském náměstí ve středu byla humorná. Protestovalo se proti demokratickým volbám, protestovalo se proti Zemanovi, proti Babišovi. Ve čtvrtek humor nabral další obrátky. Ke stejným prázdným heslům bez jakéhokoliv zasazení do reality se přidali i studenti s podporou svých škol. Apolitičnost škol tak vzala za své, ale čert to vem, když bylo dva dny vše postavené na hlavu, proč ne i toto.

Obě akce byly procpané prázdnými hesly o svobodě slova, pateticky se zpívala česká a slovenská hymna, vlály vlajky, řečníci se předháněli v bombastických výkřicích o ničem a všichni si připadali jako kdyby měnili dějiny. Jediný dobrý výsledek akce je, že se navečer zašli demonstrující nalokat čerstvého vzduchu metropole. Je to zdravé pro ducha i pro tělo. Ale pojďme se podívat na absurdní požadavky demonstrujících.

Protesty proti osočování České televize

Analýza Univerzity Karlovy prokázala, že Česká televize je s vyvážeností trochu na štíru. Zcela očividně se přiklání názorově k určité části politického spektra. Jaromír Soukup, a zcela záměrně opomíjím styl jeho podání, má v mnohém pravdu. Klade otázky a požadavky na Českou televizi, které by měly být odpovězeny a naplněny. Protože role České televize byla a je zpochybněna. A to v mnoha ohledech velmi vážně. Česká televize ovšem neodpovídá, ale mlčí nebo vyhrožuje nebo mlží. Rétorika České televize je v této otázce útočná, chová se jako jedna strana konfliktu, čímž zcela postrádá svou vyváženost a nestrannost. A co je velmi důležité, odmítá diskutovat, protože otázky klade protistrana. A to je velmi nebezpečné.

Je otřesné, že zdánliví demokraté, kteří se sešli ve středu na Václavském náměstí, neuvažují stejně jako Soukup. Proč si, proboha, nekladou úplně stejné otázky. Protože pokud si je klást nebudou, dávají najevo, že je jim svoboda vlastně ukradená. Jim jde o protlačení svého, pro společnost naprosto marginálního politického postoje. Strana TOP 09 se dostala do parlamentu skutečně jen o chlup. Stala se marginální, přesto stále obtěžující. Ale demonstrující naplňovali skrytá přání Kalouskovy partaje. Svrhnout vládu.

Co by přišlo po předčasných volbách

Andrej Babiš vládne jako premiér v demisi. Jeho vláda je vládou v demisi. Je to problém, nu, jako vždycky při sestavování vlády. Merkelová byla v těchto dnech zvolena kancléřkou Německa. Volby v Německu proběhly v září minulého roku? Také jim docela trvalo, než se na něčem shodli. Je vláda v demisi protiústavní? Není. Zvolené strany musí mít sdostatek času na složení akce schopné vlády. Co by přišlo po předčasných volbách? Hnutí ANO nijak výrazně podle průzkumů neztrácí. Naopak, mírně posiluje. Posiluje i Okamurova SPD. Kalousek a ani lidovci by se do parlamentu nejspíš vůbec nedostali. Starostové by mohli také odejít od válu. Piráti by ztratili, protože jejich mediální obraz tak trochu uvadá. ODS ztrácí pro vlastní bezpohlavnost. Předčasné volby by jednoznačně nahrály jedině Babišovi. Otázka tedy musí znít – to vás, milí demonstranti, platí Babiš? To ho v tom nechcete nechat vykoupat? Chcete mu dát další možnost, kterou by mohl obrátit v drtivou výhru?

A tak alespoň sesadit Zemana

Vyslechněme další z absurdních požadavků protestujících. Sesazení prezidenta Zemana z trůnu. Dva měsíce po demokratických prezidentských volbách? Proč? Zachoval se nějak špatně? Co provedl? Jde na něj hodit obvinění z vlastizrady? Zabil někoho? Nebo jen zkritizoval zcela neprůhlednou a politicky vyhraněnou Českou televizi? A to nesmí? Česká televize je snad nedotknutelná? Čtyři tisíce lidí tak demonstrovalo proti tomu, aby měl Zeman svobodu slova. Lepší, kdyby držel hubu.

Jaromír Soukup přednesl otázky a požadavky. Pokud by Česká televize hospodařila s penězi a propagandou tak, jak ji to nařizuje zákon, ihned by odpověděla Soukupovi a poslala jej tak do patřičných míst. A přál bych si, z celého srdce, aby to udělala, protože tím by prokázala, že Soukupova obvinění jsou lživá. Ale Česká televize to nedělá. A teď otázka – je v pořádku obhajovat tunely, krádeže a malé domů v České televizi a předstírat, že to je boj za svobodu slova? Svoboda slova snad znamená, že někteří mohou krást, že mohou využívat veřejnoprávní médium k politické propagandě? Jedině to nám upírá svobodu slova.

Klára Samková dostala v rozhlasovém pořadu záchvat smíchu poté, co se jí posluchač zeptal, proč nechodí do České televize jako host do diskusních pořadů. Myslíte, že nabídky odmítá? Nebo že jí, pro její politicky… nevhodné myšlení, prostě do vysílání nezvou. Cenzura probíhá v naší době tak, že se nevhodným názorům nedává prostor. Klára Samková je člověkem, který má pro Českou televizi nevhodný názor. A nejspíš i pro demonstrující, ale kdo jsou, aby toužili její názor umlčet… nebo lépe, nepustit do éteru, což je v podstatě to samé. Přitom Klára Samková velmi moudrým způsobem dokáže mluvit za velmi početnou skupinu lidí se stejným nebo obdobným myšlením.

Užiteční idioti

Ve středu se sešli dospělí užiteční idioti. Užiteční idioti, kteří skočili na lep nostalgickým vzpomínkám na rok 1989. Zahráli si na Sametovou revoluci a šli domů. Druhý den se do akce dali nedospělí užiteční idioti. Nyní již zneužití a zfanatizovaní výukou o Evropské unii a protlačováním toho jediného správného myšlení bez faktického myšlení ve školách. S posvěcením škol a štemplem šli studenti protestovat proti… nerad se opakuji… Zemanovi, Babišovi a za obranu korupcí a propagandou prolezlé České televize. A nikdo se nepozastavuje nad tím, jak ty děti byly zneužité. Naopak, kavárnicky se slzí nad nostalgickými vzpomínkami, kdy se bojovalo proti skutečnému nepříteli. Teď ten nepřítel byl definován politikou, ta politika v médiích a na školách vládne. Chudáci děti, nedovolí jim myslet, nedovolí jim pochybovat.

Vložil: Štěpán Cháb