Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radostné Česko s EET? Daňové poplatníky stojí kontroverzní experiment desítky milionů korun

15.03.2018
Radostné Česko s EET? Daňové poplatníky stojí kontroverzní experiment desítky milionů korun

Foto: Facebook

Popisek: EET, ilustrační foto

Server Podnikatel.cz nedávno zjistil, že Generální finanční zpráva zaplatila za reklamu v Právu a Hospodářských novinách, jejímž obsahem bylo připomenutí, že zákon o elektronické evidenci tržeb funguje již celý rok. Mnohem větší jsou ale další náklady, související s EET, především na úpravu účtenkové loterie. Ty z výběru daní ročně odčerpávají desítky milionů korun.

Když se loni rozjížděla reklamní kampaň k elektronické evidenci tržeb, vláda atakovala veřejnost reklamními klipy: „Víte, co znamená 18 miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení 18 nemocnic, nebo za to může být 140 škol a školek, nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic, nebo pětistovka měsíčně navíc důchodcům nebo 900 dětských hřišť, nebo 2700 špičkových hasičských aut, nebo 4 500 měsíčně navíc pro učitele.“  Jenže 18 miliard je v nedohlednu a školky a hřiště taky.  Zato náklady, související s EET a především účtenkovou loterií, stále rostou. 

Loterie za desítky milionů ročně

Generální finanční ředitelství například koncem ledna uzavřelo dodatek se společností IBM, která systém EET připravila, aby upravila aplikaci na ověřování účtenky veřejností na Daňovém portálu a směrem k účtenkové loterii. Od března se totiž na účtenkách již nemusí uvádět daňové identifikační číslo. Za úpravy systému úřad zaplatil více než jeden a půl milionu korun. Ministerstvo financí navíc doplatí provozovateli loterie, společnosti Diebold Nixdorf, přes půl milionu korun za  několik novinek, které by měly usnadnit registraci účtenek. Server Podnikatel.cz také spočítal, že roční náklady na provoz účtenkové loterie tak mohou dosáhnout kolem 86 milionů korun, přičemž  65 milionů  činí  náklady na samotné výhry. 

Po něm potopa!

Zatímco ministerstvo financí neustále tvrdí, jak je EET  i účtenkovka úspěšná, jejich kritici  hovoří o opaku. Tak například strana Radostné Česko bez EET na svém Facebooku uvádí, že EET vůbec nefunguje. „Pouze obtěžuje a v důsledku ekonomice škodí. I v únoru 2018 bylo inkaso DPH nižší než ve stejném měsíci loňského roku (před 2. vlnou EET). Aby měl Babiš peníze na podkuřování voličům (důchodci, státní zaměstnanci), musí začít tunelovat fondy, zadlužovat budoucí generace a méně investovat do infrastruktury. Vše dělá bez důvěry. Po něm potopa.“

Také reálná data, čerpající přímo z údajů  Generálního finančního ředitelství, potvrdila, že u oborů, podléhající EET, je nárůst příjmů z DPH třikrát nižší než u oborů, které evidenci nepodléhají. Fatální dopad na EET má nedávný verdikt Ústavního soudu, který zrušil zavedení třetí a čtvrté vlny EET. Zákon se má proto dočkat zásadních změn, které jistě přinesou další nemalé výdaje. Ty postihnou i malé, již tak zdecimované živnostníky. 

 

Jenom propaganda?

Tvrzení ministerstva financí, že narovnal podnikatelské prostředí, je pouhou propagandou.  Ve skutečnosti  totiž bylo podnikatelské prostředí u nás zavedením EET celoplošně pokřiveno.  Na část podnikatelů se totiž vztahuje, zatímco na většinu vůbec ne. Členové Asociace hotelů a restaurací  jsou dokonce přesvědčeni, že jde o zjevnou diskriminaci. „V torzu, které z původního záměru zbyde, bude povinnost EET platit pouze pro obchody a restaurace. Zákon tedy již nebude narovnávat postavení na trhu, ale naopak diskriminovat část podnikatelů,“  stěžuje si prezident Asociace  Václav Stárek a je přesvědčen, že za této situace by bylo lepší zákon o EET zcela zrušit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace