Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dokázala, že opravdu nelítá nízko… Zpěvačce se vrátila rakovina, tentokrát to bylo horší

11.03.2018
Dokázala, že opravdu nelítá nízko… Zpěvačce se vrátila rakovina, tentokrát to bylo horší

Foto: Facebook

Popisek: Anna K.

Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček Anna K před několika lety onemocněla rakovinou. S upřímností a otevřeností sobě vlastní tehdy svou diagnózu přiznala. Nemoc se bohužel vrátila. V rozhovoru pro magazín MF Dnes zpěvačka popsala, v čem se nynější onemocnění liší a jak s ním bojuje.

Anna K. bude mít v dubnu letošního roku tři velké koncerty. Ty naplánovala odvážně v době, kdy se s nemocí zrovna léčila: „Byla jsem po dvanácti chemoterapiích a ležela v nemocnici po velké operaci. S kluky z kapely jsme si povídali, že něco vymyslíme. Operace byla 20. září, tak jsme naplánovali duben. Říkala jsem si, že v dubnu už budu úplně v pohodě, plná síly,“ prohlásila v MF Dnes. Právě naplánovaná práce Anně K. pomáhala v boji s nemocí: „Věděli jsme, že nějakou dobu nebudu moct hrát, tak jsme si řekli, že bude dobré mít něco, na co se můžu upnout a směřovat k tomu energii. Tedy důvod co nejrychleji se z toho všeho vyhrabat. Kluci do týdne zařídili termíny, vybrali jsme Ostravu, Brno, Prahu a v ní Forum Karlín.“


Koncertovala i po chemo

Rakovina udeřila po několika letech znovu, tentokrát je ale průběh léčení pro zpěvačku náročnější, což nečekala: „Z mého prvního příběhu jsem si pamatovala, že jsem po operaci chodila na třiatřicet ozařování. A při ozařování i chemoterapiích jsem normálně koncertovala. Tak jsem si říkala, že to bude dobré, už to přece znám. Tentokrát mi dali po operaci jen pětadvacet ozařování. Bylo to ale trochu jiné. Tělo je o osm let starší. Zdevastovanější tím, co do něj už naprali. Operace byla o dost větší, únava větší. Zkrátka ten dojezd je a bude dlouhý. Nicméně je třeba to přeprat, jít dál. Budu dobrá. Nemůžu zůstávat doma ležet.“

Energie od lidí

I během minulé nemoci Anna K. koncertovala: „Chodila jsem na chemoterapii jednou za tři týdny a stále hrála. Teď jsem chodila na chemoterapii každý týden a hrála ještě víc a k tomu natočila klip. Prostě jsem se rozhodla, že dokud budu moct, budu zpívat,“ přiznala v MF Dnes. Právě zpívání dodávalo zpěvačce zvláštní energii: „V pondělí jsem šla na chemo a věděla jsem, že do soboty se z toho musím dostat. Takže středa docela dobrý, čtvrtek docela dobrý, pátek většinou trochu peklo. Říkala jsem si, tak zítra to nedám, snad to každý pochopí. Navíc šlo o festivaly, kde je spousta kapel, takže se to dalo řešit. V sobotu ráno zázrak. Někde se objevila nějaká síla. Odjela jsem na místo, vylezla na pódium a v tu chvíli, ve vteřině, jsem cítila neuvěřitelnou energii, kterou mi lidé dávali,“ řekla v MF Dnes.

A je to v háji...

Zpěvačka se o návratu nemoci dozvěděla od své ošetřující lékařky před necelým rokem: „Mirka Skovajsová říkala, že mi to sluší, vypadám prý dobře. A že i mamograf vypadá krásně. Ještě jsem šla na sono. Mezitím jsme si vyprávěly. Měly jsme zrovna takové poměrně vážné téma a ona mezi řečí řekla: Tohle se mi ale vůbec nelíbí. A byla taková zvláštní pauza. Já myslela, že to říká k tomu, o čem jsme se bavily. Jenže ona tu větu zopakovala. Přímo mě oslovila, řekla přesně: Holčičko, tohle se mi ale vůbec nelíbí. V tu chvíli jsem věděla, že jsem v háji.“

Rakovina se nevrátila

Podle lékařů se Anně K. rakovina nevrátila, vzniklo zcela nové ložisko: „Nešlo o recidivu, bylo to na druhé straně. Genetika ukázala, že mám k tomuto onemocnění náchylnost a moje tělo si s ním samo nedokáže poradit. Já jsem vlastně nebyla schopná se uzdravit. Ten druhý příběh byl logickým vyústěním toho, co se mi dělo po skončení příběhu prvního,“ povzdechla si Anna K., té rakovina totiž vzala mnoho jejích blízkých, například i maminku jejího partnera Tomáše Varteckého: „Přicházela jsem postupně bez pauzy o všechny své nejbližší milované bytosti. Já u všeho nepřetržitě asistovala. Další a další moji lidé kolem mě umírali na rakovinu a já si říkala, že jestli to neskončí, znovu onemocním i já. Tak to taky dopadlo,“ uvedla Anna K.

Rakovina jí vzala mnoho blízkých

Výčet zpěvaččiných blízkých, kteří odešli kvůli rakovině, je smutně široký: „Pak umírala maminka mého partnera. Milovala jsem ji, byla to máma nás obou. Já byla přesvědčená, že ji zachráním. Zařizovala jsem pro ni všechno možné. Byli jsme stále celá rodina s ní. Bylo to strašně dlouhé a emočně neuvěřitelně náročné. Když to skončilo, hned onemocněl můj táta. Nádor na játrech. Zemřel velice brzy. Vlastně to bylo dobře, protože nezažil to co Zdenička. Pak zemřela moje kamarádka. Měly jsme se moc rády, téměř denně jsme si volaly. Točila mi videoklip Noc na zemi, bezvadná holka. Umírala doma. Neuvěřitelně statečná. Já byla skoro poslední, kdo k ní mohl, kdo ji viděl pár dnů před jejím odchodem. Taky mi odešla moje bývalá manažerka a dlouholetá přítelkyně. Moc mi pomáhala při mé první nemoci. Taky i díky ní jsem to poprvé zvládala se ctí. Byla mou rádkyní, průvodkyní peklem. Ona svůj boj prohrála,“ sděluje Anna K. smutně.

Luciana Krecarová čili Anna K. se narodila ve Vrchlabí, má tedy velmi blízko k horám a lyžování. Od třetí třídy vyměnila hory za Prahu a lyžování za zpěv. Už v osmi letech si zahrála Pachole v úspěšné Kytici v Semaforu, takže po základce pokračovala logicky na konzervatoř. První desku natočila v roce 1993, třetí deska Nebe přinesla stejnojmenný velehit, který byl jedou z nejhranějších skladeb tohoto roku.

Anna K. spojila své síly s mnoha kvalitními hudebníky, například s PBCH, Davidem Kollerem, Oskarem Petrem, nebo Janem P. Muchowem. Před dvěma lety Anna K. tančila v televizní soutěži StarDance, nevyhrála, ale patřila za jednu z nejsympatičtějších účastnic.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace