Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utrpení velkého herce. Napřed mu zemřela manželka, potom v náručí syn. Tajnosti slavných

09.03.2018
Utrpení velkého herce. Napřed mu zemřela manželka, potom v náručí syn. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Radovan Lukavský v roli Tháma s Františkem Věkem - Radkem Brzobohatým

Jednou z nejvýraznějších hereckých tváří momentálně reprízovaného seriálu F. L. Věk se stal Radovan Lukavský. Vytvořil v něm obzvláště věrohodným způsobem postavu básníka, dramatika a herce Václava Tháma. A je velmi zajímavé, jak se život obou slavných herců, kteří zasvětili svoji kariéru českému divadlu, v lecčems podobal. Navíc si byli podobní i fyzicky.

Tento týden je tomu deset let, co Radovan Lukavský zemřel. Zanechal za sebou stovky nezapomenutelných rolí, z nichž Václav Thám ho patrně připomíná nejvíce. Herec totiž v tak výjimečném projektu, jakým je legendární seriál Československé televize, více neúčinkoval. Jeho vynikající divadelní výkony, například v Obchodníku s deštěm nebo Hamletovi,  si dnes vybaví pouze pamětníci, zatímco  téměř padesát let starý F.L.Věk je pravidelně reprízován na obrazovkách České televize. 

Místo kněze herec

Umělcův životopis  leckdy až nápadně připomíná  příběhy hrdinů stejnojmenného románu Aloise Jiráska, ať už jde o Václava Tháma nebo samotného Františka Věka.  Mladý Radovan, díky rodičům celý život silně   věřící, zpočátku uvažoval, že se stane knězem, ale  později snil o tom, že bude hercem. Na konzervatoř se přihlásil za zády rodičů, i když lásku k divadlu zdědil po mamince, ta však  přesto jeho rozhodnutí nesla velmi nelibě. Nepovažovala totiž herectví za povolání, které je zárukou solidní obživy. V nejisté době samozřejmě nemohla tušit, že její syn se stane jedním z nejvýznamnějších herců dvacátého století.

Než se k  tomu ale dopracoval, musel čelit mnoha problémům. V době války, kdy byly zavřené vysoké školy, byl totálně nasazen do Německa na práci ve válečném průmyslu, i když se tomuto verdiktu snažil vyhnout tím, že pracoval jako dělník na trati. A lehké to často neměl ani v době  komunistického režimu. Jako věřící nestraník  musel přestat učit na DAMU a  účinkovat v televizi. 

Smrt v náručí

To však pro hluboce věřícího křesťana nebyla zdaleka nejtěžší životní zkouška. První, ze dvou nejkrutějších, byla smrt manželky Ludmily, druhou předčasný odchod jediného syna Ondřeje. Ten zemřel svému otci přímo v náručí, když náhle podlehl srdeční chorobě. I když se Radovan Lukavský celý život statečně vyrovnával s nepřízní osudu, následkem této bolestné rodinné události se nakonec zhroutil. Navíc byl Ondřej nejbližším člověkem, který se  o něj pečlivě staral.  Ke všemu  nešlo o jedinou ztrátu dítěte. Když byla jeho ženě  kvůli ozařování agresívního nádoru provedena interrupce,  další dítě pak už mít  nemohli.

 

Radovan Lukavský s manželkou Ludmilou ve svatební den

Stal se zázrak

Naštěstí  Ludmila rakovinu přežila, přesto, že jí lékaři dávali jenom pár týdnů života. V knížce pamětí „Rozhovory s dědečkem“, které zaznamenala  jeho vnučka, prozradil, že se s manželkou každý den  modlívali. „Modlil jsem se, prosil jsem za záchranu. Tehdy, kdykoliv jsem šel kolem kostela, tak jsem se tam stavil. Jednou při bohoslužbě jsem najednou pocítil intenzivní ubezpečení, že Ludmila bude žít. Lékaři tehdy tu možnost ještě ani nenaznačovali. Ale já jsem v to důvěřoval, pevně jsem v to věřil. Také Ludmila vzala tu svou věc do svých rukou. Jednou jsme už večer leželi a ona se mi najednou tak svěřila – víš co? Já jsem se rozhodla, že budu žít. Já už se ničeho nebojím. Operovali ji, ozařovali. Chodila na kontroly. Nejprve každý měsíc, potom jednou za dva měsíce… Až jí nakonec oznámili, že už stačí, když přijde jen jednou za rok. Řekli, že to je neuvěřitelný, že se z toho dostala.“

 

Radovan Lukavský nakonec přežil svoji ženu o pouhé  dva roky a syna Ondřeje o jediný. Tak, jako on podlehl srdeční chorobě, naštěstí v požehnaném věku 89 let.

Vložil: Adéla Hofmanová