Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnes by něco takového mohli natočit leda zápaďáci s Tomem Cruisem… Zákulisí hitu Kamarád do deště

09.03.2018
Dnes by něco takového mohli natočit leda zápaďáci s Tomem Cruisem… Zákulisí hitu Kamarád do deště

Autor: Youtube / repro

Popisek: Lukáš a Sagvan, kamarádi do deště

Film Kamarád do deště natočil režisér Jaroslav Soukup rok před převratem. Film měl obrovský úspěch, asi proto, že v něm nebyla přítomná ideologie, byl natočený s humornou nadsázkou a nechyběl v něm prvek krimi.

Ve filmu se jedna zásadní scéna odehrává před klubem Reduta na Národní třídě. Taxikáři Tomášovi v podání Lukáše Vaculíka zapálí mafiáni auto, protože nepřinesl včas půjčené peníze. Scéna na tehdejší, ale i současnou dobu naprosto nevídaná: „Dneska natočit takovouhle celonoční scénu u Reduty to by si mohl dovolit natočit leda nějaký západní režisér s Cruisem. České filmy by na to měly těžko,“ uvedl Jaroslav Soukup v pořadu Příběhy filmů.

Báli se Palestinců

Scéna připomíná západní filmy té doby: „To nebyla jednoduchá scéna. Přece jenom na Národní, u Reduty, aby vybuchlo hořící auto. My jsme s tím měli problém ve scénáři. Dramaturgové říkali, že to je přehnané, to se u nás nedělá. Tam byly jiné problémy. Tohle se natáčelo v noci. Ty tramvajové linky musely být vyloučené. Největší problém byl, že jak je ta jazyková škola, tak nad ní byly byty. Bylo nám naznačeno, že tam bydlí nějací Palestinci a že policajti nevědí, co udělají, až jim tam vybuchne nějaké auto. Já jsem říkal, to už by museli být úplně blbí, kdyby neviděli z oken, že je tam filmový štáb,“ vysvětloval Jaroslav Soukup v pořadu Příběhy filmů svízele tehdejšího natáčení.

Naštěstí natáčení této scény dopadlo dobře: „S výjimkou toho, že ta volha vybuchla a rozbila tam několik výloh v okolí, tak to natáčení proběhlo hladce. Problém ale byl, jak rychle ty výlohy obchodů zasklít. Tehdy byl nedostatek skla a takových výloh. A až za dva nebo tři dny se to podařilo všechno zasklít,“ oddechl si Jaroslav Soukup.

Pes neoplýval rozumem

Překvapivé problémy nastaly, když se točila scéna v Riegrových sadech, kde Tomáš s Michalem kradou mafiánovi jeho psa Apolla. Jaroslav Soukup na tuto scénu opravdu nevzpomínal v dobrém: „S těmi zvířaty je vždycky problém. Zvířata a děti dělají vždy problémy. Tady šlo o to, že Sagvan s Lukášem ukradnou tomu mafiánovi psa. Ten pes, byl to afghánský chrt, který neoplývá nějakým velkým rozumem, takže jsou těžce zvladatelní. Kdyby to byly jen herecké scény, tak by to bylo natočené za dopoledne. Místo toho jsme tam s tím psem byli dva dni, než se to jakž takž podařilo natočit,“ postěžoval si Jaroslav Soukup v pořadu Příběhy filmů.

Podraz po česku

Jaroslav Soukup měl před natáčením zajímavý nápad, že se obě postavy budou jmenovat po jejích skutečných protagonistech, tedy Lukáš a Sagvan: „Jak Lukáš, tak Sagvan to velmi striktně odmítli. Byl to takový bláznivý nápad. Myslím, že udělali dobře. Člověk chce zkoušet jiné věci, ale myslím, že by to nebylo dobré,“ přemýšlí dnes. Ve filmu přiznává okouzlení jinými tehdejšími trháky: „Je to styl těchhle filmů. Vnitřně jsme se inspirovali Podrazem, který se mi velmi líbil, ale udělali jsme si to samozřejmě po svém, po česku.“

Nedovedl si představit někoho jiného než Vyskočila

Velmi překvapivá je ve filmu roli Ivana Vyskočila. Alternativní umělec, známý díky divadlu, ve filmech zásadně nehrál. Jaroslavu Soukupovi se ale podařilo, aby roli profesora kunsthistorie přijal: „Řeknu vám, takhle málo stačilo, aby v tom nehrál. Ivan Vyskočil nechtěl hrát v komerčním filmu. Ale tak dlouho jsem ho lámal a skutečně lámal. Nikdy v životě jsem nepřemlouval herce tak dlouho jako jeho. Já jsem si nedovedl představit někoho jiného. Tak dlouho jsem za ním chodil, až jsem ho zlomil, že tu roli vzal.“

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace