Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Životní kotrmelce Jana Masaryka. Ústav pro slabomyslné, ministerské křeslo a hlavně láska

07.03.2018
Životní kotrmelce Jana Masaryka. Ústav pro slabomyslné, ministerské křeslo a hlavně láska

Foto: Bioscop

Popisek: Momentka z filmu Jan Masaryk: Masaryk se svou láskou Marciou Davenport

Životopisný film o Janu Masarykovi, který loni posbíral dvanáct Českých lvů, obsahuje řadu historických nepřesností. A bohužel se jen velmi okrajově dotýká nejvýznamnějších okamžiků života tohoto osobitého českého politika, jehož život i smrt jsou dodnes obestřeny množstvím nejasností. Jednou z nich je i jeho první manželství a vztah k americké novinářce a spisovatelce Marcii Davenportové.

Dramatická politická kariéra, i Masarykův soukromý život, by se přitom mohly stát vděčným námětem pro napínavý životopisný seriál. Složité peripetie mladšího syna prvního československého prezidenta fatálním způsobem ovlivnilo psychického onemocnění, které Jan, podobně jako jeho tři sourozenci Herbert, Alice a Olga, zdědili po své matce Charlottě. A na jeho chování se samozřejmě výrazně podepsal i fakt, že jeho otec T. G. Masaryk byl výjimečnou osobnosti. Jan již od dětství čelil závisti, ale i ponižování a výsměchu, a v době „hilsneriády“ dokonce i fyzickému násilí ze strany svých spolužáků.

Nezbedný synek

Nelze se tedy divit, že se proti otcově autoritě vymezil a začal si žít po svém. Zanedbával školu a nakonec neuspěl ani u maturity. Zásadový a přísný otec Masaryk to řešil po svém. Nezbedného syna poslal do Ameriky, aby se tam naučil žít samostatně a především bez jeho všudypřítomného stínu. Jenže tato výchovná metoda skončila fiaskem. Masaryk si nenašel pořádnou práci a žil na úkor svých amerických tet. Nakonec našel zaměstnání u otcova přítele, bohatého amerického průmyslníka Charlese Cranea. Na různých bezvýznamných pozicích zde vydržel sice celých šest let, ale jenom díky protekci. Jeho vylomeniny dosáhly takového rozměru, že byl dokonce umístěn do léčebny pro slabomyslné chlapce a dívky, kde mu byla diagnostikována schizofrenie.

Z lůzra ministrem

Tím spíše, je překvapivé, že byl po svém návratu do Prahy, v době vypuknutí první světové války, odvelen k armádě. Po válce však nastal v jeho životě zásadní zvrat. Stal se synem milovaného prezidenta a otec z něj udělal diplomata. Jan Masaryk měl pro tuto profesi nemalé nadání, ovládal jazyky, byl velmi společenský, vtipný a  disponoval nebývalým šarmem. Navíc měl mimořádný řečnický talent, spatra pronášel dlouhé projevy. Legendární se staly jeho rozhlasové promluvy na stanici BBC k československým posluchačům, v době, kdy působil v exilu. Mimo jiné jim děkoval, že se vzorně starají o otcův hrob. Kdysi zatracovaný lůzr se dokonce v letech 1945 - 48 stal nejpopulárnějším ministrem vlády.

Jan Masaryk a Marcia Davenportová

Frances a Marcia

Jeho nečekaně úspěšná kariéra mu umožnila, aby se v roce 1924 oženil s dcerou Charlese Cranea Frances, matkou tří dětí, která se kvůli němu rozvedla. Manželství však šťastné nebylo, trvalo pouhých pět let a negativně jej opět ovlivnily Masarykovy psychické problémy. Podle některých životopisců hodně pil, flámoval a Frances často vyhrožoval, že zabije sebe i ji.

Skutečnou „femme fatale“ jeho života se stala až americká spisovatelka a novinářka Marcia Davenportová, s níž se světák Masaryk seznámil v roce 1941. Podle jeho přátel byla jedinou osobností, s níž si dokonale rozuměl. V době války je spojovala pomoc pro Československo a hned po válce přicestovala do Prahy.

Její první návštěva vedla právě k Masarykovi a ještě více se sblížili. Jenže v roce 1948 se politická situace v zemi začala vyostřovat, a tak Jan Marciu nabádal, aby odletěla do Londýna a počkala tam na něj. Údajně plánovali, že se vezmou a společně budou žít ve Spojených státech. Pouhé tři dny poté, co se pár rozloučil, byl Jan Masaryk nalezen mrtvý pod oknem svého bytu v Černínském paláci. Jeho nejdůvěrnější přítelkyně nikdy nezapochybovala o tom, že byl zavražděn.

 

Vložil: Adéla Hofmanová