Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně pravda o České televizi. Kdo na ní profituje?

03.03.2018
Konečně pravda o České televizi. Kdo na ní profituje?

Autor: TV Barrandov

Popisek: Kauzy Jaromíra Soukupa; tentokráte si majitel a mnohonásobný moderátor celkem naběhl na vidle

Jednu věc nelze soukromé televizní stanici Barrandov upřít. I když její svérázný program rozhodně nepatří k nejsledovanějším, vyvolává bezprecedentně největší pozornost. Na mušku si jej berou nejen mediální rady a novináři, ale také imitátoři, kteří s oblibou parodují generálního ředitele a moderátora TV Barrandov Jaromíra Soukupa. Tento týden způsobil další poprask, když další díl svého pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa věnoval fungování a financování České televize.

Jenže, neuplynul ani týden a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání již obdržela kvůli Kauzám, věnovaným České televizi, nejméně patnáct stížností. To ovšem není zdaleka poprvé, Rada stížnosti, týkající se právě TV Barrandov, řeší neustále. Je však především její vinou, že přes opakované porušování zákona touto stanicí vůči ní prozatím ještě výrazněji nezasáhla a umožňuje, aby svým vysíláním stále šířila nepravdivé informace. 

Televizní fake news

Navíc tentokrát Jaromír Soukup fatálně přestřelil. Více než hodinu a půl trvající kanonáda na adresu České televize obsahovala řadu zcela nepravdivých, v lepším případě nepřesných nebo zavádějících informací. A potvrdila se tak mimo jiné skutečnost, na níž  Krajské listy upozorňují stále. Totiž že největším šiřitelem „fake news“ jsou televizní stanice a nikoliv malé, údajně dezinformační servery.  Žádné jiné médium  nemá na veřejnost tak masový vliv, jako právě televizní kanály. 

Kdo na tom profituje?

Tým, který na Kauzách J.S. spolupracoval, hrubě podcenil  přípravu a namísto toho, aby zveřejnil ověřená fakta, podstrčil divákům množství dehonestujících  útoků. Navíc zjevně nepočítal s tím, že je Česká televize bude průběžně vyvracet na svém Twitteru. Soukup například obvinil jednoho z šéfů České televize Milana Fridricha, že podniká v příbuzné živnosti, jenže ve skutečnosti ji Fridrich ukončil již před deseti lety. Nebo se navážel do skutečnosti, že pod ČT patří společnost Člověk v tísni, která do ní již ale nepatří dávno. ČT  upozornila i na zajímavý fakt. Když se Soukup zmiňoval o příjmech ČT za reklamu, zapomněl uvést, že z reklamy na  ČT profituje  zejména agentura Médea, tedy agentura samotného Jaromíra Soukupa. A co se  hospodaření ČT týká, tak ta diváky odkázala na podrobné informace, umístěné na jejím webu, které auditovala renomovaná společnost.

 

Pomoc právního státu

Česká televize navíc na svém Twitteru uvedla také celkové stanovisko k pořadu  Kauzy Jaromíra Soukupa. V něm uvádí: „Česká televize se nehodlá zapojovat do nedůstojných mediálních přestřelek. Budeme se chovat racionálně a s ohledem na dobrou pověst  instituce a jejich zaměstnanců. Využijeme všechny možnosti právního státu k obraně před nepravdivými a manipulativními pomluvami.“

 

Sliby, chyby

Je ovšem na škodu, že ČT  dokáže proti dezinformacím bojovat pouze v případě, že se dotýkají  jí samotné. Když jsme na skutečnost, že také veřejnoprávní televize šíří prostřednictvím politiků nepravdivé informace a ptali jsme se, jak je to možné a co proti tomu  hodlá dělat, odpovědi jsme se nedočkali. Kdyby proti těmto způsobům ČT sama, třeba i s pomocí Rady pro rozhlasové a televizní rady bojovala důsledněji, nemusela by se sama stát jejich obětí. Vždyť pro početné zázemí, jímž disponuje, není nic jednoduššího, než na twitterovém účtu vyvracet i další lži, které zazní v jejím vysílání. Třeba při předvolebních kampaních. Jen tak mimochodem, vláda, která byla na obrazovkách ČT  neustále  prezentována jako údajně nejúspěšnější, nesplnila desítky důležitých slibů.  Je hodně smutné, že tak důležitou práci ve prospěch veřejnosti, musí vykonávat nezávislé, soukromé weby.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace