Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejtěžší je coming out v rodině. Ester Janečková to sama zažila a dodnes se trápí

01.03.2018
Nejtěžší je coming out v rodině. Ester Janečková to sama zažila a dodnes se trápí

Foto: TV Prima

Popisek: Ester Janečková u Krause

Jsou to už čtyři roky, co přišla moderátorka Ester Janečková o mladičkého synovce. Filipovi bylo teprve 14 let, když se oběsil na stromě na zahradě svého domu. Důvod? Byl homosexuál a bál se reakce svého okolí. Na smutnou událost zavzpomínala Ester v magazínu Ona Dnes.

Ester mluví otevřeně o tom, jak je ztráta dítěte v rodině dodnes bolavá: „Svatava, jeho matka, mu chodí denně na hrob, a i když jí to občas děti vyčítaly, stejně jako že má jeho fotky všude po bytě, myslím, že má právo to takto prožívat.“ Ztráta dítěte je to nejhorší, co se může člověku stát. Čas může tuto bolest vlastně jen otupit: „Je slabší, to by se ani nedalo vydržet. Vlastně jsme se k tomu všichni upínali. Doufali jsme, že nám čas pomůže, protože první týdny a měsíce po jeho smrti to byla až fyzická bolest. Samozřejmě nejhorší to bylo pro rodiče, ale tím, jak obě naše rodiny žijí hodně pohromadě, jeden můj syn je stejně starý, jako byl Filip, druhý o něco starší, tak nás to všechny obrovsky zasáhlo. Filip nám bude vždycky chybět a nikdy už se nebudeme cítit kompletní. Mrzí mě, že jsme tomu nedokázali zabránit, že jsme netušili, co se s ním děje,“ svěřila se v Ona Dnes Ester Janečková. 

Výčitky se snaží si zakazovat

Ztrátu dodnes provázejí výčitky, zda nešlo tragédii zabránit: „Asi nikdy už se nezbavím toho, že si říkám: „Kdyby. Kdybychom udělali tohle jinak, kdybychom řekli..." Ale pak si to taky zakážu, protože bych se uzoufala. Nám v tom všem hodně pomohlo založení poradny S barvou ven. Filipovi sice už nepomůžeme, nedokázali jsme zabránit jeho smrti, ale jiným snad ano,“ prohlásila v Ona Dnes Ester. Poradna má zatím úspěch, je určena pro kohokoliv z tzv. LGBT komunity: „Vlastně pro všechny, kteří mají nějaké problémy. Ať jsou to gayové, lesby, nebo transgender osoby (lidé, jejichž genderová identita není v souladu s jejich pohlavím). Za ty tři roky fungování nás kontaktovalo přes dva tisíce lidí,“ uvedla Ester. 

Trápí je, jak jít s pravdou ven

Ačkoliv je dnešní doba mnohem otevřenější než dříve, s odlišnou orientací se lidem svěřuje stále těžko: „Nejčastěji se ozývají mladí lidé do pětadvaceti let a tím hlavním tématem je coming out v rodině. Nevědí, jak o své sexuální orientaci říct rodičům a blízkým, často jsou terčem šikany, ti dospívající si potřebují ujasnit svoji sexualitu a mají velké problémy se sebepřijetím.“ Bohužel, Filipovi v rodině pomoci nedokázali, a to přes to, že Ester gay komunitu otevřeně podporovala: „Věřili jsme, že snad vidí, že jsme tomu otevření. Ale neudělal to a místo toho zvolil smrt. Přestože věděl, že chodím na Prague Pride, že mám kamarády homosexuály, přestože moje nejstarší sestra, jeho teta, je lesba. Osmadvacet let žije s partnerkou, je to sexuoložka, v roce 1993 založila Logos, což je sdružení věřících gayů a leseb, aktivně se tematikou zabývá, přesto se na ni neobrátil.“ 

Požádal o pomoc na špatném místě

Synovec Ester Janečkové bohužel o pomoc doma nepožádal: „Po jeho smrti jsme se dostali ke konverzaci na internetu a zjistili, že kontaktoval jednoho sociologa. Je to gay, velký aktivista, kterému napsal, že má deprese, že má strach, jak okolí přijme jeho homosexualitu. Ale on bohužel nedokázal vhodně zareagovat. Filip ho vyhledal přes stránky iboys.cz, což je seznamka gayů, tak s ním řešil, zda mu pošle fotku. Když jsem to četla, říkala jsem si, proč mu neporadil. Možná, že kdyby už tehdy existovala naše poradna, našel by pomoc,“ uvažuje v Ona Dnes Ester Janečková.

 

Ten pocit prázdného břicha a náruče…

Ester Janečková bohužel přišla také o dítě, její poslední dítě zemřelo v šestém měsíci těhotenství: „Dceři přestalo tlouct srdce. Pro nás to bylo nesmírně těžké. S Amálkou jsme se s manželem loučili na pokoji v porodnici, křtili jsme ji vodou z umyvadla, trávili jsme s ní nějaký čas. Ten pocit prázdného břicha a prázdné náruče byl šílený. Dopředu jsem si nedokázala představit, jak moc těžké to je,“ popsala děsivou ztrátu Ester. Rok poté zemřel její synovec Filip, mezi těmito dvěma ztrátami spatřuje Ester rozdíly: „Dodnes nám Amálka chybí, dcera Sára ji maluje na všech obrázcích, mluvíme o ní, myslíme na ni, ale je to něco jiného. Nežila s námi, nemáme s ní společné zážitky. S Filipem byl ten vztah hlubší, intenzivnější. Často přemýšlím, jestli by pro nás bylo snazší, kdyby byl nemocný, kdyby se stala nehoda, ale neumím odpovědět. Snad jen bychom si nemuseli vyčítat, že jsme mohli něčemu zabránit, že musel neuvěřitelně trpět, ale my mu nepomohli. To ten prožitek zhoršuje,“ popsala vše Ester Janečková.

 

Moderátorka Ester Janečková je dcerou mluvčí Charty 77 Rút Křížkové a divadelníka Oty Ornesta. Její rodiče se rozešli, ještě když byla Rút Křížková těhotná, Ota Ornest byl totiž ženatý. Ester vystudovala „zdrávku“, po maturitě šla coby au pair do Británie a po návratu začala působit v ČRo. Po návratu začala studovat DAMU. Ester je také divadelní herečka, ale celý národ ji zná hlavně coby empatickou moderátorku pořadu Pošta pro tebe, působí také v pořadu Sama doma. Ester je vdaná, s manželem Zdeňkem Janečkem má tři děti. Ačkoliv Ester pochází z významné pražské židovské rodiny, je katolička. 

Vložil: Michaela Špačková