Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vendula Pizingerová: Dělat něco jenom kvůli tomu druhýmu, to je blbost. Já si tak proplouvám

28.02.2018
Vendula Pizingerová: Dělat něco jenom kvůli tomu druhýmu, to je blbost. Já si tak proplouvám

Foto: Archiv

Popisek: Vendula Pizingerová

Bývaly doby, kdy Vendula - tehdy ještě Svobodová - plnila stránky bulváru. Ten už o ní ale dnes píše hlavně v souvislosti s její prací, tedy s prací pro nadaci Kapka naděje, která pomáhá ústavům, kde se léčí děti nemocné leukemií. V magazínu Prague Luxury Life zmínila nejen to, ale také soužití s o mnoho let mladším manželem, které je sice dobrodružné, ale jinak naprosto v pohodě.

Kapka naděje měla v prosinci velký koncert, kterým roční práce nadace vyvrcholila: „My jsme takhle velkou akci dělali poprvé na konci roku. Bylo to takové napjatější – lidé jsou přecitlivělejší, mají mnohem více práce. Takže to bylo v napjatější atmosféře, ale všechno to dobře dopadlo.“ Při vší práci si dokonce našla čas na to, jak si z akce tak trochu vystřelit. S manželem Josefem Pizingerem se totiž vsadila, že do závěrečného proslovu zakomponuje určitá slova: „Poprvé to byla jízda, toho si nikdo nevšiml, to bylo dobré, ale předloni to bylo slovo ´žoužel´. To už jsem musela nějak vymýšlet se scénáristou, což byl Libor Bouček a samozřejmě to musíš říct režisérovi. Já jim to vždycky řeknu, ale až ten den na generálce. Vždycky tak koukaj… Žoužel byl dobrej, to znamená staročesky hmyz a tehdy tam jely ukázky z Pevnosti Boyard, kde na mě padali brouci. To byl dobrý oslí můstek. A teď naposledy to byl kotlík. Třikrát po sobě.“ 

Vyléčený z leukémie přišel s holkou

Vendula se snaží prezentovat výhradně prací pro nadaci, příběhů nemocných dětí už slyšela spousta, pořád ji ale chytají za srdce: „Těch příběhů je fakt hodně. My s dětmi, co jsou po transplantaci kostní dřeně nebo i po léčení, spolupracujeme dál. Já jsem si vzpomněla, že někdy v roce 2002 nebo 2003 jsme natáčeli Kapku z pražské Lucerny. Moderovali jsme to ve trojici – já, Karel Černoch a kluk, kterému bylo osm let, byl odléčený z leukémie. Na toho kluka jsem si vzpomněla, zavolala jsem mu a pozvala na tento poslední koncert. Přišel s maminkou, tatínkem a se svojí holkou, se kterou žije. Je mu dvacet, má svůj život a dobře se mu daří. To je fajn, když to potom takhle vidíš,“ uvedla spokojeně v magazínu Prague Luxury Life. 

Kuba má charitu v sobě

Vendula Pizingerová měla se skladatelem dcerku Klárku, která bohužel zemřela jako malé dítě na leukémii. Maminkou se ale stala ještě jednou, má syna Kubu, dnes už puberťáka: „On to, co dělám, vnímá pozitivně. Tuhle měli nějak školní bazar, zapomněl si doma peníze, a tak mi volal, abych mu dovezla tisíc korun. Já byla zděšená, na co potřebuje tolik peněz. Řekl, ať to vezmu z jeho nastřádaných peněz z kasičky, že to nevadí, že to je tolik. Já jsem pořád apelovala, že to je ale hodně na školní bazar, tak mi suše odvětil, že to je prostě na nemocný děti. Tak jsem sklapla, vzala tisícovku a jela do školy. Tohle je prostě fajn, že to v sobě má. Jinak samozřejmě v rámci puberty je všechno trapný,“ směje se Vendula Pizingerová v rozhovoru pro Prague Luxury Life. 

I když mladší, je to chlap

Vendula si před pár lety vzala syna své přítelkyně, Josef Pizinger je o 17 let mladší, věkový rozdíl prý nevnímají: „Tak hele, za prvé bych chtěla říct, že je to pořád chlap. Je jedno, kolik mu je, pořád je to chlap. Ale samozřejmě můj muž je vitální a navíc sportovec. Takže mě to občas přinutí, abych vyvíjela aktivitu. Ale zase na druhou stranu, když děláš něco jenom kvůli někomu jinýmu, tak si to pak můžeš vyčítat. Což je blbost. Já se snažím mezi tím tak nějak hezky proplouvat,“ prohlásila v rozhovoru. Josef prý není nějaký mladý nerozumný hejsek: „Taky je nesmírně pracovitý, má dobrou práci, tím pádem nám může vytvářet solidní rodinné zázemí. Jsem v tomhle ohledu spokojená. Navíc má také hezký vztah s Jakubem. Mají teď takovou novinku, jezdí na crosskách. To jsou motorky, co nemají značku, nemůže to na silnici, skáčeš s tím v terénu, jsi celá od bahna a tak…“

 

Se strachem na motorku ne

Ačkoliv Josefa doprovází na různá místa, klidně i v zimě pod širák, motorky právě nemusí: „Někdy před čtyřmi lety jsem si na ní udělala řidičák, a skončilo to tím, že jsem si rozbila pusu. Nejsem na to technický typ. Mám pocit, že když se na ní nakloním, tak upadnu. Vím, že je to proti fyzice, že neupadneš, ale mám to v hlavě a nedokáže mi to nikdo vymluvit. Po tom pádu jsem na to sedla ještě jednou, ale měla jsem takový strach, že to opravdu nemá cenu. Se strachem nemáš ty věci dělat,“ přiznala v Prague Luxury Life.

 

Vendula Pizingerová se zcela původně jmenovala Václava Horová. Hudebního skladatele Karla Svobodu si vzala v roce 1995, po pár letech se jim narodila dcerka Klárka, která ve čtyřech letech zemřela na leukémii. To u Venduly vyústilo v obrovský zájem o tuto problematiku a také v založení nadace Kapka naděje. S tou se jí podařilo vejít ve známost, takže dárců a  darů nemocnicím od nadace přibývá. Vendula měla s Karlem Svobodou ještě syna Jakuba, v roce 2007 spáchal hudební skladatel  sebevraždu a Vendule začalo další těžké období. I z něj vybruslila, v roce 2009 si vzala Patrika Auše, manželství ale nevydrželo. Josefa  Pizingera si vzala v roce 2015. 

Vložil: Michaela Špačková