Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takhle zakončit hereckou kariéru je hodně smutný! ČT a režisér zkouší, co divák ještě vydrží

27.02.2018
Takhle zakončit hereckou kariéru je hodně smutný! ČT a režisér zkouší, co divák ještě vydrží

Foto: ČT

Popisek: Juraj Kukura jako inspektor Max

Možná úmyslně, možná pouhou shodou okolností, má nyní Česká televize na programu legendární kriminální seriál Inspektor Columbo a zároveň vysílá jeden zcela nový, nazvaný Inspektor Max. První z nich patří k tomu nejlepšímu, co bylo v této kategorii natočeno, ten druhý zase k tomu nejhoršímu a je škoda s ním ztrácet čas. Zato Columbo (v geniálním podání Petera Falka) baví diváky na celém světě již půl století.

Juraj Kukura se nedávno nechal v České televizi slyšet, že ho již  přestávají  bavit detektivky, v nichž někdo najde u jezera mrtvolu a na konci se z ničeho nic dozvíme, kdo je vrah.  A tak  sám  pomohl vytvořit postavu inspektora Zoltána Maxe, který měl být podle jeho představ jiný než ostatní. Bohužel se to nepovedlo, jeho Inspektor Max se sice svým vzezřením a chováním poněkud liší od většiny vyšetřovatelů, ale to je  vše, co mu lze přičíst k dobru. Přízeň diváků se snaží, podobně jako většina nových českých detektivních seriálů, získat hlavně vulgaritou, arogancí a výstředními kousky za každou cenu.   

Párkrát jí vojel...

Dnes už je patrně pouze v Čechách či na  Slovensku (jde totiž o česko-slovenskou koprodukci) možné, aby se na televizních obrazovkách vyjadřovali muži o ženách šokujícím způsobem. A je velmi potěšitelné, že si tuto skutečnost uvědomují i kritici mužského rodu. Tak například  Marcel Kabát ze serveru Lidovky.cz se pozastavil nad některými sexistickými výroky hlavních aktérů a dal si tu práci, že je vypsal: „Sbalil jsi státní zástupkyni, párkrát jsi ji vojel a poslal do háje. A z naší milé prokurátorky se stala kariéristická mrcha...“ „Já bych to nebral tak vážně, šéfe. Ona je vždycky nervózní, když dlouho nemá sex. A potom začne kouřit... Spolehni se na mě, udělám jí to tak, že už nikdy  kouřit nebude.“ 

Smutný konec kariéry?

Právem pohoršení jsou i diváci České televize, mezi nimiž tentokrát nechybí ani  ti ze Slovenska.  A je až překvapivé, že po mnoha tristních zkušenostech s dalšími podobnými díly v ČT,  plnými samoúčelných vulgarit,  vyjadřují  marné naděje, že by od veřejnoprávní stanice  očekávali kvalitu a úroveň.  V souboji názorů na webu ČT nechybí ani naivní  lítost nad  samotným Jurajem Kukurou: „Takhle zakončit hereckou kariéru je hodně smutný.  Tohle je opravdu otřesné,“ stěžují si někteří také na výkon hlavní hvězdy Inspektora Maxe Za pozornost stojí názory koncesionářky Emy: „Musím napsat, že pod pojmem humor a noblesa si představuji něco jiného. Sprosťárny noblesa určitě nejsou. Někdy mám pocit, že ČT nebo režisér zkouší, co divák ještě vydrží. Ale proč ne? Na politické scéně je to stejné, bohužel.“

 

Opravdu jiný detektiv

Ten, kdo hledá v nových  kriminálkách  České televizi humor nebo noblesu, musí spíše spoléhat na  starší produkci či osvědčené zahraniční hrdiny,  třeba elegantního a puntičkářského Hercule Poirota,  nebo právě na Inspektora Columba. Právě on je dokonalou ukázkou zcela jiného detektiva. V případě promyšlených zločinů, které vyšetřuje, je na rozdíl od většiny ostatních kriminálních příběhů od začátku jisté, kdo je vrah. Roztržitý poručík v baloňáku  nakonec pachatele sofistikovaně usvědčí jejich vlastními chybami nebo  je důmyslnými otázkami donutí k přiznání. A co víc, k dámám se vždy chová jako gentleman.

 

A ještě něco. Petr Falk ziskal za  svoji životní roli  čtyři prestižní  ceny Emmy. To věru Juraji Kukurovi za Inspektora Maxe nehrozí.  

Vložil: Adéla Hofmanová