Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malá Esterka, nebo komiksová super hrdinka ES TÉ ER? Pro Jonáše Ledeckého je to totiž…

27.02.2018
Malá Esterka, nebo komiksová super hrdinka ES TÉ ER? Pro Jonáše Ledeckého je to totiž…

Foto: Facebook

Popisek: Jonáš Ledecký po dobu ZOH dal na svůj Facebook tento výhrůžný obrázek :)

FOTO Ester Ledecká se po zisku dvou zlatých z alpského lyžování a ze snowboardu stala světovou senzací. Velmi zajímavá osobnost je i její bratr, který dal před sportem přednost kreslení. O své sestře v Magazínu Rodina MF Dnes vypovídal zcela nesobecky, je vidět, že tihle dva se mají opravdu hodně rádi.

Podle Jonáše Ledeckého dosáhla jeho sestra úspěchů hlavně proto, že dře: „Moje maminka říká, že Esterka není tak talentovaná jako někteří jiní. Že si všechno vydřela. A maminka moc dobře ví, co mluví. Vždyť je její šéftrenér,“ říká Jonáš Ledecký v MF Dnes. Vítězství v super obřím slalomu bylo překvapením i pro Jonáše: „Bylo to obrovské překvapení. Ale zasloužené. Tak strašně dře.“ Zároveň prý není nějaký suchar a dokáže si i ze sebe udělat legraci: „Ona má opravdu ráda legraci a umí si ji ze sebe udělat. Je strašně vtipná, to je její silná stránka.“

 

Jonáš je tvůrce Esteřina superhrdinského alter ega - Super STR

Moje malá sestřička

Ester sama velmi dobře ví, že klíčová pro ni byla podpora rodiny: „V naší rodině má tu podporu rozhodně. A také ve svém týmu, který ji obklopuje a vytváří jí podmínky k tomu, aby mohla být úspěšná. Víte, nemá moc osobního volna, soukromý život. Má ho vlastně jen ve chvíli, kdy se může vrátit do Prahy.“ Ačkoliv je i Jonáš vytížený, na svou sestru nezapomíná: „Ono se to nezdá, ale kreslit komiksy dá hodně práce a je to časově náročné. Takže je těžké se potkat, navíc ona teď už bydlí v jiném domě než já, ale udělám si na ni čas vždycky. Je to moje malá sestřička. Mám ji strašně rád,“ říká v rozhovoru dojemně.

 

Jonáš je mimořádně pohledný, to je další věc, kterou mají Ledečtí společnou

Vstoupila do historie

Jonáš se krátce po prvním vítězství naštval a napsal vulgární komentář toho, že televize soutěž neodvysílala. Nyní vše vidí trochu jinak, i když… „Ve chvíli, kdy se odpíchla hůlkami, tak vstoupila do historie. Nejde ani o to, že vyhrála. Účastní se her ve dvou sportech. Toho si všimli všude ve světě. Ale ne v ČT. A znáte to rčení: úspěch má tisíc otců, zatímco neúspěch je sirotek? Chápu, že ČT neměla možnost odvysílat všechno, ale mohli aspoň prohlásit: „Unikla nám historická událost, omlouváme se fanouškům a blahopřejeme Ester." Pak by bylo vše v pořádku. Místo toho dělali, jako by se nic nestalo,“ postěžoval si Jonáš Ledecký.

 

Nebaví ho závodit. Na rozdíl od sestry

Jonáš Ledecký  do určité doby závodil na snowboardu, už tenkrát ale cítil, že je na tom jeho sestra lépe: „Esterce to šlo vždycky výjimečně. Od začátku. Bylo vidět, že má ambice a cílevědomost,“ říká bez nějaké zášti. Jonáš se záhy rozhodl pro kreslení komixů: „Ukončil jsem to po juniorské olympiádě, kam se mi ani moc nechtělo. Dělal jsem přijímačky na výtvarnou školu a viděl jsem, že to už nemá cenu. Byl jsem si vědom toho, že mě předjíždí moje malá sestřička. Bavilo mě jezdit na snowboardu. Ale nebavilo mě závodit. Nejsem soutěživý typ,“ říká v rozhovoru střízlivě. Maminka Ester Ledecké stojí vždy vpovzdálí, před kamery se necpe, ale v týmu je nejdůležitější: „Společně s dědou dělají Ester letní přípravu a maminka je s ní vlastně pořád. Dohlíží na to, aby odpočívala. Esterku jsme nikdy nemohli dostat z kopce dolů. Dokud se neřekne stop, tak jede. A když se řekne stop, tak si stejně ještě bokem přidá. Takže maminka ji musí hlídat,“ uvedl Jonáš  Ledecký v rozhovoru.

 

Ester je i díky své kombinéze výjimečná

Spider-Man mi změnil život

Ačkoliv nesoutěžil a nezvítězil na olympiádě, je Jonáš Ledecký spokojený: „Dělám něco, co mě strašně baví. Co absolutně miluji. To je přece nejvíc. Musím to zaklepat a mám v tom strašnou výhodu, že se mi to povedlo. Na střední mi to sem tam někdo dal sežrat, že jsem synem Janka Ledeckého. Svoji identitu jsem našel, když jsem jako malý od maminky dostal komiks Spider-Mana, který mi změnil život. Věděl jsem, co budu dělat.“ Stejně jako podporovali rodiče Ester v závodění, podporují i Jonáše v kreslení: „My si neskutečně vážíme té podpory, kterou jsme od rodičů dostali. Snažíme se jim to vrátit. A asi by nám také dali najevo, kdyby se jim něco nelíbilo,“ říká v rozhovoru.

 

Ačkoliv tatínek Jonáše Ledeckého, Janek Ledecký, od hudební kariéry syna odrazoval, nedal si říct. Dnes hraje v kapele  The Whales, jejíž další člen s jeho slavnou sestrou chodí. Spolupracoval také se svým tatínkem, složil mu jednu píseň na desku. Od malička jezdil na snowboardu, vyhrál  juniorské mistrovství, ale závodění ho příliš nebere. Miluje svět komixů, první komix nakreslil už v patnácti. 

Vložil: Michaela Špačková