Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč vzal Jiří Menzel roli v Hospodě? Třináctá komnata i největší skandál jeho života

26.02.2018
Proč vzal Jiří Menzel roli v Hospodě? Třináctá komnata i největší skandál jeho života

Foto: Bioscop

Popisek: Jiří Menzel. Nejaktuálnější snímek oscarového režiséra pochází z Šulíkova filmu Tlumočník, oceněného na letošním Berlinale, kde Menzel paradoxně ´jen´ hrál jednu ze dvou hlavních rolí...

Minulý týden se dožil osmdesáti let nejvýznamnější český filmový a divadelní režisér a také herec Jiří Menzel. Sloveso dožil je v tomto případě dosti důležité, protože stačilo málo a nemuselo tomu tak být. Koncem minulého roku totiž onemocněl vážnou nemocí a několik dní byl v ohrožení života. Naštěstí přežil a jeho stav se neustále zlepšuje. Vzhledem k tomu, že se stále léčí, však Jiří Menzel nekomunikuje s médii, a tak většina z nich jeho životní jubileum připomínala staršími rozhovory.

Jeden z nejzajímavějších odvysílal o víkendu Český rozhlas, i když byl natočen již před dvaceti lety. Jiří Menzel totiž redaktora Českého rozhlasu pozval na návštěvu k sobě domů a provázel ho svým originálním  podkrovním bytem s výhledem na celou Prahu. Jeho dominantou jsou knihovny na dlouhých chodbách s prosklenými stropy. Menzel se při zařizování bytu řídil radou svého tatínka, který mu vždy říkal, že nejkrásnější ozdobou zdí jsou knihy. Prozradil přitom, které má nejraději. K jeho oblíbeným spisovatelům patří kromě Bohumila Hrabala také čeští básníci. Geniální Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert a z těch současných Jiří Suchý.  Toho si Jiří Menzel velmi považuje a dokonce přečetl jednu z jeho básní. 

Luxus díky hospodě

Při zevrubné prohlídce bytu došlo i na luxusně zařízenou koupelnu. Hostitel se přiznal, že si ji mohl pořídit jenom díky natáčení známého komediálního seriálu televize Nova Hospoda. To, že v něm hrál jednu z hlavních rolí, typického hospodského štamgasta, popudilo mnoho jeho fanoušků i kritiků. Nebylo to ovšem zdaleka poprvé, co musel řešit vážné umělecké dilema a dát přednost pragmatickému uvažování před idealismem.  To se týkalo jeho podpisu Anticharty nebo natočení kontroverzního filmu Kdo hledá zlaté dno. V případě Hospody zkrátka potřeboval peníze, ale pochvaloval si, že díky roli psychiatra MUDr. Práška mohl říkat věci, které nebyly tak úplně hloupé. Horší to už bylo s faktem, že nemá rád pivo. A tak mu roli přepsali tak, že u stolu popíjel víno... 

Třináctá komnata

Jiří Menzel  byl  k sobě vždy velmi kritický. Často  o sobě říká, že je líný, zhýčkaný,  pohodlný a že je velký  sobec. Svoje názory byl ale nucen v životě několikrát přehodnotit. To se týká i jeho soukromí. Nikdy nechtěl mít děti, a tak si jeho o čtyřicet let mladší  žena Olga dítě pořídila na vlastní pěst. Dnes manželé vychovávají dvě holčičky, Annu Karolínu a Evu Marii, a ty jsou nyní nemocnému tatínkovi velkou oporou, i když  s matkou bydlí odděleně. Kvůli nemanželské dceři se  na režiséra zaměřil i bulvár, dokud nezjistil,  kdo je jejím biologickým otcem.

 

Největší skandál života

Největším skandálem jeho života se však stal jeho slavný kousek na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 1998 vypráskal přímo na jevišti vlastnoručně utrženým prutem producenta Jiřího Sirotka za to, že ho škaredě podrazil  v záležitosti, týkající se filmu Jak jsem obsluhoval anglického krále. Jiří Menzel na tuto nezapomenutelnou epizodu své kariéry zavzpomínal i při prohlídce svého bytu a dokonce ukázal onen proutek coby předmět doličný. Dodnes trvá na tom, že když na neetické chování chybí  paragrafy, musí přijít na řadu rákoska.

 

Čechy, Praha a buřt guláš

Na konci rozhovoru dostal Jiří Menzel několik otázek na téma „nej“. V odpovědích  například prozradil, že nejraději má Čechy, Prahu, knihy, Debussyho, Rudolfa Hrušínského, buřt guláš a limonádu. Za svůj největší umělecký úspěch považuje Pension pro svobodné pány. To, že jako sedmadvacetiletý získal Oscara za film Ostře sledované vlaky, ho nijak zvlášť nevzrušuje. Navíc se prý kolem této ceny tehdy nedělal takový cirkus jako dnes.

Vložil: Adéla Hofmanová