Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajná schůzka na Zbraslavi: Bradáčová, Šlachta, Moravec

12.07.2013
Tajná schůzka na Zbraslavi: Bradáčová, Šlachta, Moravec

Foto: Adam B. Bartoš

Popisek: Bradáčová, Šlachta a Moravec na Zbraslavi

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a moderátor České televize Václav Moravec. Tato trojice se ve čtvrtek sešla v jedné resturaci na pražské Zbraslavi.

O schůzce informoval redakci čtenář serveru Prvnizpravy.cz, který byl schůzky náhodně svědkem. Při obědě v restauraci U přístavu v Praze-Zbraslavi ho zaujalo, když u vedlejšího stolu rozpoznal žalobkyni Bradáčovou a ředitele ÚOOZ Šlachtu spolu s moderátorem ČT Moravcem. Skupina zřejmě sázela na to, že schůzka mimo Prahu zůstane veřejnosti utajena.

O čem se bude v neděli mluvit v OVM?

O čem byla řeč, není jasné, podle zdroje jen občas zazněla různá jména politiků (Kuba, Pospíšil). Trojice byla zabraná do rozhovoru natolik, že si ani nevšimla, když si ji zvědavý zákazník restaurace zvěčnil fotoaparátem. Na jedné z fotografií je Václav Moravec zachycen při pečlivém psaní zápisků...

Redakce oslovila Bradáčovou a Moravce s prosbou o komentář k obsahu schůzky. Moravec telefon nebral a na zaslanou sms zprávu dosud neodpověděl. Bradáčová se po vyslechnutí dotazu odmítla vyjádřit s odvoláním na předchozí texty autora, které považuje ve vztahu ke své osobě za nepravdivé - vadily jí konkrétně zmínky o jejím vztahu k USA, proto prý na další dotazy nebude odpovídat.

Je zpravodajství ČT objektivní?

Setkání je zajímavé hned z několika důvodů. Předně se zdá potvrzovat, že celá aféra  vedoucí k pádu Nečasovy vlády je jen mediálně uvařená "bramboračka", jak ji před časem nazval dnes už bývalý premiér Petr Nečas a že státní zástupci a policisté ve skutečnosti žádné důkazy v ruce nemají, jak už dlouhodobě upozorňuje zase spolupracovník exprezidenta Václava Klause Petr Hájek ve svých textech na webu Protiproud.cz. Celá kauza se proto odehrává hlavně v mediálním prostoru a je tedy třeba součinnosti Bradáčové a Šlachty na jedné a České televize představované Moravcem na druhé straně.

Právem pak také povstávají otazníky nad tím, do jaké míry může být zpravodajství ČT o kauze Nagyová a spol. objektivní, když si její moderátor dává dostaveníčka s jinak na slovo skoupými zástupci justice a policie.

Potvrzuje schůzka také to, na co opět Petr Hájek upozorňuje od počátku, když Bradáčovou jmenuje jako jednu z hlavních postav za celou aférou, třebaže ta se mediálně drží zkrátka a navenek vše probíhá v režii jejího kolegy, vrchního státního žalobce v Olomouci Ivo Ištvána? Hájek přitom o Bradáčové mluví jako o "americké spojce" a aféra podle něj slouží americkým zájmům - pád vlády měl zabránit tomu, aby Nečasův kabinet přiřknul zakázku na dostavbu Temelína česko-ruskému konsorciu, což prý po nedávné Nečasově návštěvě Moskvy hrozilo.

V USA jsem se účastnila jediné odborné stáže, a to v roce 2008

V té souvislosti se připomíná stáž Lenky Bradáčové v USA, na kterou se proto Prvnizpravy.cz nedávno přímo Bradáčové zeptaly.

"V USA jsem se účastnila jediné odborné stáže, a to v roce 2008 ve skupině složené ze dvou státních zástupců, dvou policistů a dvou zástupců nevládních organizací," uvedla Bradáčová pro Prvnizpravy.cz.

"Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda. Program nese název International Visitor Leadership Program of the United States Department of StateTransparency and Ethics in Democracy," vysvětlila. "Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce," uvedla také.

"Love story" Lenky a Roberta?

Konečně stojí za připomenutí už dříve médii zaznamenaná spekulace o intimním vztahu Bradáčové a Šlachty. Detektivové protikorupční policie totiž při jednom pátrání jako "vedlejší produkt" sledování náhodně zjistili, že v harrachovském luxusním apartmánu patřícím Bradáčové a jejímu manželovi Tomáši Hájkovi, se tehdy ještě jen šéfka Unie státních zástupců schází s šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou, který ji do Krkonoš doprovázel.

"Proto prý existují obavy, že hlídkující detektivové několikrát zabrousili i do sousedního okna a vytvořili několik kompromitujících snímků na ambiciózní návladní i známého lovce podvodníků. Snímky ale nikdy nikdo neviděl a sama Bradáčová prý vyloučila, že by její tlak na Martince pramenil právě z takových obav. ´To mohu absolutně vyloučit, nijak to nesouvisí,´ uvedla pro Týden. Šlachta se ke kauze nevyjádřil, protože byl služebně mimo kancelář," napsal před časem server ParlamentniListy.cz.

Podle některých médií právě existence těchto fotografií mohla stát křeslo šéfa protikorupční policie Tomáše Martince.

Fotografie ze Zbraslavi by nasvědčovaly, že mezi Bradáčovou a Šlachtou určitý vztah je. Podle jiných kuloárních informací ale Lenka Bradáčová udržuje poměr s dnes už bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, který ji do funkce vrchní státní zástupkyně v Praze jmenoval.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace