Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velké varování pro dnešek: Paralely s Únorem 1948. Kdo za to může?

25.02.2018
Velké varování pro dnešek: Paralely s Únorem 1948. Kdo za to může?

Foto: repro/tisk.cirkev.cz

Popisek: Historik Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.

I když se jeden z fatálních dějinných zvratů naší historie, únorový převrat v roce 1948, odehrál před sedmdesáti lety, dodnes se veřejnost ani odborníci neshodují na tom, co se vlastně stalo. Mnozí pamětníci tehdejších událostí již nežijí a mladší generace zase téměř neví, o co jde. Je to o to horší, že mezi dneškem a Únorem 1948 existuje nebezpečná podobnost.

Alarmující myšlenky pronesl historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd ČR v několika rozhovorech, které v poslední době poskytl. Převzetí moci komunisty, k němuž došlo před sedmdesáti lety, považuje za velké varování pro dnešek, protože v událostech, odehrávajících se v Únoru 1948 a v současnosti, spatřuje jisté paralely.

Vůbec jsme se nepoučili

Upozorňuje například, že demokratické strany opakují stejné chyby jako tehdy a veřejnost je pod vlivem silné propagandy: „Jsou tam některé momenty blízké tomu, co jsme zažívali a zažíváme v současnosti. Hovoříme-li o lživé propagandě, kterou používali komunisté v roce 1948, a samozřejmě i před Únorem a v ještě větší míře po něm, je to do jisté míry analogie s různými fake news, které se cíleně šíří, aby lidem zobrazovaly naprosto lživou realitu,“ řekl v rozhovoru pro denik.cz. Další paralelu vidí v neschopnosti demokratických stran účinně reagovat na komunistickou touhu po moci a najít společnou linku, aby se komunistům bránili. Navíc svým jednáním nahrávají, aby se veřejnost přiklonila k nedemokratickým způsobům řešení. „Vůbec se nepoučili,“ postěžoval si v závažném interview s Pavlem Štruncem na serveru info.cz.

Žijí v bublině?

Demokratické strany prý žijí v jakési bublině a příliš se nezabývají vážnými problémy, jimž čelí lidé v některých regionech, zatímco například prezident Zeman dokázal dát v předvolební kampani najevo velkou míru empatie. A chybou také je, že se demokratické strany nedokážou domluvit na vládě s vítězným hnutím ANO. Jejich požadavek, aby v čele vlády nestála trestně stíhaná osoba, velká část veřejnosti nevnímá jako principální záležitost, protože ji trápí podstatnější problémy. A je jí v zásadě jedno, zda zde nakonec opět bude vláda jedné strany.

Gottwald se nemýlil

O tom, jak dalece jsou názory Jaroslava Šebka opodstatněné a jak usilovná je stále komunistická propaganda, nejlépe svědčí web Komunistické strany Čech a Moravy. Na titulní, rudé straně nechybí velká hvězda a fotografie z únorové demonstrace lidu v roce 1948, včetně rubriky, nazvané Únor 1948: fakta, dokumenty, očitá svědectví. Nechybí zde například adorace osoby Klementa Gottwalda s pomocí citátů tehdejších politiků i dalších aktérů té doby včetně Jana Masaryka. Další příspěvek zase zpochybňuje, že byl Jan Masaryk zavražděn. Za pozornost rovněž stojí výběr z citátů samotného Klementa Gottwalda: „Máme, soudruzi, těžkou situaci dnes a ještě i po sjezdu budeme mít situace, které budou daleko horší. Já pevně věřím, že jádro strany tuto krizi překoná. Buržoazie se marně raduje, když myslí, že československé komunistické straně je odzvoněno.“ Historie mu dala zapravdu.

Pozor, změna?

Ještě mrazivější je jeho další výrok z roku 1929: „Odsuzujete do kriminálu dělníka, který ukradl housku, ale celá vaše vládní společnost je složena ze stran, které stát okradly o miliardy… Štvete daňového exekutora na domkáře a malého živnostníka pro nezaplacení několika korun daně, ale podle týchž svých zákonů snižujete a odepisujete stamiliony daní fabrikantům a velkostatkářům.“ I tato jeho slova jsou dnes bohužel stále velmi aktuální. Liší se pouze v tom, že tentokrát jsou komunističtí soudruzi ochotni se s fabrikanty a velkostatkáři spojit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace