Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ač královna, musela stále jen poslouchat. Když se pak utrhla ze řetězu, skončilo to tragédií. Tajnosti slavných

24.02.2018
Ač královna, musela stále jen poslouchat. Když se pak utrhla ze řetězu, skončilo to tragédií. Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv NDB

Popisek: Hana Mašková

Chodila s Jiřím Štaidlem, vídala se s Gottem… Jejími trumfy byly krása, elegance, noblesa a mimořádné výkony a národ ji zbožňoval. Jenže musela celý život někoho poslouchat, svobodná se prý cítila pouze za volantem.

„Když halou doznívají poslední tóny Smetanovy Vltavy a Hanka roztáčí závěrečnou piruetu, už nikdo nepochybuje, že na ledové ploše vidí novou mistryni Evropy,“ říkali sportovní komentátoři při největším úspěchu nezapomenutelné Hany Maškové v roce 1968 ve švédském Västeräs. Osudnou se jí stala láska k rychlým kolům. Nezvládnutá zatáčka a střet s kamiónem ji ve Francii připravily 31. března 1972 o život v pouhých dvaadvaceti letech. Poslední místo k odpočinku nalezla na vyšehradském hřbitově, její hrob zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy.

Dětství plné povinností

Narodila se 26. září 1949 v Praze kuchařce a číšníkovi a dětství trávila mezi ostatními dětmi, batolícími se na ledě na Štvanici, na které bedlivě dohlížel Karel Glogar. Poté se dostala do rukou trenéra Jaroslava Sadílka, aby se jí nakonec těsně před mistrovstvím Evropy v roce 1963 v Budapešti ujala trenérka Míla Nováková. Za Hančiným úspěchem se skrývala těžko představitelná dřina. Na tréninky vstávala ve čtyři ráno, ve škole musela excelovat, jinak by jí nepovolili individuální plán. A aby toho nebylo málo, ještě se učila hrát na klavír a do hodin němčiny. A tak zatímco se kamarádky bavily a pomalu začaly pokukovat po chlapcích, Hanka znala jen povinnosti. Odříkání ale přineslo triumfy, které ji vynesly mezi světové královny ledu. Československo začala pravidelně reprezentovat již ve čtrnácti letech a o pět let později ji čekal životní úspěch – stala se mistryní Evropy ve Västeräs a z olympiády i z mistrovství světa přivezla bronzové medaile.

Láska ji vyčerpávala

Pak konečně našla i velkou první lásku – na koncertu Karla Gotta v roce 1968 se seznámila s textařem Jiřím Štaidlem. Právě díky ní se známý bohém a bouřlivák poněkud uklidnil a ochotně ji prováděl pražskými nočními podniky. Hančina maminka to nesla velmi těžce, prý chtěla dceru pouze pro sebe. Trenérka Míla Nováková jí to na jednu stranu přála, na druhou se ale únava z divokých nočních tahů často projevovala na Hančině výkonu při tréninku. Nehledě na to, že Štaidl nebyl žádné neviňátko a svoji krásnou brunetku často trápil. Přesto jí ale Hanka připadala alespoň na počátku vztahu šťastná.

Psychicky na dně

V roce 1968 se Hanka stala jedním ze symbolů národa podobně jako gymnastka Věra Čáslavská, atleti Dana a Emil Zátopkovi či hokejoví reprezentanti, kteří na mezinárodních mistrovstvích dávali pořádně na frak nenáviděným Rusům. Jenže na Hanku se na ledě lepila smůla, která vyvrcholila naraženou kostrčí po nevydařeném trojitém rittbergeru při exhibici ve švýcarském Winterthuru. Mnohem horší než fyzická bolest ale bylo psychické vyčerpání. Všichni od ní očekávali výkony, jenže Štaidlův bohémský přístup k životu a tvrdou disciplínu sportovkyně prostě nebylo možné sladit dohromady. Navenek se sice Hanka usmívala, v duši ale sváděla zoufalý boj, který v roce 1969 vyvrcholil pokusem o sebevraždu. Hanka si vzala větší množství prášků na spaní a v nemocnici jí pak museli vypumpovat žaludek. Blížilo se mistrovství světa. Zasáhnout musel psychiatr. Na jeho doporučení strávila Hanka týden v Krkonoších po boku milovaného Jiřího. Matka samozřejmě chtěla jet také, ale nesměla.

Konec slávy na dně jezera

Na jedné exhibici přišlo i zranění v podobě naražených zad. Z mistrovství světa v Colorado Springs odstoupila oficiálně kvůli horečce, ve skutečnosti prý ale byla psychicky vyřízená. Vzápětí se rozhodla ukončit amatérskou závodní kariéru a přestoupit do profesionální lední revue. Hančiny brusle na povinné cviky zřejmě dodnes leží na dně coloradského jezera, kam je hodila v přítomnosti jediného svědka, paní Míly. Čeští fanoušci jí vyčítali, že zradila ideály sportu a přidala se k „západním profesionálům“. Bylo jí to líto. A stejně těžce nesla rozchod s Jiřím Štaidlem, který našel zalíbení v plavovlasé lyžařské reprezentantce Ivaně Zelníčkové, později první manželce současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hvězda lední revue

V roce 1969 nastoupila do světově známé lední revue Holiday on Ice, s níž se představila i svým fanouškům v Praze. Nejprve pracovala ve Spojených státech, poté se přestěhovala do Rakouska. Zpočátku se cítila spokojená, konečně měla čas nejen na krasobruslení, ale také na spoustu jiných, pro většinu lidí úplně běžných zálib. Její láska se Štaidlem kvetla a zdálo se, že se i Hanka konečně znovu dostává do psychické kondice. Časem jí ale vystoupení v lední revui začala připadat úmorná a počítala s tím, že po dvou letech skončí. Angažmá jí ale přineslo do života to, o čem dříve jen tajně snila – finanční nezávislost a osobní svobodu. Přísná maminka totiž zůstala v Praze, takže ji mohla kontrolovat pouze po telefonu. Ke konci roku 1971 si našla nového přítele. Podle některých pramenů jím byl bohatý Němec, podle jiných Francouz.

Svoboda za cenu nejvyšší

Po celý život vlastně musela neustále někoho poslouchat. Zatímco vrstevníci si užívali, ona už měla po krk náročných povinností. A hlavně neustálého dozoru. Jediné místo, kde se mohla cítit opravdu volná, bylo za volantem. Milovala rychlou jízdu, o peníze neměla nouzi, a tak si pořídila luxusní auto. A jedna taková šílená jízda se jí stala osudnou. Po večírku s francouzskými kamarády se s kolegyní z revue Květou Celflovou rozhodla vyrazit ještě v noci na místo dalšího vystoupení. A aby toho nebylo málo, zastavila stopaři. Kromě krasobruslařek a mladého vojáka byl ve voze i Hančin pes. Nezvládla však řízení a narazila do kamionu. Stopař a pes zemřeli na místě, Hanka ještě zoufale bojovala pár minut o život v sanitce a zemřela při převozu ve velkých bolestech. Kolegyně Květa přežila jako jediná. Později prodělala asi šest operací a několik plastik. Když se celý národ dozvěděl o tragédii z rozhlasu, bylo právě Velikonoční pondělí, 31. března 1972. Za půldruhého roku zahynul při těžké autonehodě i Jiří Štaidl, který pil stále víc a prohlašoval, že ho život bez Hanky už netěší.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská