Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není vyhráno. Olga Menzelová poprvé o manželovi v nemocnici, popsala i rodinu se dvěma otci

20.02.2018
Není vyhráno. Olga Menzelová poprvé o manželovi v nemocnici, popsala i rodinu se dvěma otci

Foto: Facebook / Ondřej Pýcha

Popisek: Olga Menzelová

Oscarový režisér Jiří Menzel onemocněl ke konci roku meningitidou. O tom, jak bojoval o život a o své netypické rodině vyprávěla v magazínu Ona Dnes jeho manželka Olga Kelymanová Menzelová. Většinu rozhovoru ale zabralo téma jejích netradičních rodinných vztahů; ke zdravotnímu stavu manžela se vyjádřila jen krátce. „Ještě asi není vyhráno,“ okomentovala to chápavě redaktorka MF Dnes, který interview pořídila.

Podle Olgy Menzelové je meningitida už vyléčená: „Už je ze všeho vyléčen, jen musí nabrat sílu. A on se skutečně snaží a velmi bojuje. Jsou to hlavně naše holky, které ho drží a motivují,“ prohlásila Olga Menzelová. Meningoka většinou chytí děti nebo dospívající, u staršího člověka je nákaza velmi neobvyklá: „Můžu se jen domnívat, že Jirka chytil meningoka nejspíš z klimatizace někde v letadle, když v Košicích připravoval operu Falstaff. Lékaři ho léčili silnými antibiotiky. K tomu dostal ještě zánět středouší, který mu operovali,“ popsala jeho zdravotní stav Olga Menzelová v magazínu MF Dnes. 

Jezdí za ním denně do nemocnice

Olga Menzelová při svém muži oddaně stojí: „Od 20. listopadu, kdy se to Jirkovi stalo, jezdím každý den do nemocnice. Někdy i dvakrát denně. Snažím se návštěvy skloubit s péčí o dcery a svojí prací. Naštěstí mi velmi pomáhá moje maminka, Aniččin tatínek a spousta přátel, kteří nabídli praktickou pomoc, třeba s hlídáním holek,“ hovoří Olga Menzelová o svých dcerách. Rodina Olgy Menzelové je tak trochu záhadná a hodně netypická. Zatímco otcem první holčičky je režisér Jaroslav Brabec, k otcovství té druhé se přihlásil právě Menzel. Jiří Menzel totiž původně děti nechtěl, cítil se na ně starý, nyní je mu to prý líto, k holčičkám totiž přilnul: „Dřív si myslel, že by ho potomci omezovali. Ale všechno má svůj smysl a čas. Měli jsme zase možnost procestovat celý svět, to by s dětmi šlo jen těžko,“ uvedla Olga Menzelová. 

Oba tatínci museli potlačit své ego

Jiří Menzel se o holčičky aktivně stará a i přes zvláštní rodinné vztahy zde prý panuje harmonie: „Samozřejmě jsme si všichni tři prošli obtížným obdobím, ale mám velké štěstí, že oba otcové nakonec dokázali v zájmu dětí potlačit svoje ega. Jirka přistupuje k oběma dcerám stejně a Aničku bezmezně miluje. A totéž Jaroslav, kterého by nenapadlo vzít třeba do zoologické zahrady jenom Aničku. Pro mě je důležité, že holky vyrůstají v harmonické rodině, jakkoliv je netypická,“ přiznala Olga Menzelová v magazínu.

Žije jen s dcerami

Olga nežije ani s jedním z mužů, domácnost sdílí se svými dcerami: „Každý vztah má svoje fáze a teď žiju jen s holkami. Oběma nám to vyhovuje a myslím, že jsme v kontaktu častěji, než kdybychom bydleli spolu. Jirka potřebuje klid na práci, aby mohl psát a dál tvořit. No a já, dvě děti a pes ten klid zrovna nepředstavujeme. Jirka z legrace říká, že z nás má dvojí radost. Když přijedeme a pak když odjedeme,“ popisuje netradiční rodinný model Olga Menzelová. 

Na Jirku jsem hrdá

O mnoho let staršího režiséra Olga stále uctívá: „Jsem na Jirku nesmírně hrdá. Obdivuju ho za to, co všechno dokázal, a těší mě, že jsem jeho součástí. I ve světě jsem zažila, že ho poznali a zastavili na ulici. Dokonce v Indii ho oslovovali lidé s tím, že znají jeho filmy a líbí se jim. Vždyť Ostře sledované vlaky, za které dostal před padesáti lety Oscara, byly zařazeny mezi sto nejlepších filmů světa. Na druhé straně jsem vždycky měla svoji práci a byla na Jiřím finančně nezávislá. A to člověku dá sebevědomí právě v tomto postoji,“ svěřila se v magazínu MF Dnes.

  

Filmová producentka i pořadatelka výstav

Olga se původně jmenovala Kelymanová, letos oslavila oslňující blondýna s hollywoodským úsměvem 40. narozeniny, zub času se na ní ale neprojevuje. Možná i kvůli tomu, že je duší stále sportovkyně. Hrála tenis, dělala atletiku, lyžovala. Olga pochází z Písku, ale ve 14 letech odešla na sportovní gymnázium do Českých Budějovic.

 

Poté, co poznala Jiřího Menzela, přišel ale zcela jiný svět, a to svět filmu a divadla. Olga se prosadila coby filmová producentka, zastupovala také operní pěvkyni Andreu Kalivodovou, pořádala výstavy, naposledy třeba 15 nasvícených panelů na Václavském náměstí, které se týkaly právě historie tohoto důležitého místa. 

Vložil: Michaela Špačková