Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Ester jsou krátký! Zlatá Ledecká a... trapné průšvihy veřejnoprávních ČRo a ČT

17.02.2018
Na Ester jsou krátký! Zlatá Ledecká a... trapné průšvihy veřejnoprávních ČRo a ČT

Foto: Facebook

Popisek: Ester Ledecká: Stejně jako trenéři její táta Janek věděl, že Ester, dvojnásobná mistryně světa ve snowboardingu, už v tréninku Super-G na olympiádě jezdila výborně. Srovnání měla například s Rakušankami. „Buď s nimi jela stejně, nebo jim občas nandala. My jsme věděli, že je ve velký formě. Ondra s Tomášem (trenéři Bankovi) to nechtěli nikde říkat a dobře udělali,“ řekl Ledecký.

Česko má svou zlatou pohádku, kterou mu dopřála Ester Ledecká. Ta dokázala v Super G porazit ty největší světové šampionky. To bychom ale nebyli my, Češi, abychom si tuhle pohádku nějak nepokazili.

Ester zajela životní jízdu, zvítězila o setinu sekundy, krátce po dojetí bylo vidět, že tomu, že je první, sama nevěří, což později přiznala. Přesto z toho bylo zlato. Nepříliš dobře se k Ester postavila Česká televize. Ta totiž za prvé - tento závod nedávala v přímém přenosu, což na Facebooku bratr Ester Jonáš velmi nelibě  a v prvním rozčílení i velmi drsně okomentoval. Upřímně, má pravdu, co myslíte? A to i kdyby z toho nebylo zlato…

 

Publicista Miloš Čermák, jinak velmi distinguovaný novinář, k tomu poznamenal: Celkem fér připomínka. Na facebookové stránce ČT sport.

Jinde se mohli vyřvat z hlasivek 

Za druhé pak, zvláštní byl také způsob, kterým by závod komentovaný. Pokud jste se na něj na internetu dívali, nemohlo vám uniknout, že Petr Vichnar a Lucie Pešanová, bývalá česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování, závod na začátku příliš neprožívají. 

Zejména Lucie Pešanová si u Ester všímala hlavně chyb, které se jí během jízdy „podařily“, méně už toho, že mezičasy Ester jsou naprosto skvělé. Nešlo se ubránit dojmu, že oba Ester příliš nevěřili a tím, že jede na vítězství, se příliš nevzrušovali, nebo spíše, dost amatérsky si toho nepovšimli. Zato to zaregistroval známý novinář a stand up komik Luděk Staněk: „Chápu, že komentování je těžká disciplína, takže neřeším všechny ty ´línie´ a ´cenné desetiny´ a spoustu dalších frází a otravností. Ok, tak to je. Ale srovnání komentářů jízdy Ledecké v ČT a na Eurosportu je fakt šílený. Schválně si je zkuste pustit, a myslete na to, že to bude kus audiovize, který se bude pouštět dokola dalších dvacet let. Co byste poslouchali raději - dva lidi, kterým dojde, co se jede, asi 10 sekund před cílem a do té doby jen sledují chyby (takže nevidí, že jede na vítězství a na mezičasech je Top3), nebo toho chlapa, co se tam může vyřvat z hlasivek (i když ty chyby vidí taky)?“ 

Nemluví s ČRo, jak si to ta Ester může dovolit? 

Ani Český rozhlas tak nějak nevychází s čistým štítem: Ještě před závodem vyšel článek novináře Miroslava Bureše, který vyjadřoval svůj nesouhlas ohledně toho, že si Ester dovolila párkrát nemluvit s novináři, například na letišti. Zde se totiž omluvila, že nechce chytit virózu. 

V článku se doslova píše, že Ester nekomunikuje, což je prý její povinnost a vlastně drzost, když odmítla hovořit s Burešem, což je ve světě sportovní žurnalistiky eso, jak ostatně sám poznamenal: „Jako novinář jsem od roku 1993 byl opravdu na mnoha velkých sportovních akcích a mohl tam vidět takové borce jako Jan Železný, Jaromír Jágr, Tomáš Dvořák ale třeba Usain Bolt a další a další, kteří na rozdíl od Ester Ledecké toho ve sportu opravdu hodně dokázali.“

 

Což zase zarazilo jiné, třeba hudebního publicistu, moderátora Rádia 1 Tondu Kocábka: „Autor má zjevně pocit, že to té Ledecké ´nandal´. A že takhle má ta novinářská práce vypadat. Ta arogance, s jakou se domáhá toho, že s ním každý sportovec musí mluvit, mystifikace, že on o něm nemůže psát, když s ním dotyčný nemluví, a ani to nemá kde opsat, je opravdu roztomilá.... Jak si to může dovolit - vždyť s ním mluvil i Jágr a Bolt! Resumé za mě - víc takových Ledeckých a méně podobných autorů, kteří píšou takovéhle povýšené texty.“ 

A rezumé za Krajské listy.cz: Ester, jsi hvězda! Ester, jsi Super Woman STR! Díky za to zlato a kéž ti tvé superschopnosti vydrží! (A ČRo a ČT ať jde třeba do... Prčic.) Svůj další závod, tentokrát na snowboardu, jede totiž Ester Ledecká už za týden a tentokráte je favoritka. 

Vložil: Michaela Špačková