Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Ester jsou krátký! Zlatá Ledecká a... trapné průšvihy veřejnoprávních ČRo a ČT

17.02.2018
Na Ester jsou krátký! Zlatá Ledecká a... trapné průšvihy veřejnoprávních ČRo a ČT

Foto: Facebook

Popisek: Ester Ledecká: Stejně jako trenéři její táta Janek věděl, že Ester, dvojnásobná mistryně světa ve snowboardingu, už v tréninku Super-G na olympiádě jezdila výborně. Srovnání měla například s Rakušankami. „Buď s nimi jela stejně, nebo jim občas nandala. My jsme věděli, že je ve velký formě. Ondra s Tomášem (trenéři Bankovi) to nechtěli nikde říkat a dobře udělali,“ řekl Ledecký.

Česko má svou zlatou pohádku, kterou mu dopřála Ester Ledecká. Ta dokázala v Super G porazit ty největší světové šampionky. To bychom ale nebyli my, Češi, abychom si tuhle pohádku nějak nepokazili.

Ester zajela životní jízdu, zvítězila o setinu sekundy, krátce po dojetí bylo vidět, že tomu, že je první, sama nevěří, což později přiznala. Přesto z toho bylo zlato. Nepříliš dobře se k Ester postavila Česká televize. Ta totiž za prvé - tento závod nedávala v přímém přenosu, což na Facebooku bratr Ester Jonáš velmi nelibě  a v prvním rozčílení i velmi drsně okomentoval. Upřímně, má pravdu, co myslíte? A to i kdyby z toho nebylo zlato…

 

Publicista Miloš Čermák, jinak velmi distinguovaný novinář, k tomu poznamenal: Celkem fér připomínka. Na facebookové stránce ČT sport.

Jinde se mohli vyřvat z hlasivek 

Za druhé pak, zvláštní byl také způsob, kterým by závod komentovaný. Pokud jste se na něj na internetu dívali, nemohlo vám uniknout, že Petr Vichnar a Lucie Pešanová, bývalá česká reprezentantka ve sjezdovém lyžování, závod na začátku příliš neprožívají. 

Zejména Lucie Pešanová si u Ester všímala hlavně chyb, které se jí během jízdy „podařily“, méně už toho, že mezičasy Ester jsou naprosto skvělé. Nešlo se ubránit dojmu, že oba Ester příliš nevěřili a tím, že jede na vítězství, se příliš nevzrušovali, nebo spíše, dost amatérsky si toho nepovšimli. Zato to zaregistroval známý novinář a stand up komik Luděk Staněk: „Chápu, že komentování je těžká disciplína, takže neřeším všechny ty ´línie´ a ´cenné desetiny´ a spoustu dalších frází a otravností. Ok, tak to je. Ale srovnání komentářů jízdy Ledecké v ČT a na Eurosportu je fakt šílený. Schválně si je zkuste pustit, a myslete na to, že to bude kus audiovize, který se bude pouštět dokola dalších dvacet let. Co byste poslouchali raději - dva lidi, kterým dojde, co se jede, asi 10 sekund před cílem a do té doby jen sledují chyby (takže nevidí, že jede na vítězství a na mezičasech je Top3), nebo toho chlapa, co se tam může vyřvat z hlasivek (i když ty chyby vidí taky)?“ 

Nemluví s ČRo, jak si to ta Ester může dovolit? 

Ani Český rozhlas tak nějak nevychází s čistým štítem: Ještě před závodem vyšel článek novináře Miroslava Bureše, který vyjadřoval svůj nesouhlas ohledně toho, že si Ester dovolila párkrát nemluvit s novináři, například na letišti. Zde se totiž omluvila, že nechce chytit virózu. 

V článku se doslova píše, že Ester nekomunikuje, což je prý její povinnost a vlastně drzost, když odmítla hovořit s Burešem, což je ve světě sportovní žurnalistiky eso, jak ostatně sám poznamenal: „Jako novinář jsem od roku 1993 byl opravdu na mnoha velkých sportovních akcích a mohl tam vidět takové borce jako Jan Železný, Jaromír Jágr, Tomáš Dvořák ale třeba Usain Bolt a další a další, kteří na rozdíl od Ester Ledecké toho ve sportu opravdu hodně dokázali.“

 

Což zase zarazilo jiné, třeba hudebního publicistu, moderátora Rádia 1 Tondu Kocábka: „Autor má zjevně pocit, že to té Ledecké ´nandal´. A že takhle má ta novinářská práce vypadat. Ta arogance, s jakou se domáhá toho, že s ním každý sportovec musí mluvit, mystifikace, že on o něm nemůže psát, když s ním dotyčný nemluví, a ani to nemá kde opsat, je opravdu roztomilá.... Jak si to může dovolit - vždyť s ním mluvil i Jágr a Bolt! Resumé za mě - víc takových Ledeckých a méně podobných autorů, kteří píšou takovéhle povýšené texty.“ 

A rezumé za Krajské listy.cz: Ester, jsi hvězda! Ester, jsi Super Woman STR! Díky za to zlato a kéž ti tvé superschopnosti vydrží! (A ČRo a ČT ať jde třeba do... Prčic.) Svůj další závod, tentokrát na snowboardu, jede totiž Ester Ledecká už za týden a tentokráte je favoritka. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace