Komu a čemu věří Češi nejvíce? A jsou to dobré, nebo špatné zprávy? Návod zní, číst obráceně
19.02.2018
Foto: TV Prima
Popisek: Andrej Babiš: 56% lidí mu nevěří
Nekonečná tragikomedie české politiky má další pokračování. Nejvíce usvědčení lháři, kteří se nebojí při lhaní zneužít ani vlastní rodinu, figurují na seznamu politiků, jimž Češi věří nejvíce. Na první pohled je to deprimující zjištění, ale na aktuální výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění lze pohlížet i z druhé strany. Je sice pravda, že lidé věří nejvíce Andreji Babišovi a Tomio Okamurovi, ale jejich obliba stále klesá a podstatně více lidí jim nevěří.
Tak například šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi sice věří 37% dotázaných, ale 56% mu nevěří, tedy více než polovina. Navíc z posledních výzkumů vyplývá, že jeho obliba stále klesá. Od roku 2014 se snížila z původních 59% na nynějších 37%. Výzkum se navíc konal předtím, než byl zveřejněn rozsudek bratislavského soudu, podle nějž se Babišovi nepodařilo vyvrátit, že byl agentem StB. Ještě hůře skončil Tomio Okamura (SPD), jemuž věří 33% respondentů, ale 58% nikoliv a důvěra v něj se u voličů propadla vůbec nejvíce. Další politik, jemuž lidé podstatně více nevěří, než věří, je Milan Chovanec (ČSSD) a to v poměru 21% : 58%. Ani u jednoho stranického lídra tak nepřevážila důvěra nad nedůvěrou, což je skutečně na pováženou. Podle politologů je další výzkum důkazem toho, že v Česku schází na politické céně silné a důvěryhodné osobnosti.
Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění
Největší důvěru mají vědci a policisté
A více než domácím politikům věří lidé podstatně více vědcům (80%), sportovcům (50%), bankéřům, ekonomickým analytikům, novinářům a dokonce také youtuberům. Tato zjištění přinesl výzkum CVVM koncem loňského roku.
Velmi pozitivní zprávou však je spokojenost obyvatel s činností policie, které věří kolem 70% z nich. Díky ní má nyní 86% lidí také pocit bezpečnosti. Zato dvě třetiny dotázaných považují za velkou hrozbu teroristické skupiny či jednotlivce. Zhruba polovina národa se pak obává mezinárodního organizovaného zločinu a uprchlíků i radikálních náboženských hnutí. A kolem 25% populace má strach z levicových či pravicových extrémistů a cizích zpravodajských služeb či cizinců, žijících v naší zemi. Přesto všechno u tří čtvrtin Čechů převažuje optimistické vnímání budoucnosti, poněkud menší ovšem je, pokud uvažují o perspektivách celé Evropy či světa.
Vložil: Adéla Hofmanová