Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko bude i po Czexitu. Otázka je, jak moc špatně se mu bude dařit. Říká... eurohujer to není

18.02.2018
Česko bude i po Czexitu. Otázka je, jak moc špatně se mu bude dařit. Říká... eurohujer to není

Autor: Facebook

Popisek: Radek Špicar: Jedna ze tří fotek na jeho oficiálním profilu. O čem vypovídá, že na jedné jede v hummeru, na druhé chodí po žhavém uhlí, teprve ta třetí je ´normální´; naleznete ji v článku...

Pavel Štrunc ve svém diskusním pořadu pro Info.cz hostil Radka Špicara, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy pro hospodářskou politiku a ředitele Aspen Institute Prague. Bývalého náměstka místopředsedy vlády pro ekonomiku a později člena managementu ŠkodaAuto. Člověka, který se pohyboval na špičce byznysu. A o čem byla řeč? O Czexitu. O otázce, která v poslední době rozhýbala zatuchlé vody českých médií.

Radek Špicar není „eurohujer“. Ani vzdáleně. Stačí si prohlédnout jeho facebookový nebo twitterový účet. Více než polovina příspěvků je k Evropské unii kritická. Přesto Radek Špicar pro Info.cz řekl, že výhody našeho členství v Evropské unii dramaticky převyšují nevýhody. Čím? Už jen tím, že 84 % exportu jde do vnitřního trhu Evropské unie. A je důležité, upozornil Špicar, že unie se stará o své státy, upřednostňuje je před podniky mimounijními.

Jaké by měl důsledky Czexit

Radek Špicar pro Info.cz uvedl, že jsme třetí nejotevřenější ekonomika na světě. A Czexit by nás ekonomicky nesmírně poškodil. Byly by ohrožené stovky tisíc pracovních míst, reálně by od nás, obzvláště při tvrdém Czexitu, odešly desítky investorů. „My, lidé pohybující se kolem průmyslu, se na věci koukáme pragmaticky, nemusíme nikoho o ničem přesvědčovat, nejsme politici, nestavíme na ideologii, když se Evropské unii něco nepovede, tak my to zaplatíme, my máme velmi střízlivý pohled na Evropskou unii, ale právě přes ty nedostatky, které my cítíme nejvíc z celé společnosti, jsme bytostně přesvědčeni, že výhody našeho členství v Evropské unii dramaticky převyšují nevýhody,“ řekl pro Info.cz Radek Špicar.

Průmysl 4.0 a Czexit

S nastupující érou Průmyslu 4.0, která Českou republiku zasáhne skutečně citelně, investoři samozřejmě budou posuzovat i nálady vůči Evropské unii, uvádí Špicar pro Info.cz. Pokud by nálady tíhly k vyvolání Czexitu, investoři od svých plánů na digitalizaci a robotizaci průmyslu odstoupí. Protože Průmysl 4.0 by znamenal investice ve výši mnoha miliard eur, které by tekly do naší republiky. Radek Špicar upozornil, že investice do státu, kde by probíhaly vážné tendence o vystoupení z Evropské unie, by byly zastavené.

My nemáme vliv na dění v Unii

Radek Špicar podobné věty neslyší rád. Jako příklad dal pro Info.cz dvojí kvalitu potravin. To je přesně téma Visegrádské skupiny, do které patříme. Toto téma jsme v Evropské unii otevřely a nyní o něm jedná celá Evropská unie. Kdybychom byli vně unie, nemáme šanci cokoliv na věci změnit. Protože bychom neměli politickou sílu cokoliv v unii prosadit. Kdybychom byli mimo unii, jen platíme za přístup na společný trh a nemůžeme nic ovlivnit. Ač bychom museli přijímat všechny směrnice a direktivy Evropské unie stejně jako Norsko.

„Evropská unie je, kromě jiného, od toho, aby vysvětlovala velkým státům, které si v minulosti velmi tvrdě chránily své trhy, aby pomáhaly svým výrobcům a komplikovaly život exportérům,j jako jsme my, tak aby to nedělaly. Takže nám Evropská unie otvírá půlmiliardový trh na kterém my jsme schopni úspěšně nabízet a prodávat naše zboží a služby, ale my jsme to brali 20 let jako naprostou samozřejmost,“ řekl Radek Špicar pro Info.cz.

Co dělat?

Musí se vysvětlovat, ukazovat. Značná část kritik a obav vyplývá z neznalostí, jak Evropská unie funguje, říká Špicar pro Info.cz. Před referendem o vstupu do Evropské unii Radek Špicar se svými přáteli objížděl republiku a vysvětloval výhody vstupu. Přesvědčoval lidi o výhodách. A nyní získává pocit, že by si měl kolečko po republice zase zopakovat. Protože informovanost o Evropské unii je malá. A i proto se tak daří různým novinářům, kvůli nimž začínají mediálně převažovat negativa Evropské unie. Vyrazit se musí vlastně už teď, kdy vznikla diskuse o Czexitu.

Co bychom měli řešit namísto planých diskusí o Czexitu

Jsme levná ekonomika a to je strašný problém, řekl pro Info.cz Radek Špicar. My jsme subdodavatelská ekonomika. Finální dodejce má vysokou marži, tím je například Německo. My máme malou malou marži v jednotkách procent. A to musíme změnit, to musíme prosadit jako politické téma. Dalším problém je podle Špicara to, že nevlastníme svou ekonomiku, značná část peněz od nás odchází, s tím je třeba něco dělat, ne se unavovat debatami o Czexitu. Jsme zemí s levnou pracovní sílou. I to je, podle Špicara, téma, které máme politicky otevřít a řešit.

„V jakémkoliv scénáři bychom si ekonomicky ublížili, a to nevím, jestli je dvakrát šťastné, jestli zrovna to potřebujeme, spíš si myslím, že bychom měli pracovat na tom, abychom doháněli západní Evropu více nežli tomu bylo doposud zvykem, na to bychom se měli zaměřit a ne si podrážet nohy něčím takovým, jako je možný odchod České republiky z Evropské unie,“ řekl Radek Špicar pro Info.cz.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace