Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdy umře Zeman? Komentář Štěpána Chába

komentář 16.02.2018
Kdy umře Zeman? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Miloš Zeman sleduje své volební vítězství

Vyrojil se nový web. Jmenuje se kdyumrezeman.cz. Smyslem webu je soutěž o to, kdo nejlépe tipne, kdy Miloš Zeman zemře. Výhra pro nejlepšího tipaře bude dobrý pocit, jak uvádí web. Dobrý pocit z toho, že zemře člověk. A že mu to přejeme. A že se na to těšíme. A že zítra je pozdě. No, potěš Pánbu, to je chucpe nejvyššího řádu.

Politická diskuse, vyjadřování názorů, hledání smírných cest. To je tvůrcům, a tipujícím, cizí. Oni buransky a hulvátsky lpí na jediném, na tom, aby jejich deziluze z demokracie vyřešila smrt. Přej a budiž ti přáno, dalo by se říci.

Kdyumrehavel.cz

Václav Havel na postu prezidenta republiky půl svého funkčního období prostonal. Proležel v nemocnici, prospal na operačním stole. A ať jsem hledal, jak jsem hledal, jeho politická opozice, a že jí bylo, neklesla k tomu, aby veřejnost nabádala k tipování, kdy Havel zemře. Přát smrt se tak nějak neslučuje se všeobecně přijatými pravidly chování. Jsme kulturní, přeci, vychovaní, slušní. O politice se přeme, vyjadřujeme své postoje, ale oponentovi smrt nepřejeme. Nevím, učivo mateřské školky? Nebo učivo batolete? Nemůžeš dělal au zviřátku. Nemůžeš dělat au holčičce. Nemůžeš dělat tak nějak všeobecně au nikomu a ničemu. A tvůrci webu dělají au Zemanovi a společnosti. Mělo by se jim udělat tytyty a nabacat na zadek. Pak přebalit, protože jiného, než hloupoučkého postoje, se od nich očividně nedočkáme.

A nekončí to jen u webu kdyumrezeman.cz. Za celou dobu Zemanova funkčního období Facebookem proběhlo několik výzev k účasti na akci „pohřeb Miloše Zemana“ nebo „těšíme se na smrt Miloše Zemana“. Pominu-li směšnou facebookovou skupinu „Miloš Zeman není mým prezidentem“ a její různé následovníky. Miloš Zeman není vyzýván ke změně své politiky, není vyzýván k diskusi, je vyzýván k tomu, aby prostě umřel. To je ten pravý kolotoč malosti a ubohosti ducha, který je všeobecně přijatý pod pojmem „pražská kavárna“.

Kuřák Havel, kuřák Zeman

Havel byl kuřák a nikomu to nepřekáželo. Zeman je kuřák, vadí to každému. Havel velmi rád holdoval alkoholu, bylo to bez poznámek opozice. Zeman je opozicí označován za alkoholika. Havel byl sotva schopný vykonávat skrze svůj zdravotní stav prezidentskou funkci, nikdo ji ovšem nezpochybňoval a nevyzýval ho k odstoupení, nebo hůře, k vyvolání usnesení senátory podle §66 Ústavy ČR, které má zbavit prezidenta funkce a ke které vyzýval Jan Ruml stran Miloše Zemana. Na Zemana se ovšem vymýšlejí podobné fičuriny obden. Zeman zakašle a má hned diagnózu a důvod odstoupit. Ba přímo morální povinnost odstoupit.

Proti Havlovi se nesly opoziční hlasy, které diskutovaly, hledaly cestu nebo Havlově cestě bránily. Proti Zemanovi se nese v průvodu (demonstraci?) prasečí hlava nebo hovno a je to podle tvůrců vcelku legranda. No vyloženě. Ale politicky bezcenná. Jen se tvůrci odhalili jako nenápadití burani a hulváti.

Bezmoc

Je smutné vidět kulturní frontu v tak nekulturním rozkladu. Militarizovanou až do zblbnutí. Ale má to jeden hezký doklad. Ukazuje to, kterak je „pražská kavárna“ bezmocná. Slabá. Jak jí dochází síly. Jak upadá na duchu. Argumentační nedostatečnost v emblému, pokleslost ve vlastním žití. A žádná sranda, žádný smysl, žádný přesah. Jen metání hoven po lidech.

Vložil: Štěpán Cháb