Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojta Dyk jako svůdník zklamal. Táňa Vilhelmová triviální románek nezachránila

15.02.2018
Vojta Dyk jako svůdník zklamal. Táňa Vilhelmová triviální románek nezachránila

Autor: ČT

Popisek: Vojta Dyk v Dívce za zrcadlem

Málokterý televizní film byl očekáván s takovým napětím jako nový snímek režisérky Andrey Sedláčkové Dívka za zrcadlem. Stal se totiž dalším, již pátým pokračováním volného cyklu o jejím alter ego, Renatě Soukupové. Z celé série však je však nejméně přesvědčivý. Kritici se shodují, že autorka se stále točí v bludném kruhu, diváky zase zklamal Vojtěch Dyk v jedné z hlavních rolí.

Nezasvěcení jedinci  by mohli filmy a romány Andrey Sedláčkové považovat za inteligentnější verzi červené knihovny. Ne každý totiž ví, že příběhy, o nichž píše, či natáčí filmy, skutečně prožila a jsou tak její největší inspirací. Příkladem jsou její zážitky z emigrace do Francie, v níž zakusila skutečně perné chvíle.  Atraktivní, rozmazlená princezna, toužící  stát se filmařkou,  musela v Paříži zpočátku vykonávat podřadné práce, aby se uživila. Azyl získala přesně v den, kdy  vypukla listopadová revoluce a  ona se nemohla vrátit domů. A když se jí to konečně podařilo, doma se setkala s velmi negativními reakcemi bývalých spolužáků. Toto dramatické období svého života zachytila ve filmu  Můj otec a ostatní muži.

 

Životní paradox

A právě postava jejího otce, společně s hlavní hrdinkou Renatou Soukupovou, celé autobiografické sérii dominuje. Teprve v době emigrace se totiž dozvěděla šokující zprávu, že působil u StB a že pracoval jako elitní špión, aniž o tom měla léta potuchy. S tímto mimořádně bolestným traumatem se  postupně vyrovnává v Opravdová lásce,  v Krásném čase a konečně i v Dívce za zrcadlem. Největším paradoxem autorčina života je, že zatímco utekla před komunistickým režimem,  nejdůležitější muž jejího života byl jedním z jeho aktérů.  Jakkoliv jde o zápletku zajímavou a napínavou, opakovat ji  znovu a znovu již nic nového nepřináší. Když v předchozím snímku nechala otce zemřít, byl to nejlepší možný konec, tím spíše, že jej velmi přesvědčivě hrál Ladislav Mrkvička. 

Špion, nebo sňatkový podvodník?

Vzkříšení této postavy v Dívce za zrcadlem s pomocí Vojtěcha Dyka (často připomínajícího více než špióna komunistické rozvědky sňatkového podvodníka), bylo dost nešťastným rozhodnutím. Sama autorka se tak vystavuje podezření, že  natáčí nové a nové „alibi“, v němž se snaží  minulost svého nejbližšího příbuzného ospravedlnit. A také alibi pro sebe sama. Prozíravě totiž do scénáře napsala dialogy, v nichž  Renata, společně se svým dalším osudovým mužem, disidentem Ivanem (Oldřich Kaiser), řeší, zda toto téma minulosti dnes bude ještě někoho zajímat.

Zájmem diváků byla nejspíše nakonec  zklamaná. Zatímco se v rozhovoru pro ČT nechala slyšet, že by se jí líbilo, kdyby  televizní premiéru Dívky za zrcadlem  sledoval alespoň jeden a půl milion diváků, nakonec si ji pustilo pouze  906 tisíc z nich.  Nedělnímu večeru kralovala premiéra dalšího dílu kriminálky Dáma a král v televizi  Nova. 

Triviální románek

Na rozdíl od prvních dílů celé série působí Dívka za zrcadlem příliš vykalkulovaně a spíše evokuje  romantické komedie o ženách v pokušení s banálními milostnými trojúhelníky a zbytečnými  erotickými scénami. Škoda, že se Andrea Sedláčková nedržela zásady, že se má v nejlepším přestat.  Zbytečně se vystavila zlomyslným reakcím, že její nový film je triviálním románkem,  natočeným především proto, aby měli jeho aktéři na složenky. Nebo kritice některých rozčilených diváků, že v ČT vznikl další počin, který  splachuje do WC jejich povinné televizní poplatky.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace