Zdeněk Bakala cenzuruje vedle dalších i Krajské listy. Komentář Štěpána Chába
komentář
14.02.2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala zavedl cenzuru. Jeho e-mailový klient serveru Centrum.cz filtruje příchozí e-maily. Pokud se v nich objeví odkaz na ´dezinformační web´, zpráva adresátovi nedorazí. Kdo určuje, který z webů je dezinformační? Je to nestranný soud? Protože jedině v tom případě by to bylo v rámci zákona. Pokud ovšem cenzuru zavedl Zdeněk Bakala a jeho Ecomonia, je zaděláno na fašismus ze strany oligarchů.
Třešničkou na dortu je, že Krajské listy se, společně s Parlamentními listy nebo Aeronetem, ocitly na stejné lodi. Pokud tedy budete posílat zprávu někomu s e-mailovým klientem u Bakaly, je možné, že se jí nedočká. Takže možná dochází na slova Jiřího X Doležala, který po volbách křičel, že vznikne nový samizdat. Nejspíš ano, ale jeho se týkat nebude.
Bakala tvrdí, že za to nemůže
Pracovníci pod Bakalou se ohrazují, že oni nic necenzurují. Na e-mailového klienta je přivázána služba VirusFree, která třídí e-maily na běžnou poštu a spamy. Jako spam pak vyhodnotí i osobní zprávu, která ovšem obsahuje odkaz třeba právě na Krajské listy. A kdo rozhoduje ve společnosti VirusFree? Prý se inspirovali u další webové služby. A tou je Konspiratori.sk. Slovenská iniciativa, která si osobuje právo na pravdu. Krajské listy se u této služby v míře nevhodnosti umístily na krásném 97. místě. Předčili jsme dokonce i Parlamentní listy, které jsou na směšném 107. místě. Což je prča, mohu-li to tak říct.
Ovšem ať si Bakala a jeho zaměstnanci tvrdí, co chtějí, sjednáním služby pro e-mailového klienta, který se snaží zavést cenzuru na základě pochybného a právně nepodloženého projektu ze Slovenska, se sami dopouštějí cenzury. Vtipné v tomto ohledu je, že Zdeněk Bakala byl dlouholetým sponzorem Václava Havla. Nyní platí provoz cirkusu jménem Knihovna Václava Havla. Dalo by se tedy říci, že on by měl být první, který bude proti jakékoliv cenzuře. Však z humanistického hlediska, kterého je Havel ikonou, by lidé měli mít právo i na to se mýlit. Když už.
Doporučení pro postižené weby
Doporučení může být jediné. Obrátit se na soud. Zdeněk Bakala se cenzurou dopouští porušení Základní listiny práv a svobod a to konkrétně v těchto bodech:
Článek 15
(1) Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena.
Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
A ač jsem hledal jako mourovatý, v Listině základních práv a svobod jsem nenašel zmínku o tom, že cenzuru lze zavést, pokud má někdo jiné politické přesvědčení, než provozovatel služby, kterou nabízí zdarma k všeobecnému užití a na které také vydělává. Diskuse se přeci nevede umlčováním.
Doporučení pro klienty Bakalovy služby
Doporučení může být zase jediné – odejít a nevracet se. Pokud si jedinec osobuje právo na pravdu, pokud se rozhodne bez potvrzení soudem cenzurovat vaši korespondenci, nemáte u něho co pohledávat. Zdeněk Bakala se totiž rozhodl, že vás převychová. Že z vás udělá lepší lidi, lepší lidi podle vzoru Bakaly.
Vložil: Štěpán Cháb