Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Bakala cenzuruje vedle dalších i Krajské listy. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.02.2018
Zdeněk Bakala cenzuruje vedle dalších i Krajské listy. Komentář Štěpána Chába

Autor: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala zavedl cenzuru. Jeho e-mailový klient serveru Centrum.cz filtruje příchozí e-maily. Pokud se v nich objeví odkaz na ´dezinformační web´, zpráva adresátovi nedorazí. Kdo určuje, který z webů je dezinformační? Je to nestranný soud? Protože jedině v tom případě by to bylo v rámci zákona. Pokud ovšem cenzuru zavedl Zdeněk Bakala a jeho Ecomonia, je zaděláno na fašismus ze strany oligarchů.

Třešničkou na dortu je, že Krajské listy se, společně s Parlamentními listy nebo Aeronetem, ocitly na stejné lodi. Pokud tedy budete posílat zprávu někomu s e-mailovým klientem u Bakaly, je možné, že se jí nedočká. Takže možná dochází na slova Jiřího X Doležala, který po volbách křičel, že vznikne nový samizdat. Nejspíš ano, ale jeho se týkat nebude.

Bakala tvrdí, že za to nemůže

Pracovníci pod Bakalou se ohrazují, že oni nic necenzurují. Na e-mailového klienta je přivázána služba VirusFree, která třídí e-maily na běžnou poštu a spamy. Jako spam pak vyhodnotí i osobní zprávu, která ovšem obsahuje odkaz třeba právě na Krajské listy. A kdo rozhoduje ve společnosti VirusFree? Prý se inspirovali u další webové služby. A tou je Konspiratori.sk. Slovenská iniciativa, která si osobuje právo na pravdu. Krajské listy se u této služby v míře nevhodnosti umístily na krásném 97. místě. Předčili jsme dokonce i Parlamentní listy, které jsou na směšném 107. místě. Což je prča, mohu-li to tak říct.

Ovšem ať si Bakala a jeho zaměstnanci tvrdí, co chtějí, sjednáním služby pro e-mailového klienta, který se snaží zavést cenzuru na základě pochybného a právně nepodloženého projektu ze Slovenska, se sami dopouštějí cenzury. Vtipné v tomto ohledu je, že Zdeněk Bakala byl dlouholetým sponzorem Václava Havla. Nyní platí provoz cirkusu jménem Knihovna Václava Havla. Dalo by se tedy říci, že on by měl být první, který bude proti jakékoliv cenzuře. Však z humanistického hlediska, kterého je Havel ikonou, by lidé měli mít právo i na to se mýlit. Když už.

Doporučení pro postižené weby

Doporučení může být jediné. Obrátit se na soud. Zdeněk Bakala se cenzurou dopouští porušení Základní listiny práv a svobod a to konkrétně v těchto bodech: 

Článek 15

(1) Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. 

Článek 17

(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.

(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.

(3) Cenzura je nepřípustná.

(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

A ač jsem hledal jako mourovatý, v Listině základních práv a svobod jsem nenašel zmínku o tom, že cenzuru lze zavést, pokud má někdo jiné politické přesvědčení, než provozovatel služby, kterou nabízí zdarma k všeobecnému užití a na které také vydělává. Diskuse se přeci nevede umlčováním.

Doporučení pro klienty Bakalovy služby

Doporučení může být zase jediné – odejít a nevracet se. Pokud si jedinec osobuje právo na pravdu, pokud se rozhodne bez potvrzení soudem cenzurovat vaši korespondenci, nemáte u něho co pohledávat. Zdeněk Bakala se totiž rozhodl, že vás převychová. Že z vás udělá lepší lidi, lepší lidi podle vzoru Bakaly.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace