Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbožňovaná Lady Soul našla štěstí na třetí pokus. Zpočátku to ale vypadalo spíš na pořádný průšvih. Tajnosti slavných

12.02.2018
Zbožňovaná Lady Soul našla štěstí na třetí pokus. Zpočátku to ale vypadalo spíš na pořádný průšvih. Tajnosti slavných

Foto: repro/youtube.com

Popisek: Marie Rottrová

VIDEO I když si populární zpěvačka soukromí pečlivě střeží, nakonec vyšlo najevo, jak to doopravdy bylo s její poslední velkou láskou. Podrobnosti na ni ‘práskla‘ její kamarádka, textařka Jiřina Fikejzová.

Zpěvačka, klavíristka, skladatelka, textařka, moderátorka… především ale kultivovaná elegantní dáma s mimořádným hlasovým projevem, která si svoji přezdívku Lady Soul právem zaslouží. Přestože se Marie Rottrová dlouhá léta tvrdohlavě držela své rodné Ostravy, stala se postupně jednou z největších hvězd naší populární hudby. Má za sebou spolupráci s nejznámějšími hudebníky a textaři a vždy byla zárukou kvality. Na scéně prožila půl století a její život býval většinou hodně hektický. A ani osud se s ní právě nemazlil.

Kůň bílý:

Chtěla být krasobruslařkou

Narodila se 13. listopadu 1941 v Ostravě jako Marie Rotterová do katolické rodiny a hudba ji obklopovala téměř od prvních okamžiků. Její tatínek Vladimír byl totiž varhaník, skladatel, sbormistr a hudební pedagog. Maminka Ludmila byla zpočátku v domácnosti, později pracovala jako vychovatelka ve školní družině, zároveň ale zpívala v kostelním sboru a byla subretou amatérské operety. O dva roky později k dceři přibyl ještě bratr Vladimír. Není divu, že Marie začala v devíti letech chodit do Lidové školy umění na hodiny klavíru a zpívala ve smíšeném sboru. Přesto se ještě v pubertě chtěla stát krasobruslařkou a také učitelkou. To druhé jí vydrželo déle, a tak se přihlásila na střední pedagogickou školu. Kvůli špatnému kádrovému profilu – pocházela z nábožensky založené rodiny – ji ale nevzali, a tak nakonec vystudovala jedenáctiletku (dnešní gymnázium) v Bohumíně. A právě tam začala zpívat se školní kapelou taneční písničky.

Střapatá, nohatá:

Setkání se swingem

Po maturitě v roce 1960 se hlásila na pražskou právnickou fakultu a opět nebyla pro svůj původ přijata, a tak nastoupila jako úřednice do ostravské pobočky Československé státní spořitelny. Muzika jí ale nedala spát, takže dál hrála na piáno, zpívala, a právě tehdy ji okouzlil swing. Líbil se jí Orchestr Gustava Broma a zejména zpěvačka Jarmila Veselá, která se stala jejím vzorem. Pak začala vystupovat s kapelou, která hrála na nedělních odpoledních tanečních zábavách – říkalo se jim tehdy čaje. Díky tomu se seznámila s budoucím manželem Vlastimilem Kučajem, který v ní hrál na kytaru. Zároveň začala navštěvovat pěvecký kurz uznávaného pěveckého pedagoga Lea Jehne. V roce 1961 se zúčastnila hudební soutěže Hledáme nové talenty. Po finálovém koncertu, který doprovázel její vysněný Orchestr Gustava Broma, skončila čtvrtá a jako zástupkyně Ostravy byla pozvána do televizního pořadu Poprvé před kamerou. Tentokrát už s písní Rozmarné stvoření zvítězila.

Markétka:

Zpívající maminka

Stále ještě jako amatérka začala zpívat s ostravským Orchestrem Břetislava Pěchníka, v rozhlase natáčela se skupinou Františka Trnky a později s Ostravským rozhlasovým orchestrem (ORO). Tato spolupráce trvala až do roku 1963, kdy se jí, už vdané za Vlastimila Kučaje, narodil syn Martin a o dva roky později syn Vít. A tak se na čas proměnila v ženu v domácnosti. V letech 1965 až 1966 zpívala s první ostravskou rockovou skupinou Samuel, poté přešla do skupiny Majestic, ve které hrál na kytaru její manžel. Ta, jako jedna z prvních u nás, začala provozovat americké rhythm & blues a soul a Marie byla nadšená. Zejména obdivovala hlas Arethy Franklin. Vystupovali na čajích a v letech 1966 až 1968 se za nimi stahovala mládež z celé Ostravy. Marie s Majestikem natočila i  desku a objevila se v televizi, už předtím si ale zahostovala s konkurenční rhythm&bluesovou profesionální skupinou Flamingo.

Řeka lásky:

Zrodila se Lady Soul

V prosinci 1968 vystoupila s Flamingem na 2. Čs. beat festivalu v pražské Lucerně a natočila s ním i singly. Od února 1969 přešla natrvalo a stala se profesionální zpěvačkou. Následovalo několik televizních pořadů ostravského studia a tehdy získala podle článku v časopisu Melodie svoji přezdívku Lady Soul a s kapelou vyjela i do zahraničí. Odchod z Majestiku ale nesl velmi těžce její manžel, což vyvolalo zhoršení jejich vztahu. V roce 1970 vyšlo Flamingu první album, v televizním pořadu 20 minut s písničkou zazpívala Marie Arethin song Žalm za hořkou lásku a na singlu vyšla také její první autorská píseň Labutě. Jako všichni, žijící poblíž polských hranic, sledovala polskou televizi, v níž se občas objevily písně, které si přála zpívat. A hned z té první, Kůň bílý, kterou původně zpívala populární Maryla Rodowicz, se stal Mariin velký hit. V té době se hodně objevovala na televizní obrazovce, což jí zvyšovalo popularitu, a tak v roce 1971 získala v anketě Zlatý slavík bronz.

To mám tak ráda:

Otce svých dětí nenechala ve štychu

Kromě Flaminga spolupracovala i s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Následovalo album, nazvané Marie Rottrová, Flamingo, na které přispěl dvěma texty Jaroslav Wykrent. Hlavně se ale seznámila s profesionální textařkou Jiřinou Fikejzovou a domluvily se na spolupráci. V tomto období jezdila Marie na zahraniční turné a k radikální změně došlo i v jejím soukromí – manželství s Vlastimilem skončilo před rozvodovým soudem. „Náš vztah se točil hlavně kolem muziky, ale to podstatné, láska, tam bohužel chybělo,“ prohlásila kdysi první dáma českého soulu. V té době již měla vztah se svým osudovým mužem, šéfem Flaminga Richardem Kovalčíkem. V roce 1973 soudruzi rozhodli, že se kapely s anglickými názvy musí přejmenovat, a tak se z Flaminga stali Plameňáci. O dva roky později jí osud zasadil tvrdou ránu – Richard Kovalčík zemřel v pouhých sedmatřiceti letech na rakovinu. Stejná nemoc později zabila i jejího prvního manžela Vlastimila Kučaje. Když onemocněl, už spolu léta nežili. Přesto si ho Marie vzala domů a starala se o něj až do jeho smrti. „Vzala jsem si ho do Prahy a snažila se, aby nebyl sám,“ napsala ve své knize pamětí.

Ten vůz už jel:

U plotny nevydržela

V roce 1985 se přestěhovala do Prahy, kde potkala německého podnikatele českého původu Georga Burgersteina, který v hlavním městě vystavoval výrobky své firmy, zaměřující se na hudební nástroje a techniku. V roce 1988 se za něj provdala a odešla s ním do Stuttgartu, odhodlaná vzdát se kariéry a stát se ženou v domácnosti. Zřejmě jí to ale nakonec tak úplně nevyhovovalo, protože se hned po roce 1989 vrátili do Česka. Na okraji Prahy si postavili krásný dům s bazénem a zahradou a od roku 1993 se Marie polehoučku odhodlávala k návratu na scénu. V roce 1995 konečně natočila comebackové album Jeřabiny, a když o rok později přišel náhlý rozvod, pustila se do koncertování naplno. A rychle zjistila, že na ni publikum nezapomnělo, což pro ni bylo velmi významné. „Na scénu se vrátila stále stejná Maruška, oblíbená, nestárnoucí, milá a krásná. Točila se kolem ní spousta ctitelů a obdivovatelů, v domě ale láskyplný vztah chyběl. Několik dalších let se cítila osamělá,“ prozradila její kamarádka Jiřina Fikejzová.

Lásko, voníš deštěm:

Zamilovaný zajda

Právě v té době Jiřinu jiná přítelkyně požádala o zpěvaččinu fotografii s věnováním, nikoli pro sebe, ale pro manžela. Marie totiž byla jeho idolem od studentských let a vydrželo mu to po celý život, i když se s ní nikdy osobně nesetkal, a tak ho manželka chtěla překvapit. Psal se rok 2007 a textařka slíbila, že pro tak vytrvalého obdivovatele to zařídí, ale vzápětí dostala jiný nápad. Nabídla, že vezme manžele k Rottrové na návštěvu. Marie má hosty ráda, a tak souhlasila a večer se prý vydařil. „Viděla jsem ho vlastně poprvé. Pěkný muž, jen se mi zdálo, že nemá jiskru jako jeho žena,“ zavzpomínala na osudový večer Fikejzová. Zpočátku prý byl tichý, ale pak se rozpovídal, jak za studentských dob chodíval na každý koncert Marie Rottrové. Jednou se odhodlal donést jí na pódium kytici, jenže koncert zrušili, protože skončila se žlučníkem v nemocnici. Dokonce ji našel i tam, jenže mezitím ji už propustili. A manželka potvrdila, že během celého manželství snášela Milanovu platonickou lásku, a tak Jiřina při loučení Marii vyzvala, aby dala Milanovi pusu, aby měl romantickou vzpomínku do dalšího života.

Měli jsme se potkat dřív:

Nečekaná výměna

Zanedlouho Marie Jiřině zavolala, že ji Milan Říha již dvakrát navštívil s kyticí, jednu dokonce natrhal na louce, a zve ji na večeři. Ona ho však odmítala, mimo jiné i proto, že byl o celých patnáct let mladší. Po několika měsících se pak Jiřina dozvěděla, že se Marie do Milana zamilovala. Prozradila jí to jeho manželka s tím, že se budou rozvádět. Zdůraznila ale, že Marie za nic nemůže, protože jejich manželství bylo už dva roky v krizi, takže všichni mohou konečně začít nový život. V roce 2009 byla Marie na cenách Anděl uvedena do Síně slávy a o dva roky později se s profesionální kariérou oficiálně rozloučila velkolepým megakoncertem ve vyprodané hale v Ostravě. Své další dny zasvětila především odpočinku, rodině a partnerovi a Milan Říha byl tak trvalý, že ji nakonec přesvědčil i ke třetímu sňatku. Vzali se tajně 7. června 2016 v kostele v Neratově v Orlických horách. Svatby se zúčastnil pouze Vítek s rodinou, starší Martin žije v Kanadě, a tak novomanželům popřál hodně štěstí alespoň přes Skype.

 

 Božoňka

Vložil: Adina Janovská