Testy na drogy chybují až v deseti procentech. A iniciativní blbec vám klidně sebere řidičák
11.02.2018
Foto: repro/internet
Popisek: Drogový test - ilustrační foto
Řídit pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek je pochopitelně špatné a následuje poté spravedlivý trest, tedy zákaz řízení. Co když ale usednete za volant zcela střízliví, bez zbytkových látek v krvi, a policie vás přesto vyhodnotí jako toho, kdo požil drogy? I to se vám u nás může běžně stát. Odvolání přitom není absolutně žádné.
Pokud vás dnes policista zastaví a bude-li mít důvodné podezření, že jste pod vlivem alkoholu či psychotropních látek, může vás vybídnout kromě dýchnutí do přístroje také k provedení tzv. lízacího testu. Ten se provádí testem DrugWipe, který si nelze běžně koupit. Kromě černého trhu by ho měla mít k dispozici pouze policie. Test během pár minut ukáže na stupnici látku, pod jejímž vlivem by se měl řidič nacházet. Kromě opiátů je to THC, amfetaminy, kokain, nebo extáze. Bohužel tyto testy vykazují podle neoficiálních zdrojů z řad policie opravdu velkou chybovost.
Centrem Prahy s houkačkami
„Během dvou měsíců mě policie kontrolovala na drogy hned dvakrát. Předesílám, že jsem nespáchal žádný přestupek, policie si mě zkrátka vybrala, jak mi sdělila později, kvůli „podezřelým osobám ve voze“. Seděl jsem v něm já, moje žena a dvě malé děti… Jednou mě chytili v Kralupech, poté v Praze. V prvním případu sen a testu ukázal THC, poté to měl být kokain. Já sám jsem věděl se stoprocentní jistotou, že jsem žádnou látku nepožil, takže když mě policie vezla k odběru krve, byl jsem klidný. Není bez zajímavosti, že mě v Praze vezli se zapnutými houkačkami, centrem Prahy jsme se řítili stodvacetikilometrovou rychlostí, takže třeba cestu z Bulovky na Vyšehrad jsme absolvovali asi za deset minut. K této jízdě byl jediný důvod, oba policisté měli mít už po službě,“ sdělil nám Miroslav J. Situace byla pro něj velmi nepříjemná. „Celkově jsem se zdržel zhruba čtyři hodiny. Pro ženu, která je slabá řidička, musel dojet její bratr. Program pro tento den jsme museli zrušit. Navíc jsem musel před všemi lidmi uprostřed Prahy vyndat na kapotu veškeré své věci z kapes, vypadal jsem jak nějaký zločinec,“ dodal Miroslav J. Policista může v takovém případě obviněného i spoutat.
Bez omluvy a kompenzace
Miroslavovi policisté na místě řidičský průkaz neodebrali ani v jednom případě. Napjatě čekal na nějaké vyjádření, které se měsíc, dva, tři… prostě nekonalo. „Na příslušný dopravní odbor jsem si až já sám zavolal. Jaké bylo moje překvapení, když mi sdělili, že v krvi jsem žádné drogy neměl, ale hlavně, že v takovém případě už účastníka řízení nijak neobesílají,“ uvedl Miroslav. Takové štěstí ale neměl Robert S., kterému v létě objevili pomocí výše zmiňovaného testu v krvi THC. Následující krevní test žádné drogy neprokázal, a tak mu úředníci po dvou a půl měsících jen vzkázali, že si má dojít pro řidičský průkaz. Bez omluvy, bez jakékoliv kompenzace…
Desetiprocentní chyba
Policisté si pochopitelně výsledky testů nevymýšlejí, problém je právě s testy DrugWipe. „Policisté mi během odebírání krve mezi řečí sdělili, že s těmi testy jsou skutečně obrovské problémy. Jejich chybovost je kolem deseti procent, což je obrovské číslo,“ řekl nám Miroslav J. Možná právě proto vydal podle Deníku policejní prezident nařízení, že řidičské průkazy se mají sbírat jen těm, u koho je ovlivnění drogami zcela zjevné. To ale neznamená, že některý aktivní policista, kterému se třeba kvůli drzé odpovědi znelíbíte, vám nemůže řidičák zabavit. Oporu v zákonu pro to rozhodně má.
Vložil: Michaela Špačková