Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politikům by prospěly povinné kurzy slušného chování. Co je podle pana Etikety ale ještě horší?

11.02.2018
Politikům by prospěly povinné kurzy slušného chování. Co je podle pana Etikety ale ještě horší?

Foto: repro/internet

Popisek: Pan Etiketa Ladislav Špaček

Pro novináře a moderátora Ladislava Špačka se vžilo přízvisko „pan Etiketa“, stal se totiž skutečným odborníkem na vytříbené chování. Což je oblast, ve které mají Češi stále obrovské mezery… Potvrdil to v rozhovoru pro magazín MF Dnes.

Řekněme si popravdě, že člověk se vkusem a chováním musí v českém mimořádně buranském prostředí trpět. Ladislav Špaček však stále a neúnavně opakuje zásady etikety a trpělivě snáší mnohé buranské výtky. Sám ale tvrdí, že se u nich doma chovají zcela přirozeně, třeba klidně chodí v přezůvkách. „My chodíme normálně doma v bačkorách, ale když přijde návštěva, přezujeme se do bot. A ani hosty samozřejmě nezouváme. Dáma, hezky oblečená, v kostýmku, a bosa? Nepřipadá v úvahu. Ještě horší je chlap v obleku a v ponožkách,“ přímo se vyděsil Ladislav Špaček.

Za peníze vkus nekoupíš

Vkus a styl přitom podle něj nesouvisí s penězi. „Je lepší mít levnější, ale dobře padnoucí oblek, než drahý, značkový, který vám nesedí. Nebo když vidím ženu, která má na sobě půl milionu, ale vypadá v tom nemožně. Nemá vkus, neumí to sladit. Vyhodila zbytečně půl milionu,“ povzdechl si. Zatímco ženy se stále řídí tím, že pro krásu je třeba i trpět, muži jsou prý stále pohodlnější. „Nechtějí si připustit žádné omezování. To ženy mají k etiketě lepší vztah. Odříkání a sebekázeň jsou jim vlastní,“ potvrdil Špaček, podle nějž čeští muži o sebe tradičně nedbaj.: „Dneska chlap na sebe navlékne jednu mikinu, jedny džíny a v tom absolvuje celý den. A večer v tomto outfitu jde do restaurace, někteří dokonce i do divadla. Zlenivěli jsme. To není o výběru zboží, nejde ani o cenu. Je to lenost,“ pojmenovává náš zásadní prohřešek proti dobrému vkusu.

Čechy bylo třeba kultivovat

K hlásání etikety se dostal Ladislav Špaček, poté co odešel z Hradu, kde pracoval pro Václava Havla. „Viděl jsem, že je potřeba zdejší prostředí kultivovat. Lidé nevěděli a mnozí dosud ani nevědí, jak držet příbor, neumějí si uvázat uzel na kravatě, vybrat si oblek. Tak jsem se do toho pustil. Začal jsem televizním seriálem Etiketa a pak, protože jsem k tomu musel nastudovat spoustu věcí, jsem začal psát knihy,“ prohlásil. Kurzy etikety by si prý zasloužili zejména naši politici. „Nějaké povinné kurzy slušného chování bych jim určitě předepsal. Spousta lidí trpí utkvělou myšlenkou, že bych měl napsat speciální etiketu pro učitele, řidiče autobusů, prodavače. Takových cílových skupin by mohlo být osmdesát. Ale pravidla etikety jsou univerzální,“ dodal. Politici jsou prý skupinou zcela speciální. Ačkoliv by se měli o kurzy etikety sami aktivně zajímat, neboť reprezentují, je to bída a třeba manažeři jsou na tom lépe. „Dokonce i úředníci veřejné správy. Víte, když chce manažer získat nějakou zakázku, ví, že etiketa je předpokladem úspěchu každého jednání.“

Stolovat neumíme

Oblastí etikety, kterou prý Češi nezvládají vůbec, je jednoznačně stolování. „My jsme se vlastně naučili jíst od našeho dědečka, od něj se to naučili naši rodiče. A dědeček ještě v mládí jedl lžící. Třeba ten můj, jinak vzácný muž, učitel stolování určitě nebyl. Třeba si takhle rozmačkával brambory do omáčky – nedělal to i váš dědeček? Ale to našim předkům zazlívat nemůžeme. Ale že dneska někdo neumí stolovat, neumí držet příbor, neumí zacházet se sklenicí, to už prostě nelze prominout. Všude je tolik informací, že se nikdo nemůže vymlouvat,“ připomněl Špaček.

Znalec etikety Ladislav Špaček pochází z Ostravy, zdejší nářečí ale zřejmě právě díky kultivovanosti z jeho mluvy neuslyšíte. V osmdesátých letech vyučoval na Univerzitě Karlově češtinu, právě kvůli tomu, aby si místo udržel, prý vstoupil v roce 1988 do KSČ. Po revoluci působil v České televizi, poté se stal členem týmu prezidenta Václava Havla, kterému dělal jedenáct let tiskového mluvčího. Ladislav Špaček má dvě děti, filmovou produkční Darju a známého bouřliváka a filmového režiséra Radima Špačka.

Vložil: Michaela Špačková