Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak kolik bere ten Moravec. Opakované selhání ČT. Veřejnoprávní pranýř čelí trestnímu oznámení

11.02.2018
Tak kolik bere ten Moravec. Opakované selhání ČT. Veřejnoprávní pranýř čelí trestnímu oznámení

Autor: Mikuláš Křepelka

Popisek: Václav Moravec ve studiu na Žižkovské věži

Redaktoři a reportéři České televize dnes a denně kritizují leccos. Od politiků až po mizerné služby a výrobky. A činí tak samozřejmě zcela právem. Za to, že jsou nejvýznamnějším hlídacím psem demokracie, je koncesionáři velkoryse platí. Samotná veřejnoprávní instituce se však sama dopouští prohřešků, které v jiných případech pranýřuje. A dokonce kvůli tomu nyní čelí žalobě.

Na jeden závažný případ tento týden upozornily Lidové noviny. Ty zjistily, že u pražského soudu byla podána žaloba na Českou televizi kvůli tomu, že jednomu z diváků ČT odmítla poskytnout informace o výši platu známého moderátora Václava Moravce, ačkoliv na to má podle zákona o svobodném přístupu k informacím právo. Česká televize svoje odmítnutí zdůvodnila tím, že by se jednalo o zásah do soukromí moderátora, který navíc nebyl do roku 2014 jejím zaměstnancem. Bude samozřejmě velmi zajímavé sledovat, jak nakonec rozhodne soud. Tím spíš, že veřejnost má právo znát informace o výši platů naprosté většiny státních zaměstnanců, od prezidenta, premiéra, ministry až po starosty těch nejmenších obcí.

Zajímavá fotografie

Shodou okolností se tento týden v médiích objevila i další kauza, týkající se České televize. Neúnavní nádeníci bulvárního deníku Blesk zdokumentovali zajímavou schůzku moderátorky České televize Světlany Witowské, která nedávno zazářila při moderování prezidentského duelu na ČT a sklidila za to všeobecné ovace. Blesk zveřejnil fotografie, na nichž je Witowská zachycena v objetí s moderátorkou televize Barrandov Alexandrou Mynářovou. Tato atraktivní černovláska pracovala rovněž v České televizi, avšak poté co se seznámila s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a stala se jeho ženou, z ČT odešla. To, že obě ženy dodnes pojí velmi blízký přátelský vztah, proto vyvolalo pochybnosti, zda mohla být Witowská v předvolebním duelu tak úplně nestranná. Manžel Alexandry je totiž nejen hradním kancléřem, ale také členem Strany práv občanů, která se výrazně angažovala v prezidentské kampani.

Porušila kodex?

Blesk poté zaslal Světlaně Witowské sedm otázek, na něž ovšem neodpověděla. Zajímal se například o to, zda se v době prezidentské kampaně setkala s Alex Mynářovou a zda o svém přátelství s ní informovala vedení České televize. Tyto otázky rozhodně nejsou nijak samoúčelné. Vše totiž nasvědčuje tomu, že Witowská mohla porušit etický kodex České televize, který jasně stanoví, že střet zájmů zaměstnanců a externích spolupracovníků České televize je nepřípustný, a dále stanoví: „Osoby pracující pro Českou televizi musí vyloučit, aby osobní zájem ovlivňoval vysílání nebo nevysílání určitých sdělení či pořadů. Každý, kdo by se mohl vystavit pochybám o střetu zájmů v určité otázce, je povinen tuto skutečnost oznámit svému nadřízenému. Střet zájmů nastává již tehdy, jestliže mohou vyvstat pochybnosti o nestrannosti nebo předpojatosti osoby, podílející se na přípravě obsahu pořadu, lhostejno zda mezi diváky či subjekty, o kterých jsou získávány informace. Pochyby o nestrannosti nebo předpojatosti vznikají zejména, když určitá osoba je nebo byla spojena se subjektem, o němž má být informováno, rodinným, přátelským, pracovním, členským, smluvním nebo konfliktním poměrem.“

A co manžel?

Pokud by Witowská moderovala pouze otázky, týkající se samotné hlavy státu, bylo by možné podezření ze střetu zájmu vyloučit. Jeden z okruhů, na něž se v předvolební debatě zaměřila, se však týkal přímo Vratislava Mynáře, tedy manžela (!) její osobní přítelkyně. Nelze se tedy divit, že se nyní nad jejím suverénním výkonem vznášejí pochybnosti. A především, že jim Česká televize nedokázala čelit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace