Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš nakonec premiérem nebude, myslí si jeho předchůdce

09.02.2018
Babiš nakonec premiérem nebude, myslí si jeho předchůdce

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš podepisuje svou vládu, která ale ve sněmovně nedostala důvěru

Vše nasvědčuje tomu, že v naší zemi potrvá další týdny nebo dokonce měsíce politická krize. Ovlivňuje ji především fakt, že potencionální koaliční partneři vítěze voleb, hnutí ANO, odmítají být ve vládě, kterou by řídila trestně stíhaná osoba. Zatímco většina politologů si zatím netroufá odhadnout, jak tento pat skončí, bývalý premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že se Babiš nakonec ministerským předsedou nestane a že u nás dojde k přeskupení politických sil.

V zajímavém rozhovoru pro televizi Echo TV  rovněž odpověděl na otázku, proč  Miloš Zeman podruhé vyhrál prezidentské volby. Podle Paroubka na tom má hlavní zásluhu fakt, že Zeman často jezdil mezi lidi, i přes svůj zdravotní handicap. A  výraznou roli sehrála okolnost, že se jeho protikandidát, Jiří Drahoš, s ve své kampani dopustil několika chyb. Například, že se nezúčastnil předvolební debaty  v televizi Nova a přišel tak o možnost oslovit jeden a půl milionu lidí.   Kdyby se ho prý někdo přátelsky zeptal na radu, tak by štábu Jiřího Drahoše doporučil, aby do takové debaty určitě šel, i když on sám neměl důvod Drahoše volit. 

Jiný Zeman?

Paroubek rovněž prognózoval, jak se bude Miloš Zeman chovat ve svém druhém funkčním období. „Já se domnívám, že se Miloš  Zeman bude snažit být mnohem konsensuálnějším prezidentem a nebude se tolik snažit lidem  říkat, co budou chtít slyšet. Doufám, že se bude chtít zapsat také jako prezident, který je schopen duchovně morálního vedení země.“ Měl by prý spíše lidem vysvětlovat, proč je dobré být v Evropské unii,  proč je dobré mít euro a měl by se také nebát říci, že  už lidé nemusí mít strach z migrace.  „Teď už tu potřebu nemá, může být mnohem uvolněnější,“ uvedl v rozhovoru pro Echo TV. Pochlubil se zároveň, že jeho vztah s prezidentem je dobrý a na dálku si posílají vzkazy, které jsou plné sympatií. 

Trošku neznámá

Poté došla i řeč na vztah Miloše Zemana a Andreje Babiše.  Paroubek si myslí, že je to  „trošku neznámá“ a  prezident  by se měl snažit vybalancovat situaci na české politické scéně, zejména u budoucích vládních stran. „Já předpokládám, že jeho zájmem bude, aby byla ve vládě zastoupena především sociální demokracie.“ Tento názor opírá o  přesvědčení, že Zeman  nemůže  být v politickém zajetí Andreje Babiše a hnutí ANO, ani KSČM a SPD. Přiznává ovšem, že situace v  ČSSD není jednoduchá, což mimo jiné dokazuje fakt, že o funkci předsedy usiluje hned šest kandidátů. Samotný Paroubek by uvítal, kdyby se obnovila původní koalice ANO s ČSSD a KDU-ČSL a sociální demokracie získala významné rezorty, například ministerstvo vnitra, financí a spravedlnosti.  K tomu je ovšem zapotřebí, aby byl Andrej Babiš moudrý a splnil podmínku  bývalých koaličních partnerů, že premiérem vlády nesmí být trestně stíhaná osoba. Ministry by tak mohl řídit nikoliv jako premiér, ale jako šéf ANO. Prozradil, že kdyby byl v pozici prezidenta, usiloval by o jiné přeskupení politických sil.

 

Bude překvapen?

Jiří Paroubek, který se stal s ohledem na výsledky voleb, vůbec nejúspěšnějším předsedou ČSSD, nyní usiluje o návrat do této strany a  připouští, že by se mohl znovu  stát i jejím šéfem. „Já předpokládám, že poté, až skončí sjezd, budu přijat.  Ale možná, že budu překvapen,“ připustil Paroubek v Echo TV. 

Vložil: Adéla Hofmanová