Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Takhle bude ve filmu vypadat ´Vítězný únor´, rozmazaně, zastřeně. Zlatý podraz Radima Špačka

08.02.2018
Takhle bude ve filmu vypadat ´Vítězný únor´, rozmazaně, zastřeně. Zlatý podraz Radima Špačka

Foto: Facebook

Popisek: Zlatý podraz: Při natáčení ve Veletržním paláci režisér Radim Špaček (vpravo) ´předehrává´ herci

V tomto roce oslaví náš stát sté výročí založení. Jako pocta k tomuto výročí vzniká film režiséra Radima Špačka Zlatý podraz, který vypráví příběh našeho zlatého basketbalového týmu z roku 1946. Film je to velmi očekávaný, už kvůli tomu, že Radim Špaček umí látku z minulosti opravdu dobře, což už několikrát prokázal.

Filmů s čistě sportovní tématikou u nás opravdu nevzniklo příliš, natož pak po revoluci. Vzpomenout můžeme například nedoceněný Fair Play. Ve filmu Radima Špačka bychom se ale měli dočkat i mnoha dramaticky nasnímaných sportovních akcí, což je v českém filmu unikum. Režisér prý přišel na to, jak s basketbalu udělat i pro film zajímavou podívanou: „Nikoli prostřednictvím sólistů, ale přes týmovou souhru. Herci trénují už od srpna, natočili jsme zkušební videa několika situací a kupodivu to opravdu vypadá napínavě. Vzrušení dodává jejich energie, různé finty, já sám jsem se přistihl, že jsem zvědavý, jestli koš dají,“ řekl Radim Špaček Mirce Spáčilové. 

Sport, politika, ale i láska

Film Zlatý podraz točí Radim Špaček podle knihy Nebáli se své odvahy novináře a pedagoga Jiřího Závozdy a sporťáka Jakuba Bažanta. Kniha popisuje úspěch našeho basketbalového týmu, který si v roce 1946 přivezl z mistrovství Evropy zlato. Ve filmu bude vše podstatné, sport, politika, ale i láska. A hlavně, půjde o klasický příběh totálního outsidera, přesně jak to má publikum rádo. Český tým totiž rozhodně nebyl favoritem. Právě naopak, přesto se mu podařilo vyhrát, a to i tehdy, když ve finálovém zápase s Itálií výrazně prohrával. 

Tempo přímo závratné

Režisér Radim Špaček si natáčení pochvaluje, i jeho obrazovou stránku: „Takhle nějak bude v našem filmu vypadat ´Vítězný únor´. Rozmazaně, zastřeně. Ze spolupráce s kameramanem Vladimírem Smutným jsem každý den víc a víc nadšenej. A nejen kvůli jeho skvělým nápadům - takovou pohodu a přitom závratné pracovní tempo jsem na place snad ještě nezažil.“ 

V hvězdném týmu hraje i Zdeněk Piškula

Hvězdy NBA, ale i domácí ligy

Ve filmu uvidíme celou řadu prvotřídních herců: „Jaromír Dulava, čtyřicítky horečky, ale nebylo to poznat. Jarda Plesl v malé roličce tajemníka profík jako vždycky,“ popisuje režisér natáčení prvních obrazů filmu. Dále zde bude hrát třeba Zdeněk Piškula, Stanislav Majer a mnohé další hvězdy. Ačkoliv se herci snažili a makali na tom, aby byli v rolích basketbalistů uvěřitelní, bez pravých basketbalistů se natáčení neobejde, objeví se zde například Levell Sanders, jeden z prvních Američanů v naší basketbalové lize, nebo Jiří Welsch, který dřív hrál v NBA: „Ten pocit, když prohraješ Mistrovství Evropy 1946 střelou v poslední vteřině… Natáčí se film, bude to velký a já jsem vděčnej, ze jsem mohl být u toho - i když jako poraženej Ital,“ říká nadšeně Jiří Welsch. 

Kliky dělal s herci

Režisér tvrdí, že ke sportu nikdy netíhl, ba právě naopak. Během natáčení se ale zapojil i sám, aby rozhýbal své herce: „Kluci byli stateční, sám sebe jsem překvapil, když jsem si s nima dal patnáct kliků, aby byli zadejchaný,“ svěřil se Radim Špaček. Ten natáčel celý leden v Průmyslovém paláci, který se změnil na dějiště poválečného mistrovství Evropy; bylo to 12 natáčecích dnů. „Cítím se stejně, jako naši kluci v roce 1951. Nevyhráli jsme, ani neprohráli, hm. Natáčecí den 10-12: Mistrovství Evropy v Paříži, strašně jsme dřeli a stresovali se, ale nic naplat - stejně jsme všechno stihli, museli jsme, po natáčení večírek do šesti do rána. V dubnu pokračování,“ poznamenal na Facebook.

Hráči kopírují nálady, které měli ostatní

Příběh se odehrává v těch nejvypjatějších dobách našeho státu, což ho do značné míry určuje: „Politika a ty velké dějiny se táhnou celým tím dějem, ať už je to protektorát a druhá světová válka a to že ten tým přijde o svého milovaného trenéra Valentu, že je Vítězný únor, ty politické události, které se lidem pletly do životů, byly velmi specifické. Kdyby se to odehrávalo na konci osmdesátých let, vše by vypadalo jinak,“ prohlásil Radim Špaček pro Seznam a dodal: „Basketbal bereme jako takový gentlemanský sport, stejně jako prožíval zbytek Čechoslováků ty vypjaté  momenty, stejně se to odráží i v těch peripetiích našeho týmu. Oni kopírují ty nálady, které tehdy ti občané Československa měli.“

 

Radim Špaček začal svou filmovou dráhu před kamerou, jako dítě dostal hlavní roli ve filmu Karla Kachyni Blázni a děvčátka. Táhlo ho to ale spíše na druhou stranu. V roce 1993 natočil v Sarajevu přelomový film Mladí muži poznávají svět. Jeho snímek Pouta z normalizačního Československa si odnesl přímo záplavu ocenění – pět Českých lvů a pět Cen české filmové kritiky, včetně těch nejcennějších. V poslední době se podílel hlavně na natáčení dokumentů o minulém režimu Příběhy 20. století, natočil také seriál Svět pod hlavou a několik epizod seriálu Život a doba soudce A.K. Film, který plánuje nyní, by měl ale přinést látku veskrze současnou, chce na plátna uvést příběh lesního vraha Kalivody.

 

Vložil: Michaela Špačková