Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojta Kotek: FAMU stále žije ze slávy šedesátek, film musí být vysoké umění; kolegu vyhodili za western

04.02.2018
Vojta Kotek: FAMU stále žije ze slávy šedesátek, film musí být vysoké umění; kolegu vyhodili za western

Foto: Youtube / repro

Popisek: Vojta Kotek

Nevím, jak vy, ale já si Vojtu Kotka pamatuji prvně v televizním filmu Smrt pedofila, ve kterém hrál dítě, které neprávem obvinilo učitele ze zneužívání. Už tehdy bylo jasné, že tenhle kluk bude obrovská hvězda. A také, že ano. Nedávno hrál v ostře sledované Marii Terezii a v rozhovoru pro Reflex ukazuje, že filmová škola vám sama o sobě rozhodně hvězdnost nezaručí…

Kde jsou ty doby, kdy Vojta Kotek uhranul náctileté slečny, když se spolu s kamarádem Jirkou Mádlem proháněli Špindlem na snowboardech. Vojty je všude plno, naposledy zazářil coby František Lotrinský, životní partner Marie Terezie. Dvoudílný film měl velký úspěch, včetně Vojty Kotka v hlavní roli: „Pokud takovou roli vezmete, počítáte se vším, ale stejně mě vždycky zaskočí to množství rozhovorů. Proklatý Google! Někde plácnu, jak těžké bylo naučit se chodit na vysokých podpatcích, a zeptá se mě na to každý novinář. Ačkoli zná odpověď,“ postěžoval si v Reflexu. 

Nechce být odkázaný na telefon

Vojta nejenom že hraje, a to už od dětství, ale také režíruje a hraje v kapele, sám sebe za muže mnoha talentů ale nepovažuje: „To bych o sobě určitě netvrdil. Minimálně jsem jen průměrný baskytarista. Ale jsem ochotný dřít,“ svěřuje svůj recept na úspěch. Vojta naťukl také známou bolest herců, tedy to, že je jejich práce závislá na tom, zda je bude někdo chtít: „Herec je odkázaný na telefon, jenom pár z nich si může vybírat projekty, ale ani ti nemají jistotu, že to dopadne dobře… Režii si zbabráte sám, ale za debila vždycky herec. Mně postava režiséra učarovala už ve dvanácti, kdy jsem točil s Vítem Olmerem Tuláky, docela vážný film. Mimochodem, kvůli Tulákům se Karel Janák zdráhal obsadit mě do Snowboarďáků. Bál se, že se mnou nebude sranda,“ říká v Reflexu překvapivě. 

Kvůli Snowboarďákům ho prý nechtěli na FAMU

A paradoxně právě Snowboarďáci, jeden z nejúspěšnějších českých filmů, mu prý uškodili, když se hlásil na pražskou FAMU: „Já to zkoušel, ale neprošel jsem ani do druhého kola. Dostal jsem papír, že nemám talent. Pak se ke mně bokem dostalo info, že mi přitížili Snowboarďáci,“ uvedl v Reflexu. Vojta studoval také filmovou školu v Písku, tu ale nedokončil: „Měl jsem tam konflikt. Napsal jsem námět na povídkový film a ročníkový učitel chtěl, aby se projekt zrealizoval a uvedl do distribuce. Strávili jsme s kolegy spolužáky půl roku psaním, ale nefungovalo to. Pak od toho dala ruce pryč i škola. Jen ten jeden pedagog trval na svém. Já se rozhodl mu ten projekt nechat a nepokračovat v něm, jenže najednou byl leden a já neměl vlastní absolventský film. Přerušil jsem a už jsem se tam nevrátil.“ 

Film jen jako umění?

Toho, že nestrávil roky na FAMU, ale nelituje. „Čistě můj dojem: FAMU pořád žije ze slávy šedesátých let, kdy to opravdu byla jedna z nejlepších filmových škol v Evropě. Kolega, režisér Vít Karas, tam měl jen několik let zpátky taky konflikt, protože jako absolventský film natočil western. Posbíral divácké ceny na studentských festivalech, ale vedení školy zřejmě pořád přemýšlí o filmu výhradně jako o vysokém umění, a tak ho nenechali absolvovat. Jenže když pak má absolvent natočit v televizi třeba detektivku, čistý žánr, je v koncích. Doba se změnila,“ zní v Reflexu jeho kritika.

 

Fronta vedla jen ke mně

Na druhou stranu, těžko si představit, že by takto vytížený herec školu ještě stíhal, objevil se třeba v dalším komerčním trháku, seriálu Pojišťovna štěstí na Nově: „Režisér Adamec mi pořád říkal. Připrav se, utrhne se to a půjde po tobě bulvár. Já se jen smál. A dva měsíce na to měli premiéru Snowboarďáci. Ještě během kampaně, na autogramiádě v Hradci Králové, vedla fronta jenom ke mně, protože Jirku nikdo neznal. Na casting přišel od hokeje. Načež byla premiéra a začal blázinec – bylo to něco neuvěřitelného. Dá se to přirovnat k tomu, co dneska zažívají youtubeři,“ připomíná Vojta Kotek v Reflexu. Že by si popularitu Vojta nějak užíval a vychutnával, se říci nedá. Dokonce není přítomný ani na sociálních sítích.

 

Herecké geny zdědil Vojta Kotek po tatínkovi Václavu Kotkovi, který je dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana. Ostatně Vojta vystoupil už i zde, v roli praktikantka Hlaváčka ve hře Vražda v salonním coupé. Vojtovi bylo nedávno teprve třicet, ale výčet jeho rolí je opravdu impresivní. Hned několik filmů natočil se svým kamarádem Jirkou Mádlem, vše začalo Snowboarďáky, přes Rafťáky až po Ro(c)k podvraťáků. Vídat jsme ho mohli i v celé řadě seriálů, ve Vyprávěj, Labyrintu, naposledy v Mordpartě. Nedávno natáčel televizní film Andrey Sedláčkové Dívka za zrcadlem, připravuje se také snímek Verdikt osudu, který by měl natočit jeho herecký kolega Hynek Čermák a který by měl pojednávat o válečném veteránovi, který se vrací z Afghánistánu. 

Vložil: Michaela Špačková