Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojta Kotek: FAMU stále žije ze slávy šedesátek, film musí být vysoké umění; kolegu vyhodili za western

04.02.2018
Vojta Kotek: FAMU stále žije ze slávy šedesátek, film musí být vysoké umění; kolegu vyhodili za western

Autor: Youtube / repro

Popisek: Vojta Kotek

Nevím, jak vy, ale já si Vojtu Kotka pamatuji prvně v televizním filmu Smrt pedofila, ve kterém hrál dítě, které neprávem obvinilo učitele ze zneužívání. Už tehdy bylo jasné, že tenhle kluk bude obrovská hvězda. A také, že ano. Nedávno hrál v ostře sledované Marii Terezii a v rozhovoru pro Reflex ukazuje, že filmová škola vám sama o sobě rozhodně hvězdnost nezaručí…

Kde jsou ty doby, kdy Vojta Kotek uhranul náctileté slečny, když se spolu s kamarádem Jirkou Mádlem proháněli Špindlem na snowboardech. Vojty je všude plno, naposledy zazářil coby František Lotrinský, životní partner Marie Terezie. Dvoudílný film měl velký úspěch, včetně Vojty Kotka v hlavní roli: „Pokud takovou roli vezmete, počítáte se vším, ale stejně mě vždycky zaskočí to množství rozhovorů. Proklatý Google! Někde plácnu, jak těžké bylo naučit se chodit na vysokých podpatcích, a zeptá se mě na to každý novinář. Ačkoli zná odpověď,“ postěžoval si v Reflexu. 

Nechce být odkázaný na telefon

Vojta nejenom že hraje, a to už od dětství, ale také režíruje a hraje v kapele, sám sebe za muže mnoha talentů ale nepovažuje: „To bych o sobě určitě netvrdil. Minimálně jsem jen průměrný baskytarista. Ale jsem ochotný dřít,“ svěřuje svůj recept na úspěch. Vojta naťukl také známou bolest herců, tedy to, že je jejich práce závislá na tom, zda je bude někdo chtít: „Herec je odkázaný na telefon, jenom pár z nich si může vybírat projekty, ale ani ti nemají jistotu, že to dopadne dobře… Režii si zbabráte sám, ale za debila vždycky herec. Mně postava režiséra učarovala už ve dvanácti, kdy jsem točil s Vítem Olmerem Tuláky, docela vážný film. Mimochodem, kvůli Tulákům se Karel Janák zdráhal obsadit mě do Snowboarďáků. Bál se, že se mnou nebude sranda,“ říká v Reflexu překvapivě. 

Kvůli Snowboarďákům ho prý nechtěli na FAMU

A paradoxně právě Snowboarďáci, jeden z nejúspěšnějších českých filmů, mu prý uškodili, když se hlásil na pražskou FAMU: „Já to zkoušel, ale neprošel jsem ani do druhého kola. Dostal jsem papír, že nemám talent. Pak se ke mně bokem dostalo info, že mi přitížili Snowboarďáci,“ uvedl v Reflexu. Vojta studoval také filmovou školu v Písku, tu ale nedokončil: „Měl jsem tam konflikt. Napsal jsem námět na povídkový film a ročníkový učitel chtěl, aby se projekt zrealizoval a uvedl do distribuce. Strávili jsme s kolegy spolužáky půl roku psaním, ale nefungovalo to. Pak od toho dala ruce pryč i škola. Jen ten jeden pedagog trval na svém. Já se rozhodl mu ten projekt nechat a nepokračovat v něm, jenže najednou byl leden a já neměl vlastní absolventský film. Přerušil jsem a už jsem se tam nevrátil.“ 

Film jen jako umění?

Toho, že nestrávil roky na FAMU, ale nelituje. „Čistě můj dojem: FAMU pořád žije ze slávy šedesátých let, kdy to opravdu byla jedna z nejlepších filmových škol v Evropě. Kolega, režisér Vít Karas, tam měl jen několik let zpátky taky konflikt, protože jako absolventský film natočil western. Posbíral divácké ceny na studentských festivalech, ale vedení školy zřejmě pořád přemýšlí o filmu výhradně jako o vysokém umění, a tak ho nenechali absolvovat. Jenže když pak má absolvent natočit v televizi třeba detektivku, čistý žánr, je v koncích. Doba se změnila,“ zní v Reflexu jeho kritika.

 

Fronta vedla jen ke mně

Na druhou stranu, těžko si představit, že by takto vytížený herec školu ještě stíhal, objevil se třeba v dalším komerčním trháku, seriálu Pojišťovna štěstí na Nově: „Režisér Adamec mi pořád říkal. Připrav se, utrhne se to a půjde po tobě bulvár. Já se jen smál. A dva měsíce na to měli premiéru Snowboarďáci. Ještě během kampaně, na autogramiádě v Hradci Králové, vedla fronta jenom ke mně, protože Jirku nikdo neznal. Na casting přišel od hokeje. Načež byla premiéra a začal blázinec – bylo to něco neuvěřitelného. Dá se to přirovnat k tomu, co dneska zažívají youtubeři,“ připomíná Vojta Kotek v Reflexu. Že by si popularitu Vojta nějak užíval a vychutnával, se říci nedá. Dokonce není přítomný ani na sociálních sítích.

 

Herecké geny zdědil Vojta Kotek po tatínkovi Václavu Kotkovi, který je dlouholetým členem Divadla Járy Cimrmana. Ostatně Vojta vystoupil už i zde, v roli praktikantka Hlaváčka ve hře Vražda v salonním coupé. Vojtovi bylo nedávno teprve třicet, ale výčet jeho rolí je opravdu impresivní. Hned několik filmů natočil se svým kamarádem Jirkou Mádlem, vše začalo Snowboarďáky, přes Rafťáky až po Ro(c)k podvraťáků. Vídat jsme ho mohli i v celé řadě seriálů, ve Vyprávěj, Labyrintu, naposledy v Mordpartě. Nedávno natáčel televizní film Andrey Sedláčkové Dívka za zrcadlem, připravuje se také snímek Verdikt osudu, který by měl natočit jeho herecký kolega Hynek Čermák a který by měl pojednávat o válečném veteránovi, který se vrací z Afghánistánu. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace