Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S prvním to neklaplo, druhý jí zahnul s Voborníkovou. Až toho třetího prý dostala za odměnu

03.02.2018
S prvním to neklaplo, druhý jí zahnul s Voborníkovou. Až toho třetího prý dostala za odměnu

Autor: Golden Big Band Prague

Popisek: Když nejlepší kamarád Pavlíny Filipovské Karel Štědrý slavil 80, nemohla u toho chybět. Bylo to loni 18. dubna. O půl roku později Karel odešel a Pavlína odmítla mluvit na jeho pohřbu. Řekla, že by to psychicky nezvládla…

Řekli byste, je to už 58 let, co zazpívala herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská poprvé svůj hit Včera neděle byla? V rozhovoru pro MF Dnes zavzpomínala i na to, jak se dostala do Semaforu. Přes slavné jméno to prý rozhodně nebylo…

Svým tatínkem, hercem Františkem Filipovským, se prý, když se hlásila do Semaforu, nezaštiťovala, šla klasicky na konkurz, při němž hledali hlavní představitelku do hudební komedie. „Byla to tehdy taková šedivá, ušmudlaná ulice a v jednom z nejušmudlanějších průjezdů jsem objevila schody dolů. Úplně jsem se tam bála vlézt. Chtělo to odvahu a zvědavé mládí, což jsem já měla. Tak jsem je seběhla a hledala kohokoli, kdo by na mě čekal. Ale všude bylo pusto, prázdno, až jsem objevila sál, ve kterém stálo piano a u něj seděl Jiří Šlitr. Když slyšel klapnout dveře, ohlédl se a já vytušila zklamání. Čekal nejspíš, že přijde zástup nejkrásnějších holek z Prahy – a vešla jsem jenom já,“ vyprávěla. Na konkurz prý podle jejích slov už nikdo jiný nedorazil, a tak byla role její.

Bez vysoké, zato v televizi

Pavlína studovala gymnázium, na DAMU ji nevzali, a ačkoliv to chtěla zkoušet za rok znovu, dopadlo nakonec všechno jinak. „Napochodovala jsem do televize, kde sháněli záskok za Štěpánku Haničincovou, která šla na mateřskou. Vypadá to jako sen, ale tehdy nebyla televize takový fenomén jako dnes. Byly jsme tam všeho všudy dvě, ze kterých si vybírali, jedna horší než druhá. Já přišla na řadu jako druhá, další už tam nebyla, tak si mě tam rovnou nechali. A když se pak Štěpánka vrátila, dělaly jsme pořady pro děti spolu. V televizi jsem pracovala krásných dvanáct let,“ zavzpomínala, jak se vlastně dostala k práci pro děti.

Máma táta v jednom

Sama je matkou dvou dětí, kterým musela svého času suplovat i jejich otce. V 13. komnatě Karla Štědrého ostatně vzpomínala, že právě to ji se Štědrým na zájezdech jako kamarády sbližovalo, oba se museli starat za dva. „V nejútlejším dětství mých dcer i během jejich dorůstání jsem s nimi byla sama. Musela jsem fungovat nejen jako máma, ale i jako táta. Lásky a péče však ve mně bylo dost. Děti pro mne byly a jsou osou života. Nejsem typ ženy, pro kterou je posláním na světě její povolání. Nešetří se, svoji rodinu odsune na druhou kolej, až ji budování kariéry pohltí. Mne moje práce nikdy nepohltila,“ konstatovala. Z manželství se zpěvákem Petrem Spáleným má totiž dcery Johanu a Pavlínu.

Kopíruju Ljubu Hermanovou

Petr Spálený ale nebyl její první manžel, šlo již o druhý sňatek, což tehdy nebylo zrovna obvyklé. „Studovala jsem akademii života. A pak jsem se v jednadvaceti poprvé vdala. Jenže do toho nového bydla, kde byl můj manžel, jsem tak nějak netrefila. Sedla jsem tedy do tramvaje a jela domů. Maminka spráskla ruce: Co tu děláš?! Lidi mě podezírají, že tak trochu kopíruju Ljubu Hermanovou,“ směje se Pavlína, která v sobě našla odvahu opustit otce svých dětí, když zjistila, že jí je nevěrný s kolegyní z divadla Semafor Miluškou Voborníkovou. „Já neumím žít v něčem, co nefunguje. Když jsem se rozešla s Petrem Spáleným, holky byly maličké, Pavlínka teprve začínala chodit. Všichni si ťukali na hlavu, jestli jsem se nezbláznila: Ty nemáš rozum, takhle malinkaté děti! Ale to mají koukat na rodiče, kteří se neshodnou? Nebylo snadné zvládnout to sama, ale dokázala jsem to,“ pochlubila se hrdě.

Třetí manžel coby cílová prémie

Už dlouhá léta ale sama není, třetí manželství jí vyšlo a s Lubomírem Trávníčkem žije už déle než třicet let. Seznámili se ale díky lyžování. „Holky hezky lyžovaly, nahoru dolů, ale já, než jsem se vůbec umístila na kotvu, třikrát jsem shodila řadu za sebou. Pak jsem se zase namotala na to kolo nahoře. Takže pro jistotu poslali adjunkta, aby se o mne postaral. A stará se dodneška. Vzorně. Už víc než třicet let. Říkávám, že Lubomír je taková moje cílová prémie.“

Tatínek byl vzor

Pavlína Filipovská prý prožila velmi radostné dětství. Její tatínek ji se sourozenci bral na výlety po hradech a zámcích, maminka jim každý den před usnutím zase četla pohádky… Dodnes jsou pro ni její rodiče velkým vzorem. Za tatínkem sice chodila do divadla, herečkou ale být nechtěla, plánovala studium veteriny. To se nakonec nepodařilo jí, ale až její dceři Johaně. Druhá dcera Pavlína je pro změnu známá moderátorka a novinářka.

Pavlína působila v Semaforu, v legendárním divadle Apollo, hrála ale také ve filmech, například v trháku Kdyby tisíc klarinetů. Dlouhé roky doprovázela na zájezdových vystoupeních jako moderátorka a zpěvačka Karla Štědrého či Josefa Zímu.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace