V každé jsou dvě tři věty o sexu, brání se exministryně. A radí ženám, aby s rozvodem neblbly
01.02.2018
Foto: TV Prima
Popisek: Daniela Kovářová u Krause
Je to už devět let, co se stala Daniela Kovářová ministryní spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera. Na tuto poměrně krátkou etapu už pohlíží čistě jen jako na minulost a uzavřenou epochu, jak se svěřila Janu Krausovi v jeho show.
Pro Danielu Kovářovou je její ministerská etapa už pryč, jde o něco dávno minulého, v politice se ostatně neangažuje: „Bylo to fajn. Od té doby dělám všechno proto, aby to byla nějaká etapa mého života a abych nebyla zapsaná jenom jako ministr spravedlnosti. Teď píšu detektivky,“ svěřila se Daniela Kovářová Janu Krausovi.
Nic sexuálního!
Daniela Kovářová napsala hned několik knih, ve kterých se sexu rozhodně nevyhýbá. Za spisovatelku, která by psala hlavně o sexu, se ale nepovažuje: „To je fáma. Nikdy jsem nic sexuálního nenapsala. To se tak v médiích píše. V každé knize najdete dvě tři věty, které jsou o sexu. To, že lidé spolu mají sex někdy i v detektivkách. Pokud byste ode mě chtěl číst víc podobných vět, tak je nenajdete, to nejsem autor pro vás,“ sdělila Janu Krausovi. Nyní Daniela Kovářová vydává další knihu: „Jak se žije padesátkám. To je taková náhoda, souvisí to s tím, že já jsem překročila padesátku. Padesátiletý muž… To jsou Murphyho zákony pro zralé ženy. Upravila jsem Murphyho zákony, aby se to hodilo do té knihy,“ prohlásila Daniela Kovářová.
Počet předmanželských smluv roste
Kromě toho, že píše, je Daniela Kovářová hlavně právnička, která se specializuje na rodinné právo. A jako taková má dostatečné informace třeba o tom, jak často se lidé shánějí po předmanželské smlouvě: „Notáři potvrzují, že počet předmanželských smluv roste. A my advokáti je klientům rozmlouváme. Řada klientů přichází s tím, jaké budou sankce v případě nevěry. Že se v tom případě v tom manželství něco odehraje. Měla jsem klienta, který chtěl do předmanželské smlouvy, že manželka slíbí sex dvakrát týdně. Chtěl tam nějaké sankce, že když nevykoná, měla by mu něco platit, nebo při rozvodu. Je to ale jen akademická debata. U nás by toto bylo v rozporu s dobrými mravy, takže my právníci vám to vymluvíme,“ řekla Daniela Kovářová. Ostatně sankce v souvislosti se sexem jsou podle ní naprosto nevymahatelné: „Jak byste to ale prokazoval? Jak byste prokazoval, že sex byl, či nebyl, či se neodehrál kvůli vaší neschopnosti?“
Ať zůstanou kamarádi
Jako rozvodová právnička se zabývá také institutem výživného: „Alimenty byly do přijetí nového občanského zákoníku i na rozvedenou manželku, nebo manžela. To výživné získávaly hlavně ženy. Tato možnost zůstala zachovaná, ale v praxi se to nedá vysoudit,“ informovala Jana Krause a dodala: „Alimenty se platí také na děti, tady musím muže rehabilitovat. Většina mužů chce platit na děti, ale nechtějí platit ženě do ruky. Moje rada nezní, aby žena šla k soudu a soudila se s tím manželem, aby platil jak mourovatý, moje rada zní, buď s ním, rozejdi se s ním tak, aby ti zůstal jako kamarád, aby ti rád platil. Když se budete kamarádit s ex manželkou, pak bude i jednodušší předávání dětí.“
Vánoce s ex
Ačkoliv řeší Daniela Kovářová rozvody, snaží se, aby se pár vždy dohodl: „Cíl, ke kterému by měla rozčílená a naštvaná a nenávidějící manželka měla dojít, by měl být ten, že by měla se svým ex manželem a jeho manželkou a jeho novou rodinou oslavit Vánoce,“ domnívá se. Skutečné počty těch, kdo se po skončení vztahu hádají, není prý tak hrozivý: „Dvě třetiny lidí se dohodnou. Dvě třetiny lidí, kteří se rozvádějí, jsou buď rozumní, nebo jeden nestojí o dítě, nebo nestojí o hádky, nebo se dohodnou za asistence soudců, sociálních pracovníků a advokátů. Je třeba to říkat, abychom nepadali do mdlob,“ vysvětluje Daniela Kovářová a pokračuje: „Z té jedné třetiny je velká část těch emocionálně rozčílených v těch prvních třech letech konfliktu. Ta se soudí a časem ten největší konflikt a spor pomine a vztahy se uklidní. Zůstává tak pět procent patologických, hádavých a zarputilých lidí. Ti dojdou až k ústavnímu soudu. Ti podle Parretova pravidla zatěžují advokáty a k ničemu to nevede a nedosáhnout svého cíle.“
Rozvod i bez důvodu
Změn doznaly i samotné rozvody: „U nás už není třeba vymýšlet důvod. Stačí říct, že s tím druhým nechce být a rozvedou vás. Je to hnusné, ale jsou to většinou ženy, které to říkají. Muži méně iniciují rozvod. Problémy nebývají v rozvodovém řízení, ale v tom řízení o dětech. Když děti nemají, nebývá problém a soud je rozvede. Když mají děti, pak se ten konflikt přenáší do řízení o dětech. Tam se zas nemluví o tom, proč se rozvádějí,“ uvedla Daniela Kovářová.
Ženy jsou impulzivní
Daniela Kovářová vypočítávala také důvody, proč se rozvádí hlavně ženy: „Ženy bývají netrpělivé. Jsou impulzivní a chtějí věci řešit teď, zatímco muži věci řešit nechtějí. To ta situace musí vykulminovat do nějakého hrozného stádia. Ty ženy si neuvědomí, že na tom budou hůř. To je nevýhoda současné doby, která ženám říká, nelíbí se ti něco, tak mu to řekni. To je všechno špatně. Ten obecný tlak je špatně, protože ženám neříká, vyčkej, promysli si to, představ si, jak budeš žít, co budeš dělat.“
Daniela Kovářová se stala ministryní spravedlnosti v roce 2009. Méně se už ví, že po studiu práv v Brně, které absolvovala s červeným diplomem, vstoupila do KSČ, hned po revoluci tuto stranu ale opustila. Daniela Kovářová pochází z Ostravy, svou praxi si ale otevřela v Plzni. Literárně činná byla ještě dříve, než proslula coby ministryně. První knihu Minutové povídky vydala pod pseudonymem Ida Sebastiani, což je rodné jméno její babičky. Hned za rok vydala Láskyplné povídky. Daniela Kovářová je vdaná, má dvě dospělé děti.
Vložil: Michaela Špačková