Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezidentský souboj: Bezzubý králíček versus starý, vypelichaný tygr. Další prezident na obzoru?

31.01.2018
Prezidentský souboj: Bezzubý králíček versus starý, vypelichaný tygr. Další prezident na obzoru?

Foto: Facebook

Popisek: Václav Klaus ml.

Jen, co byl podruhé zvolen hlavou státu Miloš Zeman, začalo se spekulovat o jménu jeho nástupce. Sázkové kanceláře již dokonce vyhlásily kurzy na možného vítěze. A s ohledem na prezidentův věk a jeho zdravotní stav je docela možné, že další český prezident bude zvolen dříve než za pět let. Jedním z potencionálních kandidátů a favoritem sázkařů je Václav Klaus mladší.

Vůbec přitom není vyloučeno, že by se mohl dostat na Pražský hrad podobně jako jeho otec. Václav Klaus mladší je nejen aktivním politikem, ale také veřejně známou osobou. Patří mezi oblíbence mnoha českých pedagogů a sympatie veřejnosti si získává svojí publicistickou činností, v níž prezentuje často velmi nekonformní názory a nijak se netají tím, co si opravdu myslí. 

Rozumíme si?

Příkladem je jeho nejnovější komentář na serveru Novinky.cz , nazvaný Lid promluvil aneb povolební kocovina.  Hned v úvodu  konstatuje, že se jeho postoj bude lišit od většiny komentátorů. Přiznává, že jedno jeho dítě volilo Drahoše, druhé Zemana a obě jsou stejní Češi. „Ani jedno není lepší, ani horší, ani chytřejší, ani nevím co“. A dodává: „Rozumíme si?“ V souvislosti s výsledkem voleb  připomíná  trefný pohled jednoho z poražených, Mirka Topolánka, který si na svém Twitteru postěžoval, že přímou volbu prezidenta nám byl čert dlužen. Bylo by prý lepší, kdyby lidi nadávali 281 poslancům a senátorům, než po přímé volbě sledovat rozdělený národ a osobní útoky mezi lidmi v kampani. 

Drahoš versus tradice

Prohru Jiřího Drahoše konfrontuje Klaus ml. s českou historií. Podle něj se nehodil do tradice českých prezidentů od vzniku republiky v roce 1918. Vždy šlo o silné osobnosti, které utvářely naše dějiny, sváděly boje, seděly ve vězení a bojovaly o tvář země. Kromě Masaryka, Beneše a Havla i socialistických hlav státu vzpomíná také svého otce: „Klaus a ekonomická svoboda země,  každý věděl co hlásá, čemu věří, co bude dělat.“ Na straně druhé připouští, že Miloš Zeman byl v současné kondici k poražení,  avšak  vybičovaná atmosféra v posledních dnech předvolební kampaně, v níž se angažovali „lepší lidi“, herci a profesionální petenti, a nechyběly útoky na zdravotní stav prezidenta  či  atmosféra strachu se ve městě přihlásit k volbě Zemana, mu pomohla získat ta tři procenta, o která Drahoše nakonec porazil. 

Ne poloviny, ale třetiny

Václav Klaus ml. zmiňuje i další důvody, proč Jiří Drahoš neuspěl, například jeho neúčast v debatě na televizi Nova. Ale zároveň  předkládá  i matematický pohled, o němž se u nás příliš nemluví. Stále se dokola přemílá, že národ je rozdělen na dvě poloviny, jedna o něco větší si zvolila Zemana, druhá o něco menší Jiřího Drahoše. Ve skutečnosti však s ohledem na volební účast Zemana volila třetina národa, třetina si vybrala Drahoše a třetina ani jednoho z nich. A nakonec přidává  pohled  hospodského z IV. cenové: „V druhém kole se v televizních debatách jednalo o souboj, kdy bezzubého králíčka posadíte proti starému vypelichanému zlomyslnému tygrovi a řeknete mu trhej.“

 

Další Václav na Hrad?

Jak je ze stovek reakcí na jeho názory zřejmé, dost lidí si Václava Klause ml. umí na Hradě skutečně představit. Ostatně již se stal  favoritem známé sázkové kanceláře a to kurzem 7:1. Jeho fanoušci mu vzkazují: „Další Václav na Hrad!“

Vložil: Adéla Hofmanová