Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pawlowská konečně prozradila, jak je to doopravdy s tím zoufalstvím. A také proč jsou muži tak nemožní

31.01.2018
Pawlowská konečně prozradila, jak je to doopravdy s tím zoufalstvím. A také proč jsou muži tak nemožní

Foto: FTV Prima

Popisek: Halina Pawlowská v Show Jana Krause

Kina právě brázdí nový film napsaný podle knihy Haliny Pawlowské Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Zatím příliš nadšení nevzbuzuje, což neplatí pro původní knihu. V rozhovoru pro magazín Ona Dnes se Halina Pavlowská svěřila, kdo je pro ni ona „zoufalá žena“, a také co to obnáší být součástí její obrovské rodiny.

Ve filmu hraje Halinin předobraz Klára Issová, která se musela strefit do její představy o zoufalství. „Mám na mysli ten typ zoufalství, které se vás zmocní, když zjistíte, že se nevejdete do loňských večerních šatů. Když zahlédnete ve výkladní skříni podivnou, obstarožní osobu s nemožnou chůzí a pak si uvědomíte, že jste to vy sama. Mluvím o zoufalství, kdy vaše kamarádky tráví úžasné dovolené a vás doma na balkoně bodne do obličeje sršeň, zrovna když máte jít na sraz spolužáků po třiceti letech. Mám na mysli zoufalství ze špinavých oken na chalupě, z drzé dcery, z nemluvného syna, z pupínků, které se vám navzdory dávno uběhlé pubertě udělaly na bradě. Jde mi o chvíle, kdy se chcete zabít, protože vám kadeřnice příšerně ustřihla ofinu, a kdy vám barva na vlasy místo na zlatě plavou oxidovala na brčálovou zeleň,“ komentovala Halina svoji hlavní hrdinku v magazínu Ona Dnes.

Co musí muži od žen vytrpět?

Sice píše hlavně o ženách, rozhodně to ale pro ni není zásadní. „Upřímně řečeno, je mi fuk, jestli čtu knížku s ženským nebo mužským hrdinou. Ta knížka mě musí bavit. Není mi ale vůbec jedno, jestli jedu do Vídně nebo do Paříže s kamarádem nebo kamarádkou,“ prohlásila a dodala: „S kamarádkou bloumám ulicemi, koukám na lidi, co mají na sobě, vedu superpovrchní řeči, co si nutně musím koupit, a jsem šťastná. S přítelem nakupování omezuju. V restauraci se hlavně jí, a když se rozhovořím o francouzské módě, tak se příteli zavřou oči. Pak dostanu vztek a řeknu si, jak jsou muži nemožní. Ale potom si zkusím představit, že já jsem muž. A hned mám pochopení. Až je mi těch mužů líto, co všechno musí od žen strpět.“

Knihu přepsala podle Renče

Velmi si pochvaluje spolupráci s režisérem Filipem Renčem, který film natočil. „Filip si přečetl první verzi mé filmové povídky a napsal mi: Halíku, je to bezvadný, jdeme do toho! Hned jsem si řekla, že je inteligentní a talentovaný, a šli jsme do toho. Pochopitelně jsem se naštvala, když chtěl, abych něco změnila. Opravila jsem v tu chvíli v duchu svůj názor na jeho schopnosti, ale pak jsem kvůli jeho připomínkám nemohla spát. Vrtěla jsem se v posteli s pocitem tísně, jestli nemá náhodou třeba pravdu. Všechno jsem přepsala a Filip řekl: Nevím, jak jsi to udělala, ale teď je to opravdu super. A já zase dospěla k původnímu názoru, jak je ten Filip Renč nesmírně chytrý a šikovný.“ Bohužel, ačkoliv na film přišlo zatím hodně diváků, internetové recenze právě nadšením nešílí. „První polovina filmu strašně hektická a jde se od jedné scény k druhé, nějaká návaznost chybí. Většina postav nehorázně trapná a kýčovitá. Druhá polovina filmu se trochu uklidní a dá se na to relativně koukat, ale taky žádná sláva to není. Nato, že to má být komedie, tak sem se pousmál asi na dvou místech a jinak nuda,“ komentoval Halinin nejnovější počin jeden z kritiků-amatérů.

Co je vlastně domov

Není to tak dávno, co Halina přišla o dva ze svých nejbližších, o maminku a manžela. Přesto je rodina, ve které žije, velmi početná. „Jsem šťastná, že bydlíme pohromadě. Když si v kuchyni babička, tedy má tchyně, kreslí s vnukem, když si má dcera zpívá na schodech, když můj syn opravuje skřípající branku, když zeť s rachotem sype do kovové misky granule pro našeho ovčáka, když náš pudl kňučí, protože ho nechci pustit do ložnice, když můj kamarád komentuje zprávy, tak mám pocit, že mám opravdový domov. Místo, kde jsou pořád slyšet nějaké zvuky, kde je vždycky cítit jídlo a kde všichni sdílí radosti a starosti těch druhých. U nás řešíme problémy babičky, které je devadesát, i vnuka, kterému je šest. A nejenže spolu bydlíme, my spolu i vyrážíme na dovolené.“

Kniha Zoufalé manželky dělají zoufalé věci Halinu Pawlowskou proslavila, napsala ji v roce 1993. Následovaly další hity Díky za každé nové ráno (1994), Proč jsem se neoběsila (1994), Ať zešílí láskou (1995), Hroši nepláčou (1996), Jak být šťastný (1996), Charakter mlčel a mluvilo tělo (1997), Dá-li pán bůh zdraví, i hříchy budou (1998), Ó jak ti závidím (2003), Banánové chybičky (2003), Tři v háji (2004). Naposledy vydala knihu Zase zoufalé ženy dělají zase zoufalé věci. Halina je také novinářka, založila časopis o slavných Šťastný Jim, posléze Halina TD a nakonec časopis Glanz, který vychází doposud.

Vložil: Michaela Špačková