Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volební hysterie konečně skončila. Prohrála kavárna, EU a jedno odpudivé monstrum? A vyhrála díra u Hanušovic?

29.01.2018
Volební hysterie konečně skončila. Prohrála kavárna, EU a jedno odpudivé monstrum? A vyhrála díra u Hanušovic?

Foto: Radim Panenka

Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana

O tomto víkendu si Češi konečně alespoň načas odpočinou od předvolební kampaně, kterou byli kvůli parlamentním volbám masírováni od loňského podzimu. Všechny zásadní prognózy se potvrdily, včetně faktu, že česká společnost i nadále zůstane rozdělená na dvě přibližně stejné poloviny. V prezidentských volbách se akorát ukázalo, že národ není ani tak rozdělen na kavárnu a hospodu, ale spíše na město a venkov.

Pro moudrého člověka by měl být výsledek volby akceptovatelný, i když nevyhrál jeho favorit. Vítězství prezidenta Miloše Zemana nebylo natolik drtivé, aby museli voliči profesora Jiřího Drahoše vymýšlet černé scénáře a deptat se pocitem, že se národ převážně skládá z hlupáků. Ba naopak. Šlo o velmi vyrovnaný souboj na obou stranách a rozhodně lze souhlasit s názorem, že prohra Jiřího Drahoše byla čestná. A je velmi dobrou zprávou, že se druhého kola prezidentské volby zúčastnilo ještě více voličů, než toho prvního. To, že jich poněkud více oslovil Miloš Zeman, je zásluhou jeho mimořádné politické obratnosti.

Dostali na čumák

Horší už je fakt, že výrazná část české společnosti stále neumí respektovat druhou stranu. Je děsivé, že bezprostředně po vyhlášení Zemanova vítězství napadla ochranka v jeho štábu několik novinářů a fyzickými útoky i vulgárními slovy je vyháněla ze sálu. Ještě děsivější jsou však reakce na sociálních sítích. Nenašel se téměř nikdo, kdo toto otřesné chování odsoudil. Ba naopak. V naprosté většině převažují nenávistné komentáře a argumenty zcela chybějí. „Evropská unie, pražská kavárna a to odpudivé monstrum, padákový smrtihlav Kalousek, dostali na čumák,“ pochvaluje si například Valerie z Prahy.

Vyhrál málo

Je rovněž přinejmenším podivné, že komentářům drtivě vévodí kritici ‘pražské kavárny‘ a ‘havloidů‘. Jen těžko se chce věřit, že naprostá většina uživatelů internetu pochází jen z tábora příznivců Miloše Zemana. Anebo je to způsobeno pouze tím, že mají výrazně větší potřebu se odkanalizovat a projevit své frustrace? Výrazná část diskutujících se po úspěchu Miloše Zemana dokonce odmítla smířit s faktem, že v Praze či v cizině s výraznou převahou zvítězil Jiří Drahoš. Podle nich „skuteční Pražáci“ volili Zemana, ostatní jsou jen náplava, neziskovky a různá havěť (imigranti). A i když jejich favorit vyhrál, dokonce si myslí, že volby byly zmanipulované. „Nějak se mi nechce věřit, že rozdíl byl jenom 150 tisíc hlasů,“ píše například Julius z Karviné. Eliška z Mohelnice je zase přesvědčená, že v Praze Zemanovi nenápadně umazávali hlasy. A Vladimír z Nymburka útoky na obyvatele Prahy vygradoval: „Pražáci zradili i Jana Žižku. Takže nic, co by překvapilo.“

Díra u Hanušovic

Jakkoliv jsou hnusné projevy vůči druhému táboru zavrženíhodné, do jisté míry je lze bohužel pochopit. Česká televize vysílala shodou okolností v sobotu večer, tedy poté, co jedna polovina země slavila úspěch po znovuzvolení svého prezidenta a druhá byla přinejmenším velmi zklamaná, film Díra u Hanušovic. Při jeho sledování se rozmazlený člověk z města nestačí divit, jak dnes lidé žijí v díře kdesi v Jeseníkách. Aktéři drsného příběhu představují typickou skupinu voličů Miloše Zemana, v Hanušovicích mimochodem suverénně zvítězil v poměru 71,70 procenta hlasů. A to přesto, že se situace většiny lidí na otřesně zdevastovaném českém venkově za posledních pět let, kdy je Miloš Zeman hlavou státu, ještě zhoršila. Jedno ovšem mají jisté. Vůbec jim nehrozí, že by jejich obec obsadili migranti. Ti míří pouze do velkých a bohatých regionů.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace