Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jsem padl na hubu, lidi se se mnou nebavili. Zpěvák o chlastu, trávě a zničené kariéře

27.01.2018
Když jsem padl na hubu, lidi se se mnou nebavili. Zpěvák o chlastu, trávě a zničené kariéře

Foto: ČT

Popisek: Bohuš Matuš při natáčení své 13. komnaty

Zpěvák Bohuš Matuš velmi rychle vystřelil, o to horší byl také jeho pád. O tom, jak se zase dere na vrcholek a o své závislosti na marihuaně, se svěřil v nedávné 13. komnatě na České televizi.

Bohuš Matuš je ze tří dětí, s tatínkem žila rodina jen do Bohušových dvanáctých narozenin: „Tatínek zlobil, bumbal, nenosil peníze,“ říká dnes maminka Bohuše Matuše. Ačkoliv se chtěla rozvést, československý stát ji prý tuto možnost upíral, až se sebrala a i s dětmi odstěhovala k rodičům. Zde Bohuš vyrůstal i s dědou a babičkou, po základní škole šel na učení na kominíka. Stále více ho to ale táhlo ke zpěvu a rozhodl se odejít do Brna, kde by si po výučním oboru dodělal konzervatoř. Ačkoliv jeho tatínek tomu nepřál, nakonec se zadařilo. 

V Draculovi

Bohuše si všiml také Janis Sidovský, který hledal nové talenty do muzikálů, obsadil ho do Draculy. Podařilo se mu i setkat se svým velkým idolem, zpěvákem Karlem Gottem, stejně jako on je Bohuš kantilénový zpěvák. Karel Gott si mladého zpěváka všiml a postaral se mu o pořádnou propagaci. A hvězda Bohuše Matuše začala stoupat… V roce 2004 se stal Bronzovým slavíkem a o Bohušovi se začalo pochopitelně psát v bulváru. A nebyly to Bohušovi milé věci, třeba i to, že je homosexuál. Tenkrát to Bohuš vysvětloval: „Jsem otevřený člověk. Proti homosexuálům nic nemám, znám mezi nimi dost fajn lidí. A věřte, že kdybych byl gay, čestně bych se přiznal. Sám nemám rád, když tyhle věci někdo zatlouká a hraje si na někoho jiného. Také mně vadí věčné urážky těchto lidí, každý máme orientaci danou a já to považuji za zcela normální," řekl tenkrát v Blesku. 

Karel Svoboda s ním nechtěl dělat. Kvůli médiím

Zpěvák si bohužel nedokázal vytvořit proti tlaků médií vnitřní odolnost a tomuto tlaku postupně podléhal: „Když jsem něco dokázal, tak jsem myslel, že mám dveře otevřené, ale ony se spíše zavíraly. Když se dostanete mezi ty tři nejlepší zpěváky, tak vám okolí tak lichotí, až tomu sami uvěříte. O to horší bylo, když jsem zjistil, že to bylo jen takové pozlátko a že lidi s vámi takhle mluví, když jste nahoře. A pak jsem spadl na hubu a ti lidi se se mnou nebavili,“ prohlásil Bohuš v 13. komnatě. Navíc kvůli tomuto tlaku přišel o důležitou profesní spolupráci: „Karel Svoboda mi  říkal, lidi ti moc nepřejí v branži, budu dělat Petra Koláře, nebudu dělat tebe. Nebudu to poslouchat, jsem na to starej, aby mi denně volali nějací lidé, že Matuše ne.“ 

Dal jsem si čouda a vysmál jsem se zkoušce

A právě tehdy začal Bohuš Matuš řešit svoje strasti marihuanou: „Od určitého roku jsem se trápil docela hodně. Říkal jsem si, jak tohle vykompenzovat. Skoro všichni moji kolegové kouřili marihuanu, tak jsem si s nimi dal čouda, to mě odrovnalo, ale hrozně jsem se smál. Na zkoušce Drákuly jsem si dal s kolegou čouda, tak srdečně jsem se té zkoušce vysmál, pak jsem to začal kouřit daleko víc a víc a bylo mi jedno, co o mně píšou, co o mě lidi říkaj. Až to skončilo, že jsem seděl doma a když mi zavolali z různých muzikálů, ať jdu hrát, tak jsem jim řekl, až příště,“ svěřil se Bohuš Matuš v 13. komnatě. 

Dal si trávu, vodku a šel hrát Playstation

Bohuše bylo možné kolem roku 2004 velmi často potkat v žižkovském klubu Guru, který byl známý coby místo marihuaně velmi vstřícné: „To byl takovej klub, kam jsme všichni chodili, já jsem si tam dal tři vodky, zakouřil jsem si tam a šel domů hrát Playstation. Žil jsem si takový život sám pro sebe. Tehdy jsem jezdil za hodně peněz. Mně stačilo udělat jedno vystoupení měsíčně, pár muzikálů,“ vzpomíná na ta léta Bohuš Matuš. Jeho život byl tehdy marihuanou hodně ovlivněný, chutě do práce příliš nebylo: „Stalo se mi, že jsem dostal nabídky na hlavní role do dvou muzikálů a ty jsem odmítl. Pak najednou se už ti pořadatelé neozývali,“ říká Bohuš Matuš. Jeho tým na tom byl podobně: „Já jsem měl manažera, který nebral telefony, protože jsme spolu pařili a on říkal, když mi někdo volá, tak to típnu. Jednou jsem zjistil, že nemám na účtu ze svých obvyklých 160 000 nic. Tak jsem si šel koupit kouření, ještě jsem si dal pár panáčků, šel jsem si lehnout domů a ležel jsem a hrál si hry,“ popisuje tehdejší dobu.

 

Dnes opět hraje v muzikálech

Bohuš začal padat v Českém slavíkovi a hlavně, byl bez práce. K tomu se přidaly také obrovské problémy se zažívacím traktem, který byl od častého popíjení neředěného alkoholu hodně rozbouřený. Bohuš začal občas kolabovat, jednou i na jevišti, měl nával panické ataky: „Mojí přítelkyni umřel tatínek, byla v pohodě, ale najednou mi začala jen brečet. Když jsem viděl, že  je nešťastná, tak jsem si dával ty panáky. Koupil jsem si flašku slivovice a vypil jsem ji. Najednou hrozné bolesti v jícnu...“ Naštěstí se Bohušovi podařilo dát se za dohromady, protože si začal uvědomovat, že tento životní styl mu více odnáší než dává: „Já jsem si to vždycky koupil, abych si udělal hezký den a zapomněl na všechny ty hrůzy. Do toho si dal jen ty tři panáky, víc ne, bál jsem se o sebe.“  Právě tehdy mu prý nejvíce pomohl český hudební boss František Janeček. Ten se nebál dát mu druhou šanci. Od té doby se Bohuš opět snaží, i když vydrápat se znovu na hudební Olymp není snadné. Bohuš ale zpívá jako o život, v muzikálech i v samostatných vystoupeních a jeho pracovní kalendář je prý utěšeně plný. 

Vložil: Michaela Špačková